בניגוד לחוק: לא קמו מרכזים לילדים נפגעי אלימות

לפני שלוש שנים נקבע כי משרד הרווחה יקים שישה מרכזי הגנה לקטינים נפגעי מין ואלימות. המועד האחרון היה אתמול, אך טרם נעשה דבר בעניין

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

המועצה לשלום הילד עתרה ביום חמישי לבג"ץ, בטענה כי משרד הרווחה ומשרדי ממשלה נוספים - בהם המשרד לביטחון הפנים ומשרד הבריאות - הפרו את חוק הסיוע לקטינים נפגעי עבירות מין ואלימות. זאת לאחר שבניגוד לחוק שהתקבל לפני שלוש שנים, לא הוקמו מרכזי הגנה לילדים שהיו אמורים לקום עד ליום ראשון השבוע.

בעתירה תובעת המועצה יישום מיידי של החוק והקמת המרכזים. משרד הרווחה, בתגובה, הפיץ רק ביום חמישי האחרון, היום בו הוגשה העתירה, תזכיר חוק בו הוא מבקש הארכת המועד ליישום החוק בשלוש שנים נוספות.

על פי החוק, אותו יזם ח"כ מיכאל מלכיאור, משרד הרווחה אמור היה להקים שישה מרכזי הגנה לילדים, נוסף לשניים הקיימים בירושלים ובתל השומר. אולם השנים חלפו ומרכז אחד נוסף לא הוקם. "מדובר בהפרה בוטה של החוק ודווקא על ידי רשויות המדינה", אמר מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן. קדמן הוסיף ואמר כי "המחדל פוגע בילדים רבים, בשעה שהרשות המבצעת מתעלמת מחוקי הכנסת ומפרה אותם באופן בוטה".

בישראל נופלים מדי שנה 8,000 ילדים קורבן לאלימות, 2,600 מתוכם לאלימות מינית. מרכזי ההגנה נועדו לאפשר לילדים אלה לעבור חקירה על ידי חוקר ילדים, בדיקה רפואית ושאר הליכים ביורוקרטיים בסביבה ידידותית. המרכזים נועדו גם לסייע במניעת מעבר הילדים מתחנת המשטרה למשרד הרווחה, לחדר מיון ולפרקליטות, על ידי ריכוז כל הגורמים במרכז ההגנה. נכון לעכשיו, נותנים המרכזים הקיימים מענה רק למאות ילדים בכל שנה.

על פי העתירה, שנכתבה על ידי עו"ד כרמית פולק, קיימת הסכמה מקצועית באשר לחשיבותם של מרכזי ההגנה. עוד נטען על ידי המועצה כי באופן חריג, המכשול העיקרי העומד בפני מימוש החוק אינו תקציבי - כשעלות תפעול מרכז היא מיליון שקלים לשנה - אלא בירוקרטי, הנעוץ בחילוקי דעות בין משרדי הממשלה לגבי אופן מימון ההקמה, התפעול והתקנים.

בתזכיר שהפיץ בשבוע שעבר משרד הרווחה לגורמים רלוונטיים, נטען כי מדובר בהליך אטי הדורש משאבי כוח אדם, גיוס כספים ועוד, ועל כן יש להאריך את מועד הקמת המרכזים בשלוש שנים נוספות. עוד נטען כי קיימים חילוקי דעות בין משרדי הממשלה באשר לאיוש המשרות במרכזים ומימונן. יצוין, כי ביולי 2009 הפיץ משרד הרווחה תזכיר למשרדים, בו הבהיר כי הטיפול שיינתן לכל קטין במרכזים יהיה באחריותו ומימונו של כל משרד רלוונטי, ולא באחריות משרד הרווחה - שאינו מתוקצב בנושאים שאינם באחריותו כמו אבחון וטיפול רפואי ונפשי.

ממשרד הרווחה נמסר כי "המשך הקמת המרכזים תלוי בשיתוף פעולה עם המשרדים הנוגעים בדבר ובהקצאת משאבים נוספים. המרכזים לא הוקמו בגלל קשיים הנובעים מחוסר שיתוף פעולה בהקצאת תקנים של משרדי ממשלה נוספים, האמורים לתת במרכזים שירותים מתחום אחריותם. משרד הרווחה אף הפיץ תזכיר חוק שמטרתו להבהיר כי ההוראות לעניין הסיוע הראשוני שניתן לקטין, יהיו באחריות כל משרד רלוונטי ובמימונו, ולא על כתפי משרד הרווחה בלבד, שאינו מתוקצב בנושאים שבתחום אחריותם של המשרדים האחרים. המשרדים התנגדו לכך. כמו כן, המודלים של שני המרכזים שהוקמו שונים והמשרד עדיין בוחן את המודל המתאים והיעיל ביותר".

ממשרד הבריאות נמסר כי העתירה טרם התקבלה במשרד. ממשרד לביטחון הפנים נמסר כי הנושא נמצא בטיפול הגורמים המקצועיים של המשרד.

מרכזי ההגנה

בישראל נופלים מדי שנה 8,000 ילדים קורבן לאלימות כיום קיימים רק 2 מרכזים, בירושלים ובתל השומר ? המרכזים נועדו לאפשר לילדים להיחקר ולעבור בדיקה רפואית בסביבה ידידותית, ולייעל את התהליך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ