משרד החינוך ביוזמה חדשה: קליפים ברוח חזונו של הרצל

פרס כספי לתלמידים הזוכים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

היוזמה האחרונה של משרד החינוך בתחום החינוך לציונות היא תחרות קליפים שיכינו תלמידים בחינוך העל-יסודי "ברוח חזונו של הרצל". הקליפ, באורך דקה אחת עד דקה וחצי, צריך לעסוק "בעשייה של החברה הישראלית היום, בעקבות דבריו של הרצל, שנאמרו לפני כ-120 שנים", כפי שמציין מכתב שנשלח לאחרונה לבתי הספר. יוזמה דומה מלפני כשנה, להלחנת מגילת העצמאות, לא זכתה להצלחה: לדברי גורמים במשרד החינוך עד כה נשלחו פחות מ-10 הצעות כאלה על ידי תלמידים.

שר החינוך, גדעון סער, מייחס חשיבות רבה להעמקת החינוך ליהדות ולציונות, ובמסגרת זו החליט להנהיג מהשנה מקצוע חדש - "תרבות ומורשת ישראל". לקראת "יום הרצל", שיחול באמצע החודש הבא, הוחלט ב"מטה לתרבות ישראל" לערוך את תחרות הקליפים בין התלמידים, ולהעניק פרסים כספיים לזוכים בשלושת המקומות הראשונים, בסך 4,000 עד 6,000 שקלים.

במכתב שנשלח לבתי הספר התיכוניים, הגדיר משרד החינוך את נושאי הקליפ כ"הרצל אמר - אנחנו עושים" או "להאמין - לעשות - לשנות", וציין כי "יש להראות את דברי הרצל בראי העשייה היום". לצורך כך, וככל הנראה בניסיון למקד את התלמידים, פירט המכתב שורה ארוכה של משפטים הלקוחים מכתביו השונים של הרצל.

לפני כשנה יזם יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, צבי צמרת, פעילות דומה, במסגרתה התבקשו תלמידים להלחין את מגילת העצמאות או חלקים ממנה. גם אז הובטח להעניק פרסים לזוכים בתחרות. ואולם, לדברי גורמים במשרד החינוך עד עתה הגיעו הצעות מעטות בלבד. התאריך האחרון להגשת היצירות לבתי הספר היה בראשית החודש. במשרד החינוך העדיפו שלא להתייחס לדברים.

"כמעט כל שבוע אנחנו שומעים על יוזמות חדשות, כמעט כולן בתחום הערכי, שיוצאות ממשרד החינוך", אמרה מנהלת תיכון גדול מאזור המרכז, "חלק מהפעולות ראויות, אבל חלקן גובל בגימיקים, כנראה מתוך מחשבה שזו הדרך לגרום לתלמידים האדישים לחבב נושאים ערכיים. אני מאמינה שחינוך לערכים צריך להיות דרך עבודה רצופה, ולא בתחרויות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ