11.04.1974 / 18 הרוגים במתקפת מחבלים בקרית שמונה

היום לפני 37 שנה:

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשעות הבוקר המוקדמות של ה-11 באפריל 1974, עדיין בחסות החשיכה, פרצה חוליה של שלושה מחבלים את גדר המערכת בין משגב-עם למטולה, וחדרה לשטח ישראל. סיור של משמר הגבול גילה את הפירצה בגדר בשעה 7:00, והחל בסריקות יחד עם כוחות נוספים שהוזעקו לשטח. אולם בשעה זו כבר היו המחבלים בפאתי קרית שמונה. תוכניתם היתה להשתלט על בית הספר יאנוש קורצ'ק ל"פיגוע מיקוח", אלא שבמקום לא היה איש בשל חופשת הפסח. המחבלים, אנשי החזית העממית - המפקדה הכללית בהנהגת אחמד ג'יבריל - החליטו לפרוץ לדירות בבניין מגורים סמוך. הם עברו מדירה לדירה ורצחו את הדיירים. תושבים ששמעו את היריות הזעיקו את כוחות המשטרה ומשמר הגבול. המחבלים הצליחו בחסות האש לעבור לבניין שכן, להרוג גם בו כמה דיירים, ולהתבצר בדירה העליונה. כוונתם היתה להתמקח על יציאתם מהמקום תמורת שחרור הדיירים, אלא שהדירה היתה ריקה מאדם.

למחרת היום דיווח זאב שיף, סופרו הצבאי של "הארץ", כי "חוליה של שלושה מחבלים מארגונו של אחמד ג'יבריל שחדרה משטח לבנון, רצחה בקרית שמונה 16 מאזרחי העיירה, ביניהם שמונה ילדים. כמו כן נהרגו שני חיילים בקרב עם החוליה. 16 חיילים ואזרחים נפצעו. שלושת המחבלים נהרגו כשמטען חומר נפץ התפוצץ בדירה בה התבצרו". עוד ציין שיף כי ממלא מקום הרמטכ"ל, האלוף יצחק חופי, מינה "כנהוג באירועים כאלה, קצין בודק לחקירת נסיבות המקרה".

באותו יום התקיימה בירושלים ישיבת כנסת, שבתחילתה פנתה ראש הממשלה גולדה מאיר לחברי הבית, וגינתה בחריפות את הטבח. סופר "הארץ" בירושלים ציטט חלק מדבריה. "אין זו הפעם הראשונה שמחבלים חודרים לארצנו ומבצעים מעשי רצח. אולם ההרג שנעשה הבוקר בקרית שמונה עולה בתיעובו על כל קודמיו", אמרה מאיר. את הישיבה המשיכה ראש הממשלה בהודעה על התפטרותה וכפועל יוצא על התפטרות הממשלה, בעקבות פרסום הדו"ח החלקי של ועדת החקירה על מלחמת יום הכיפורים.

העולם הגיב בזעזוע ותיעוב, ו"הארץ" ציטט חלק ממהתגובות. "טבח ברוטאלי וחסר היגיון. טבח מצער במיוחד בשל רצח נשים וילדים, ובגלל שנערך בשעה שתהליך השגת השלום כבר החל", נאמר בהודעת משרד החוץ בוושינגטון. ביטאון הוותיקן הקדיש מקום נרחב לטבח, אותו הגדיר "פעולה פלשתינית עקובה מדם ומאורע מעציב שעלה בחיי חפים מפשע". מברלין המזרחית נמסר כי "מרחץ הדמים שערכו טרוריסטים ערבים בקרית שמונה מחבל באינטרסים של פלשתין ומשרת את הקיצונים בישראל, המנסים לעודד היסטריה אנטי ערבית".

מאמר מערכת שהתפרסם ב"הארץ" יום לאחר הטבח הטעים כי "הקטל בקרית שמונה הוא תזכורת כפולה לכולנו. הוא מזכיר לנו מה אופיו ומהותו של האויב, וכן, שאין זה הזמן להתעסקות הבלעדית בעצמנו, שלה נתפסנו מאז הפסקת האש. ואולי נגזרה עלינו רציחתם האכזרית של נשים וילדים בקרית שמונה כדי להחזירנו לאיזון נפשי קולקטיבי. יש לנו חשבון עם שכנותינו שטרם סוכם, ואין זה רק עניין של עירנות רבה יותר בכל הנוגע לחדירות מחבלים לאזורי הגבול. עוד בטרם יושג הסכם הפרדה עם סוריה, אם אמנם יושג, נשקפים לנו ימים ולילות של אש בגולן עם הרוגים ופצועים. בינתיים אין לנו ממשלה ולצה"ל אין רמטכ"ל. אנו נמצאים בתקופה מן הקשות ביותר בתולדותנו עם הנהגה פגומה או חסרה. אין איפוא לאבד זמן ולנהוג כאילו מתעסקים אנו בעצמנו בחלל ריק. על המפלגות להיזכר ברצינות המצב ולזרז את ההליכים לכינון ממשלה ולמינוי מפקד לצה"ל. אלה הם צרכים שסיפוקם אינו סובל דיחוי. שאננות לא תתפרש כסימן לקור רוח במצב קשה, אלא כאובדן עשתונות לאומי".

יעל גרינפטר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ