המל"ג הכריזה על תוכנית לקיצור זמן האישור של תוכניות אקדמיות חדשות

כ-500 תוכניות אקדמיות מחכות לאישור

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

כ-500 בקשות להקמת תוכניות אקדמיות חדשות שהגישו המוסדות האקדמיים בישראל נמצאות כיום בשלבים שונים של דיון במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג), כך דיווח מנכ"ל מל"ג-ות"ת משה ויגדור, בכנס השנתי של ההשכלה הגבוהה שהתקיים ביום חמישי בירושלים, בנוכחות נשיאי המוסדות האקדמיים ברחבי הארץ. עם הפקק הזה מבקשים כעת להתמודד במל"ג באמצעות תוכנית ייעול חדשה, לקיצור משך ההמתנה, עליה הוכרז בכנס.

במל"ג-ות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב) אומרים שתהליכי הבדיקה של התוכניות נגררים כיום לעתים 2-4 שנים ויוצרים תסכול רב בקרב המוסדות להשכלה גבוהה.

כיום נהוג לאשר או לדחות תוכניות אקדמיות בוועדות מקצועיות המוקמות אד-הוק בהתאם לבקשה המוגשת. ועדות אלה אינן אחידות בנוהליהן ואין להן לוח זמנים מוגדר מראש. ויגדור תיאר בפברואר את תהליך האישור הקיים כ"תהליך מורכב שכולל תחנות רבות ושלבים שונים שיוצרים סרבול ועיכוב ואשר מכתיבים תהליך אטי וממושך, עד כדי איום בקריסת מערכות באגף האקדמי".

התוכנית החדשה תגביל את תקופת הבדיקה, עד לאישור או דחייה של הבקשות, ללא יותר משנה מיום רישומן.

במקום ועדות אד-הוק יוקמו ועדות תחומיות קבועות שיידרשו לפעול על פי לו"ז נוקשה: הבקשות יועברו בתוך חודש מיום הרישום לוועדה התחומית הרלוונטית, וזו תידרש להגיש המלצתה בתוך ארבעה חודשים לעניין בקשות להיתר של מוסדות חדשים, או בתוך שלושה חודשים לעניין בקשות לפתיחת תכניות חדשות או להסמכה לתארים. המלצת הוועדה התחומית תועבר לאחר מכן להחלטה סופית במועצה להשכלה גבוהה.

במל"ג טוענים שעיכובים באישור תוכניות נובעים לעתים מגרירת רגליים מצד המוסדות, הנדרשים לשנות או לשדרג את הצעותיהם בהתאם לבקשת המל"ג. תוכנית הייעול קובעת שהוועדות התחומיות יעבירו את הערותיהן למוסד רק פעם אחת, והמוסד יידרש ליישם את ההערות בתוך פרק זמן מוגבל שיוקצב על ידי הוועדה. אם לא תוגש הצעה מתוקנת בפרק זמן זה, הטיפול בבקשה יסתיים.

כיום עומדות לדיון 100 בקשות לתוכניות אקדמיות במכללות לחינוך, 70 בקשות מהמכללות להנדסה, 80 בקשות מהאוניברסיטאות ועוד 245 בקשות לאישור תוכניות אקדמיות משאר המכללות.

התגובות לתוכנית הייעול בקרב המוסדות הן חיוביות למדי. באוניברסיטה העברית בירכו על ההחלטה; גם המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים במרכז הבינתחומי בהרצליה, רפי מלניק, אמר: "מה ששמענו בכנס הוא משב רוח רענן בהחלט ואנו מברכים על כך. אין ספק שהליך אישור התוכניות בשנים האחרונות הוא מאוד אטי ומאוד ביורוקרטי, כך שהיה צריך מזמן לבצע רפורמה ואפילו מהפכה במבנה ההשכלה הגבוהה".

עם זאת, מלניק הוסיף כי "הביצוע הוא המבחן האמיתי". כמו כן אמר כי יש נושאים שבהם התוכנית לא נגעה ושבכוונתו לפנות בעניינם למל"ג.

פרופ' עמי וולנסקי, מומחה להשכלה גבוהה מאוניברסיטת תל אביב, אמר כי "בעוד שנתיים-שלוש נדע אם תוכנית המל"ג היא התשובה הראויה לביורוקרטיה ששחקה את המוטיבציה של המוסדות. אם זה יקרה אז כמובן שצריך להסיר את הכובע בפני מי שמנווט את התוכנית הזאת, אבל להשקפתי צריך לאמץ כללי עבודה חדשים. כללי המשחק שנחקקו לפני עשרות שנים היו טובים לעת שבה היו 5 מוסדות להשכלה גבוהה. היום כשיש 66 מוסדות, התוכנית תיתן מענה לשנה-שנתיים. המנגנון צריך להיות עם גמישות גדולה יותר ולתת למוסדות שיקול דעת שיודע טוב יותר מה הצרכים של הסביבה שלהם".

בכנס שהתקיים ביום חמישי סקר יו"ר ות"ת מנואל טרכטנברג את השינויים הצפויים במערכת ההשכלה הגבוהה בשנים הבאות, בהם גיבוש מודל תקצוב חדש, הקמת מרכזי המצוינות, הנהגת נורמות של שקיפות, כמו גם תוכנית הייעול החדשה. בכנס נמתחה ביקורת נוקבת מצד ארגון הסגל הזוטר, בטענה שהודר לחלוטין מהתוכנית לשיקום ההשכלה הגבוהה למרות שהמרצים מן-החוץ ועמיתי ההוראה נושאים בעיקר נטל ההוראה במוסדות השונים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ