ליטל לוין צרובה
ליטל לוין

עברה כמעט שנה מאז התבצרו עוזי משולם וחסידיו בביתו בלוד, ובאמתחתם מלאי כלי נשק מוכן בכל רגע להפעלה; כמעט שנה מאז פרצו במאי 1994 שוטרים לביתו של משולם בעת שזה הותיר את חסידיו לבד ויצא לשוחח עם המפכ"ל, והשתלטו על המתבצרים. כעת היו משולם וחסידיו כלואים, לפי בקשתם, כולם באגף אחד בכלא איילון שברמלה, מרצים תקופות מאסר שונות (משולם עצמו נידון לשמונה שנים בכלא).

כבר בתחילת מאסרם ניכר היה שמשולם ושבעת החסידים אינם מתכוונים למלא אחר פקודות שירות בתי הסוהר ולקיים את כללי המשמעת שחלו על כל יתר האסירים. פעם אחת סירבו לקום במפקד בוקר, עבירת משמעת חמורה שהחסידים יצאו ממנה בנזיפה בלבד. ב-12 באפריל 1995, הגדילו החסידים לעשות כשסירבו ללבוש מדי אסירים כאשר עמדו לצאת לדיון בעתירתם לאפשר להם להתייחד עם נשותיהם מחוץ לכלא. "זאת למרות שנציבות שב"ס התנתה את כליאתם באגף אחד, לפני כמה שבועות, בכך שישמרו על כללי המשמעת וההתנהגות, וימלאו אחר כל הפקודות, ככל האסירים", דיווח ב"הארץ" ראובן שפירא. קצינים בכירים בשב"ס אמרו לשפירא ש"שב"ס ממשיך לנהוג ביד רכה ולהתבטל בפני משולם וחסידיו, שממשיכים להתל במערכות אכיפת החוק".

למעשה, כבר כחודשיים קודם לכן פרסם שפירא את טענותיהם של קצינים בכירים בשב"ס, לפיהן "עוזי משולם ואנשיו, הנאשמים בעבירות פליליות חמורות - בכללן ירי על שוטרים - נהנים מהטבות מפליגות בכלא איילון. הם מנהלים אורח חיים אוטונומי באגף מיוחד שהועמד לרשותם", פירט; "סוהרים וקציני שב"ס חוששים להתעמת איתם ולאכוף עליהם את סדרי המשטר והמשמעת הנהוגים בכלא. אנשיו של משולם מאיימים ומקללים אנשי סגל בכלא, מזלזלים בנוהלי הכלא, אינם מקיימים הוראות משמעת וזוכים ליחס מועדף והקלות מצד שלטונות שב"ס, המעלימים עין מהתנהגותם הבוטה וממעשיהם, בניגוד לפקודות הקבע ולמה שנדרש מאסירים ועצירים אחרים. אסירי חבורת משולם קיבלו דברי מזון ופריטים שונים, האסורים בהכנסה לכלא ובהחזקה על ידי עצירים".

ההנחיות למתן הקלות והטבות, אמרו הבכירים, "ניתנו על ידי דרגים בכירים ביותר בנציבות שב"ס, וייתכן שאף בידיעתו של שר המשטרה, משה שחל", כתב שפירא. "לדבריהם, מטרת ההנחיות היא מניעת התפרעויות, הפרות סדר ו'רעש תקשורתי' מצד עוזי משולם וחסידיו, שכבר הצליחו לסחוט שינוי בתנאי מעצרם על ידי שביתות רעב ואיומים". הם אף קיבלו אוכל פרטי שהגיע פעמיים בשבוע, ככל הנראה מאולם אירועים ברמלה.

בינואר 1996 דיווח שפירא שניסיונות עיתונאים לבקר באגף חסידי משולם נתקלים בסירוב מתמשך, אף שאין לכך כל מניעה עקרונית. בינתיים למד ממקורות פנימיים על המתרחש באגף הזה של הכלא: "משולם ואנשיו מנהלים את חייהם באגף באופן עצמאי וקצינים בשב"ס טוענים כי אין עליהם פיקוח - כמו שמקובל לגבי אסירים אחרים - והסוהרים אינם יודעים מה נעשה באגף במרבית שעות היום והלילה. כל מה שנעשה באגף, כולל אורח החיים של האסירים, קבלת מבקרים וקביעת בעלי זכות הביקור, ואפילו שיחות טלפון, נקבע באופן מוחלט על ידי משולם עצמו. הוא שולט ביד רמה בחסידיו, הממהרים למלא אחר מוצא פיו". בנוסף, לאגף הוכנס ציוד בעשרות אלפי שקלים, כולל ארונות וספרי קודש ומכשירים חשמליים, כתב שפירא.

בעקבות הפרסומים על טענות קציני השב"ס, ניגש נציג פרקליטות המדינה יהושע למברגר לבדוק את תנאי המאסר של משולם וחסידיו. הדו"ח, שפרסם ב-1996, קבע כי "אסירי ועצירי הקבוצה נהנים מתנאים מועדפים ומשופרים בכלא (...).. משולם עצמו שוהה בחדר לבד, למרות שבחדרו ישנן שתי מיטות, והוא יכול לאכלס שני אסירים. ישנם אסירים שישנים על הרצפה מחוסר מקום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ