גילי כהן
גילי כהן

תושבי שכונת נוה עוז, מעוז המפא"יניקים של פתח תקווה הישנה, הוסיפו לארנקם לפני כמה חודשים כרטיס פלסטיק חדש שמעניק הטבות בשכונה. את הפנקס האדום של פעם החליף "כרטיס התושב" - יוזמה של ועד השכונה - שמזכה את בעליו במגוון הנחות לרבות בעת תדלוק בתחנה סמוכה, בטיפולי שיניים וקוסמטיקה וגם בביקורים אצל הווטרינר השכונתי.

השכונה הפתח-תקוואית הוותיקה מייצגת גם היא את השינוי שעבר על התאגדויות התושבים. יגאל שפירא, תושב השכונה מהקמתה בשנת 1947, נזכר בימים שבהם בחצרות הבתים היו תרנגולות ובעלי חיים. "אנחנו לא שכונה קלאסית: פעם היתה פה אוכלוסייה סוציאליסטית וכולם היו אנשי עבודה, היום יש כבר תערובת, מגוון שלם של אנשים", אומר שפירא, שמשמש יו"ר הוועד השכונתי, שעדיין נחשב לאיגוד חקלאי. על השאלה אם כרטיס התושב החדש שהונפק לא מקדש דווקא את ערך הצרכנות, הוא משיב כי "היום הקפיטליזם שולט בכל מקום וגם פה, אבל יש עוד פועלים בשכונה".

בשנים האחרונות התגבשו עשרות ועדי שכונות בערים רבות בישראל שהופכים לכתובת של התושבים במאבקים מול העירייה אבל לא רק. "מלבד הרצון להיות גוף חזק מול הרשות המקומית, אני חושב שאחת הסיבות העיקריות להתגבשות של הוועד היא ברצון לחיי קהילה", מסביר עו"ד נוה גור, יו"ר פורום מתחם 200 מהוד השרון. "הרי בסופו של דבר כולם חולמים על חיי שיתוף, בלי לחלוב פרות ובלי תורנות בקיבוץ, וכל זה גם בלי להתרחק יותר מדי מתל אביב. אז פה יש יצור כלאיים".

תושבי המתחם מהוד השרון מציינים כי האופן שבו תוכננו בנייני המגורים בעצם מאלץ אותם להתנהל כמעין קיבוץ עירוני. כמעט בכל בניין ממוקם "חדר דיירים", שיכול להכיל מאות משתתפים - בכינוסי ועד מחד או בחגיגות ימי הולדת רבות משתתפים מאידך. נוה מציין כי אחת לחודש מארגנים בשכונה שעת סיפור עבור הילדים והרצאה למבוגרים. זאת לצד אירועים קהילתיים בחגים, ימי ספורט שכוללים תחרות בין הבניינים מדי שנה והשיא - קבוצת כדורגל סמי-מקצועית של התושבים שמשחקת מדי שבוע בספורטק העירוני, כולל חולצות רשמיות עם לוגו המתחם.

בשכונת קריית השרון בנתניה לקחו את היוזמה הספורטיבית עוד צעד קדימה והקימו קבוצת כדורסל מקצועית שמשחקת בליגה ב'. "זה גימיק שהקמנו לפני כמה שנים וכל מי שמשחק הם תושבי קריית השרון, ואנחנו גם מנצחים", מספר יואב חביב, חבר ועד השכונה שבה מתגוררים כ-17 אלף תושבים.

בשכונת לב הפארק ברעננה הפך הוועד השכונתי לכתובת עבור כל תחלואי האזור. לדברי תמי פלד חיון, ממקימי ועד השכונה, הוקם לצורך כך דף פייסבוק וחשבון טוויטר. לדבריה, גם גורמים חיצוניים זיהו את הפוטנציאל שבקבוצת התושבים וכך מנהל הסופרמרקט השכונתי פנה אל הוועד, בבקשה להעניק הנחות שימשכו קונים נוספים לחנות. "מה אכפת לי? הוא מרוויח יותר ואנחנו מרוויחים את ההנחה", היא מציינת.

תופעה זו של פנייה של בתי עסק לוועדים עם הצעה של קופונים והנחות לחברים נפוצה במקומות נוספים. ראשי הוועדים מצדם מנצלים את "קבוצת הרכישה השכונתית" עבור התקשרויות עם ספקי גז, ניקיון, שמירה, גננות ואפילו מדריכי כדורגל וכושר.

אך חיי הקהילה המשותפים יוצרים גם לא אחת בעיות מקומיות; מריכולי סרק בבית הקפה הסמוך על אודות הזוג שהתגרש, ועד לוויכוח מי ישריין את חדר הדיירים למסיבה המתוכננת בשישי בצהריים. זאת, לצד העובדה כי חיי הקהילה האינטנסיביים יכולים להצטייר כאליטיזם של תושבי שכונה סגורה, שמעוררים לא אחת את חמתם של שאר תושבי העיר. "אני שומע על אנשים שאומרים ש'קריית השרון עושה אפצ'י, ועד שאומרים לבריאות הם מקבלים את הכל'. זה קצת צורם, אבל אנשים לא מבינים שאנחנו שבע שנים פה ואין לנו מספיק גנים ובתי ספר, אנחנו נלחמנו בשביל זה, ומי שנלחם - משיג", אומר חביב. "אתה חי בתוך קהילה סגורה, לטוב או לרע, ויש לזה בין היתר גם חסרונות", מודה נוה.

יש לציין כי פעילות ועדי השכונות לא מעוגנת בחוק, ומסתמכת על תקנון והסכמים חוזיים שעליהם חותמים הדיירים. עם הקמתן של קבוצות רכישה כאלו ואחרות עבור שירותים שכונתיים, עומדים לא אחת ראשי הוועדים אל מול הסכמים והתקשרויות בהיקף של עשרות אלפי שקלים, ומנהלים "קופה" שכונתית ללא חובת דיווח או שקיפות. כדי לאפשר את תהליך גביית הכספים מהתושבים, לא אחת הופכים הוועדים השכונתיים לעמותה רשומה, שמאפשרת להחתים את הדיירים כחברים בעמותה ועל כן בעלי יכולת פיקוח על הנעשה בה. לדברי עו"ד עפר שחל, מומחה לבתים משותפים, בעוד ועדי בתים מחויבים לפרסם פעמיים בשנה דו"חות כספיים לשכניהם, ועד שכונה לא חייב במנגנון פיקוח מסוג זה. "למעשה, אין עדיין יצור כזה שנקרא ועד שכונה, המחוקק עוד לא שמע על זה ועל כן אין לו מעמד ברור", מסביר עו"ד שחל. "העובדה שהמוסד הזה, של ועד שכונה, לא מעוגן ולא הוכר עוד באופן חוקי, זה פתח להמון שחיתויות וצרות, וראשיו גם חשופים בפני תביעות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ