אייכמן שלח מכתב לקאנצלר גרמניה וביקש לחזור למדינה

המכתב שנמצא באחרונה חושף: עשור אחרי השואה, יצר אדריכל הפתרון הסופי קשר עם הקאנצלר ממקום מסתורו בארגנטינה וביקש לשוב כדי למסור את גרסתו על השואה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

"הגיעה העת שאסיר את מעטה האנונימיות ואציג את עצמי. שם: אדולף אייכמן; עיסוק: אובר-שטורמבנפיהרר באס-אס". כך, באופן ישיר ובלי להסס, כתב אדריכל הפתרון הסופי, אדולף אייכמן, לקאנצלר גרמניה ממקום המסתור שלו בארגנטינה, עשור אחרי השואה. המכתב נחשף באחרונה בארכיון גרמני בידי היסטוריונית מהמבורג, בתום מחקר של שש שנים שביצעה על אודות פושע המלחמה הנאצי. אתמול הוא פורסם לראשונה ביומון הגרמני הנפוץ "בילד".

אייכמן שלח את המכתב לקאנצלר הראשון של גרמניה הפדרלית קונרד אדנאוור ב-1956, עשור בלבד אחרי שהמשטר הנאצי הובס ומלחמת העולם השנייה הסתיימה. באותה תקופה הסתתר אייכמן בזהות בדויה בארגנטינה, לשם נמלט בתום המלחמה עם משפחתו. ארבע שנים לאחר מכן נלכד בידי המוסד ונחטף לישראל, שם הוצא להורג בתלייה ב-1962 בתום המשפט שנערך לו בירושלים.

מה ביקש אייכמן מקאנצלר גרמניה זמן כה קצר אחרי רצח העם שבו השתתף? באופן מפתיע במקצת, הוא ביקש לשוב הביתה, לגרמניה מולדתו. המכתב נשלח מפרבר של בואנוס איירס, שם חי אייכמן בזהות בדויה בשם ריקרדו קלמנט.

"אני לא יודע כמה יותיר לי הגורל לחיות. אני יודע, עם זאת, שמישהו חייב להסביר לדורות הבאים את מה שאירע. צריך להיות הסבר", כתב אייכמן. "היה עליי לנווט ולהוביל חלקים גדולים של הקומפלקס הזה באותן השנים", הוסיף. ה"קומפלקס" שאליו התייחס אייכמן היה, כמובן, השואה.

אייכמן הוסיף וכתב כי הוא צופה שיעמוד לדין על חלקו במלחמה עם שובו לגרמניה, אך הוא לא סבור שיישלח לתקופת מאסר ממושכת. ככל הנראה, הצדק היה עמו, שכן גרמניה לא הזדרזה להעמיד לדין ולהעניש פושעי מלחמה נאצים אחרי המלחמה, ואף שילבה רבים מהם במשרדי ממשלה ובמנגנוני המודיעין והביטחון. "עצוב להודות בכך, אבל בשנות ה-50 לא היה הרבה עניין ברדיפת פושעי מלחמה נאצים בגרמניה", אמר ד"ר טוביאס הרמן, האחראי על התיקים הנאציים בארכיון הפדרלי בלודוויגסבורג.

ההיסטוריונית שחשפה את המכתב, ד"ר בטינה שטנגנט, הסבירה כי "המכתב מציג דבר מדהים: אייכמן לא היה מרוצה ממצבו הבטוח בארגנטינה. רוצח ההמונים לא רצה להישאר אנונימי והעדיף לחזור לשם החשוב אדולף אייכמן", אמרה.

השנה מלאו 50 למשפט אייכמן. בשבועות האחרונים נחשפים ברחבי העולם בזה אחר זה מסמכים ותעודות על חייו בגלות אחרי השואה, ובהם נחשף שוב כי גרמניה ידעה על מקום הימצאו שנים לפני שנתפס בידי ישראל ואף סייעה לו להתחמק ממעצר.

מסמכים נוספים שנחשפו באחרונה הצביעו על החשש שהיה בגרמניה לאחר המלחמה מתוצאות המשפט של אייכמן בישראל. הסי-איי-אי העריך שהקאנצלר אדנאוור היה "על גבול ההיסטריה", מחשש שאייכמן יחשוף במשפט את העובדה שבמנגנון השלטון בגרמניה מכהנים הרבה נאצים לשעבר, שהיו חלק ממנגנון ההשמדה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ