זינוק בדיווחים של בני נוער על הטרדה מינית

מהדו"ח השנתי של עמותת עלם עולה כי ב-2010 חלה עלייה של 25% בדיווח על הטרדות מיניות. כמו כן חלה עלייה בשימוש בסמים חוקיים ובמספר הקטינים המעורבים בזנות

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

עמותת עלם, הפועלת למען בני נוער במצבי סיכון ומצוקה, מפרסמת היום (שלישי) את הדו"ח השנתי העוסק במצב בני הנוער בישראל. מניתוח הפניות לעמותה עולה כי בשנת 2010 חל גידול של 25% בדיווחי בני נוער על הטרדות מיניות. כמו כן חלה עלייה של 18% בשימוש בסמים חוקיים (אלו הנמכרים בפיצוציות) ובמספר הקטינים המעורבים בזנות. יש לציין כי נתוני הדו"ח אינם מעידים רק על עלייה במספר המקרים, אלא גם על שיפור היכולת לאתר בני נוער בסיכון.

בעלם סבורים כי העלייה בשימוש בסמים חוקיים - 3,776 פניות ב-2010 לעומת 3,200 ב-2009 - נובעת בין השאר מהחוק האוסר מכירת אלכוהול לנוער ואכיפתו - שהוביל להגברת השימוש בסמים חוקיים כמו "מבסוטון" ו"נייס גיא". "זמינותם של הסמים החוקיים הביאה להרחבת מעגל בני הנוער הנמצאים בסיכון, ובני נוער נוספים עומדים על הסף", אומרת נאווה ברק, נשיאת עלם, "מתנדבי העמותה פוגשים מדי יום עשרות בני נוער שהתנסו בסמים אלו, ואין מדובר עוד בתופעת שוליים היות וסמים אלו זמינים זולים ואחזקתם או השימוש בהם אינו מהווה עבירה על החוק".

עוד עולה מהדו"ח כי חלה עלייה של 25% בדיווחים של בני נוער על הטרדה מינית. ב-2010 התקבלו 3,125 פניות של בני נוער המעידים כי חוו הטרדה מינית, לעומת 2,500 ב-2009.

בעלם אבחנו גם עלייה במספר הקטינים המעורבים בזנות כאשר ב-2010 טופלו בעמותה למעלה ממאה קטינים וקטינות, במסגרת שיתוף פעולה עם משרד הרווחה וביטוח לאומי. בעלם מסבירי כי קיים קושי רב באיתור בני נוער המעורבים בזנות. "הפעילות מתנהלת בעיקר באמצעות לוחות הפרסום באינטרנט, אתרי הכרויות, צ'אטים ופורומים, וכן בדירות פרטיות, מכונים, סאונות, מועדונים ומקומות נוספים", אומרת אפרת שפרוט, מנכ"ל עלם.

כמו כן, חלה עלייה של 10% אחוזים במספר הפניות בנוגע לפיתוי נערות על ידי גברים מבוגרים, וב-2010 התקבלו על כך 1,980 דיווחים, לעומת 1,800 פניות ב-2009. התופעה קיימת בכל שכבות האוכלוסייה כשפיתוי נעשה באמצעות כסף, סיגריות ומתנות בתמורה ליחסי מין. "תופעת הניצול המיני המסחרי של בני הנוער, היא נושא שהחברה הישראלית, לצערי, אינה מרבה לדבר עליו ואף מעניקה לגיטימציה בשתיקה כאשר הלקוחות, המגיעים מכלל שכבות האוכלוסייה, עוברים על החוק אך אינם נענשים", הוסיפה שפרוט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ