העירייה ממליצה: נקה את דירתך במלח גס

בעיריית כפר סבא החליטו להפוך את המוקד העירוני למרכז ייעוץ לניקוי אקולוגי בפסח

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

לקראת חג הפסח, והניקיונות שמלווים אותו, החליטו בעיריית כפר סבא להפוך את המוקד העירוני - שבימים כסדרם מטפל במפגעים עירוניים - לכזה המייעץ בענייני ניקוי אקולוגי. העצות הירוקות שאותן אפשר לקבל במוקד מכסות נושאים שונים ובהם ניקוי הבית וכליו תוך הימנעות משימוש בחומצות ובכימיקלים, אך גם כיצד אפשר לחסוך במים.

בעירייה ממליצים, בין היתר, לקנות דלי ובמקום להשתמש בנוזל רצפות, להמיס שלוש כפות של מלח גס או חומץ במים ולהשתמש בהן כחומר ניקוי. בתום השימוש יש לשים את הדלי באופן קבוע במקלחת או באמבטיה. "הוא יכול לקלוט את המים הקרים שמקדימים את בוא המים החמים, במקום לתת להם לזרום סתם לטמיון. זה טוב לסביבה וטוב לכיס", מסבירים בעירייה.

במוקד העירוני מוכנים לפניות התושבים עם שלל עצות ותחליפים עבור חומרי הניקוי המוכרים: לפתיחת הסתימה בצנרת יש להשתמש בחומץ ובסודה לשתיה; להסרת כתמי שמן עיקשים בסירים ובמחבתות אפשר להעזר במלח; פיתרון חסכוני למרכך הכביסה הרגיל אפשר למצוא בחומץ; להברקת הכיור מומלץ להשתמש בתמצית של הדרים; וכדי לנגב את חלונות הבית אפשר לעשות שימוש בעיתונים ישנים.

"המטרה היא שהמוקד יהפוך לירוק, וינחה את התושבים איפה לזרוק את האשפה, או איך לנקות את הבית לקראת פסח באופן אקולוגי, ובאיזה חומרים כדאי להשתמש", הסביר ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן-חמו. אולם לדברי ראש העיר פעילותו של המוקד לא מסתכמת רק בנקיונות. "כל מי שרוצה להעביר משהו, נניח מחשב מקולקל, במקום לפרסם באתר אינטרנט, יוכל להיעזר במוקד כדי למצוא לזה מקום באחת מהעמותות שפועלות בעיר".

לדברי בן-חמו, הרעיון לשלב את המוקד העירוני בפעילות הסביבתית עלה מיוזמה של מנהל המוקד, דני הרוש. במהלך השנים קיבל הרוש פניות של תושבים שנגעו לא רק למטרדים סביבתיים ולגזם שלא פונה, אלא גם לשאלות הקשורות להלכות הפסח ולשמירת החג. "אם אתם מתעקשים להדליק מדורה ולשרוף את החמץ, הקפידו על בטיחות אש ובלי שקיות או קופסאות פלסטיק וקלקר. כשאלה נשרפים הם פולטים לאוויר גזים רעילים ומסרטנים", נכתב בהודעת העירייה.

לטובת אלו שינצלו את החופשה הקרבה עבור סידור המדפים והארונות, ישמש המוקד העירוני גם כמוקד תיווך עבור אלו שמבקשים להיפטר מחפציהם הישנים. "המטרה היא לשתף כמה שיותר תושבים במעורבות הקהילתית", מוסיף בן-חמו. "יש 20 עמדות מחזור בעיר - שהגדולות בהן ממוקמות ביציאה מבתי הספר - עבור פלסטיק, נייר, סוללות, ובגדים. במוקד יוכלו לומר לכל תושב איפה הוא יכול לזרוק את האשפה בצורה הירוקה ביותר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ