ליטל לוין

העיר רחובות קושטה באורות ובפנסים צבעוניים ובדגלים לכבוד חגיגות 70 שנים להיווסדה, ובמות בידור להופעות הוקמו בכל מקום. רק על שכונה אחת פסחה עיריית רחובות בהכנותיה לחגיגה: שכונת שעריים, שהוקמה בראשית המאה ה-20 בידי יוצאי צנעא שבתימן. השכונה לא הוארה, לא קושטה, לא נהנתה מבמות בידור. רחוב הרצל הואר באורות חגיגיים, רק לא בקטע שלו שעובר בשעריים.

תושבי שעריים, שנוכחו לדעת ששכחו לכלול אותם בשמחה, הקימו מחאה. כך דיווח משה אדמון ב"הארץ" על ליל ה-10 באפריל 1961: "המון משולהב משכונת התימנים שעריים, הנאמד באלפים רבים, הפגין אמש בחוצות רחובות והפר את חגה של העיר החוגגת השבוע 70 שנה לקיומה". הם צעדו ברחובות הראשיים של העיר "כשהם נושאים בידיהם כרזות ומשמיעים קריאות בוז לעירייה". בנרות דולקים בידיהם עצרו ההולכים את התנועה. "צעירים חמומי-מוח שמבין המפגינים הפכו שתי במות בידור וקרעו את הקישוטים שעליהם. כן פרצו לבית התרבות המקומי בו הוכנו כיבוד ומשקאות לקבלת נשיא המדינה העומד להגיע מחר לרחובות, ניפצו בקבוקי יין, קרעו תמונות אמנותיות, שברו כוסות וצלחות והפכו את הרהיטים". שוטרים הוזעקו, "ובכמה מקרים נאלצו להשתמש בכוח". נציגי העירייה ששהו בבניין "נראו חיוורים ומודאגים".

ראש עיריית רחובות, יצחק כץ, הסביר ל"הארץ" ש"בגלל סיבות טכניות לא הותקנה תאורה בקטע של רחוב הרצל החוצה את שכונת שעריים". החגיגות "יימשכו כסדרן" למרות ההפרעות, הטעים ראש העירייה, שגם הבטיח שנעשים מאמצים "להרגעת הרוחות" בעיר.

לפתע נעלם "הקושי הטכני", ופועלי עירייה באו לשכונת שעריים כדי להאיר גם אותה באורות חגיגיים. אלא שתושבי השכונה לא אבו לסלוח על המשגה של פרנסי העיר, וגירשו את עובדי העירייה. כעבור יומיים, ארבעה מנציגי השכונה נפגשו עם ראש העירייה, ובתום הפגישה קיבלו ממנו התנצלות, וגם הבטחה להיענות לבקשה הנשנית של תושבי שעריים שיקימו בה אצטדיון ספורט. ההתנצלות היתה חמקנית למדי: "ראש העיר מביע את צערה של העירייה על כך שבגלל קשיים טכניים לא הואר במידה מספקת קטע רחוב הרצל בשכונת שעריים", נכתב בה.

כשבועיים אחר כך הקדיש משה אדמון ב"הארץ" כתבה לשכונת שעריים: "על אף העובדה שרוב תושבי שעריים סיגלו לעצמם במשך השנים מנהגים אירופיים, רכשו השכלה, הכניסו לבתיהם מקלטי רדיו, מקררים ורהיטים מודרניים, נשאר אופיה המיוחד של השכונה כפי שהיה לפני 50 שנה. בתיה קטנים, אפורים, סביבם צומחים עצי פרי ונוי. רחובותיה צרים, חלק מהם לא זופתו עדיין. התאורה לאורכם קלושה. בשכונה כ-30 בתי כנסיות". תושבי השכונה תוארו כ"אנשים שקטים, חרוצים ומיושבים בדעתם", והנוער כ"נוער טוב וממושמע".

בשיחתו עם התושבים, נחשפו בפני הכתב בעיות אחרות בשכונה. "הזנחה באיסוף תלי האשפה", "אי סלילת כבישים ותיקונם", "תאורה קלושה", ו"צריפים ישנים ועלובים" בהם מתגוררות כמה משפחות מרובות ילדים "בחדרים קטנים, ללא חשמל ותנאים סניטריים מינימאליים". בקשותיהם לעזרה במעבר לדירות ראויות למשכן אדם לא נענו.

"איש אינו מצדיק עריכת הפגנות פרועות. לא זו הדרך בה מיישבים עניינים. אולם עובדה מעציבה היא שתושבי שעריים, המהווים כשליש מתושבי רחובות, הצליחו לזכות בתשומת לב רק לאחר שנקטו בדרך הפרעות", כתב אדמון. אבל הוא דחה את טענתם של תושבי השכונה, "הרואים בהזנחת שכונתם אפליה עדתית מכוונת": "אבות העיר אינם חשודים, חס ושלום, על אפליה עדתית", כתב. "הם מזניחים את הטיפול בשכונת שעריים, כשם שאינם מטפלים גם בדברים דחופים אחרים" בעיר, "שעליהם נעמוד בהזדמנות אחרת", חמק אדמון מלפרטם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ