שיעור הזכאים לבגרות עלה ל-48.3%

השיפור נרשם במגזר היהודי והערבי כאחד. כמו כן נרשמה עלייה במספר התלמידים בכיתה י"ב ובמספר הניגשים לבחינות. סער: נתונים טובים ומעודדים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

שיעור הזכאות לתעודת בגרות עלה ב-2.2% בהשוואה לשנה הקודמת ועמד בשנת הלימודים תש"ע על 48.3%, כך פרסם היום (שני) משרד החינוך.

במקביל, נרשמה עלייה גם במספר התלמידים אשר לומדים בכיתה י"ב ובמספר הניגשים לבחינות הבגרות. השיפור נרשם במגזר היהודי והערבי כאחד. לדברי שר החינוך, גדעון סער, מדובר ב"נתונים טובים ומעודדים", המשנים את מגמת הירידה בהישגים בשנים קודמות, וכי על מערכת החינוך לעבור את רף 50% בשיעור הזכאות לבגרות.

במסיבת עיתונאים בתל אביב, פרסמו ראשי המשרד נתונים ראשוניים על היקף ההצלחה בבחינות הבגרות שנערכו בשנת תש"ע. מהנתונים עולה כי שיעור הלומדים בכיתה י"ב עמד על 82.3%, שיעור הניגשים לבחינות הבגרות היה 73.7%, ושיעור הזכאים לתעודת בגרות עמד על 48.3%. הנתונים מחושבים מתוך שנתון בני ה-17 בישראל, המסתכם בכמעט 120 אלף בני נוער. בקבוצה זו נכללים גם כ-5,700 תלמידים במזרח ירושלים וכ-16 אלף במגזר החרדי, שרובם לומדים במסגרות שאינן מגישות לבגרות. בשלושת הפרמטרים - שיעור הלומדים, הניגשים והזכאים לבגרות - נרשמה עלייה בהשוואה לשנה הקודמת. לפי השר סער, מדובר בשיפור הגדול ביותר בעשור האחרון.

סער: יש לעבור את רף 50% בשיעור הזכאות. תצלום: ניר כפרי

פילוח הנתונים מגלה פערים גדולים בין המגזרים: שיעור הזכאים לבגרות במגזר היהודי עומד על 64.6%, בהשוואה ל-38.3% במגזר הלא יהודי (39.3% בקרב הערבים, 28.2% אצל הבדואים בנגב, ו-47.1% אצל הדרוזים).

את השיפור בנתוני הבגרויות הסביר השר סער, בין השאר, ב"עובדה שהצבנו מערכת ברורה של יעדים. כל הגורמים פועלים לפי תוכנית מסודרת וחותרים להעלות את שיעור הזכאות. אפשר לשפר רק אם מציבים יעדים". בעבר התחייבו סער ומנכ"ל משרדו, שמשון שושני, כי תלמידי ישראל ישפרו את מיקומם במבחנים הבינלאומיים הקרובים ב-10 מקומות, אך לגבי בחינות הבגרות ההתחייבות היתה ל"שיפור עקבי והדרגתי".

היום אמר השר סער כי "אולי נקבע יעד מדיד לשיפור בבגרויות", אך הוסיף ש"מערכת החינוך צריכה לשים לעצמה כיעד לחתור לרף זכאות לבגרות של 50%. יש מקומות שאפשר להגיע בהם לשיפור משמעותי. הפערים עדיין משמעותיים, ויש עוד הרבה מה לעשות, אבל המערכת עוברת שינוי חיובי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ