רב צפת: המאבק על אופייה היהודי של העיר מניב פירות

בהמשך למכתב הרבנים נגד השכרת דירות לערבים

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

"המאבק לשמירת אופייה המיוחד של העיר צפת מתחיל לשאת פירות כאן ובכל הארץ וצריך להמשיך בו כאן, הוא לא נעצר בקריאה ובפסק הלכה אחד", כך כתב הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של צפת, בהודעה שהוציא השבוע בכותרת "המשך למכתב הרבנים בנושא מכירת דירות לנכרים". המכתב נכתב בתוקף תפקידו של אליהו כרב העיר ועל נייר מכתבים רשמי של הרבנות הראשית - המועצה הדתית צפת.

בחודשים האחרונים הותקפו בצפת סטודנטים ערבים ובמכתבו אליהו מבקש להדגיש כי "למאבק הזה אין כלום עם גזענות ושנאה. כולו נועד רק לשמור על המדינה שלנו שתהיה יהודית". הוא מורה כי "אסור למאבק הזה לגלוש לאלימות, היא גם שלילית וגם מפריעה למאבק. אפשר לנצח וצריך לנצח ללא אלימות". לדבריו, "צריך לראות מאבק זה כפעולה משלימה לחוק השבות והכרזה על מדינה יהודית, המשך לגאולת הקרקעות של מקימי המדינה, פעולה משלימה להחלטת הממשלה על ייהוד הגליל".

כזכור, הרב אליהו ו-17 רבנים מצפת וסביבתה יצאו לפני כחצי שנה בקריאה שלא למכור או להשכיר דירה או חלקת אדמה בארץ ישראל לגוי. לאחר מכן הצטרפו רבנים נוספים מרחבי הארץ לקריאה זו.

לאחר מכתב רבני צפת נערך בעיר "כנס חירום" בכותרת "המלחמה השקטה - נלחמים בהתבוללות בעיר הקודש צפת". דוברים בכנס התריעו אז על הכוונה להקים בעיר בית ספר לרפואה, אשר לדבריהם "עלול להחמיר את הבעיה עד מאוד, ולפגוע בקדושתה של עיר הקודש. כל מי שיש ביכולתו לפעול למניעת הקמת בית הספר בעיר, ראוי שיעשה כן ויבוא על שכרו מן השמים", נאמר בכנס.

גם במכתב הרבנים עצמו, בין הטיעונים שמועלים נכתב כי המוכר או המשכיר דירות לנכרי גורם לירידת ערך משמעותית של הדירות הסמוכות וכן מוסבר כי "דרך חייהם שונה מן היהודים, ומהם יש שצוררים לנו ויורדים לחיינו עד כדי סכנת נפשות, כפי שהתפרסם כמה וכמה פעמים".

פעילות הרבנים נגד השכרת הדירות לערבים בצפת באה על רקע העובדה כי במכללה האקדמית בעיר לומדים כ-1,350 סטודנטים ערבים (סך הכל לומדים במכללה כ-2,200 סטודנטים) ובעקבות כך הביקוש העולה להשכרת דירות בעיר.

בחודשים האחרונים סבלו ערבים, רובם המכריע סטודנטים ממכללת צפת, התנכלויות ופגיעות מצד יהודים.

במקרה אחד יודו אבנים על דירת סטודנטים ערבים ואף נורתה ירייה באוויר כדי להפחידם. התוקפים נעצרו והוגש נגדם כתב אישום. לפני שבועיים הוצתו שתי מכוניות של סטודנטים בחניון המעונות. מאז אותו מקרה הגבירה הנהלת המכללה את השמירה על המעונות, הציבה מצלמות אבטחה והגבירה את התאורה באזור. נגד שני מציתים הוגשו כתבי אישום.

במקרה נוסף נדקר צעיר מהכפר גוש-חלב ביער עין-זיתים. כמו כן נתלו ברחבי צפת כרוזי שטנה ורוססו כתובות נאצה נגד ערבים. במקרה אחר איימו אלמונים על תושב צפת, אלי צביאלי, שהשכיר דירה לסטודנטים ערבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ