בשל הכשרות, אולמות אירועים מסרבים לחתן זוגות חד-מיניים

לטענת בעלי אולמות אירועים ומסעדות, הם חוששים שתעודת הכשרות שלהם תיפגע. בכיר במערכת הכשרות: "בהחלט יכול להיות שיש לחצים או איומים"

יאיר אטינגר
גילי כהן
יעל געתון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר
גילי כהן
יעל געתון

כשהגר קומאי חיפשה מקום לערוך בו את חתונתה היו לה כמה דרישות, ממוצעות למדי: שיהיה מועד פנוי בלוח האירועים המתוכנן, שהמקום יהיה כשר ושבעל המסעדה או הגן יהיה אדם נעים והגון. להגר היתה דרישה נוספת, שהיא חשבה שלא תעורר בעיה: שבעלי המקום יתירו את עריכת חתונתה המיועדת עם בת זוגה. לדברי קומאי, במסעדת פיצ'ונקה בנס הרים שבה ניסו השתיים לקבוע את האירוע, הן קיבלו דחיות חוזרות ונשנות בטענה ש"אין תאריכים פנויים". רק לאחר ששלחה את אחד מידידיה שיציג עצמו כלקוח עתידי, היא הבינה כי הבעיה נעוצה כנראה באופי האירוע.

"באחת מהשיחות עם בעלי המקום נאמר ש'הוא לא יכול לסכן את תעודת הכשרות בגלל החתונה שלנו'", מציינת הגר. אחד מבעלי המקום, גל, הכחיש בשיחה עם "הארץ" כי נושא הכשרות הוא שהביא לביטול האירוע: "הסיפור מבחינתי מאוד פשוט: לארח אותם פה במקום אין לי שום בעיה. יש לנו רגישות במקום הזה לחופה. לאקט של החופה, מכיוון שיש לנו ציבור דתי. זה מה שנאמר בשיחה וזה הכל".

יש לציין, כי על פי חוק, אין להפלות במתן שירות במקום ציבורי מחמת נטייה מינית. עו"ד עירא הדר, המתעסקת בדיני זכויות להט"בים, מסבירה כי "החוק בא לשמור על כל המגזרים שלא יופלו. להמציא טענות שציבור כזה או אחר ייעלב, או שתישלל התעודה מהרבנות אלה תירוצים שאסור להיכנע להם. זו חתונה כמו כל החתונות". חוק איסור הונאה בכשרות ופסיקת בג"ץ בעניין אוסרים על הרבנות הראשית ועל מועצות דתיות מקומיות להתנות את מתן תעודות הכשרות בכל עניין שאינו קשור לכשרות.

ואולם, בעלים של כמה גני אירועים באזור השפלה הסביר ל"הארץ" כי אולמות חוששים לקיים אירועים מסוג זה, מחשש לאיבוד תעודת הכשרות שמוענקת להם על ידי הרבנות. "אולמות לא יעשו לך כזה אירוע, יקירתי", אמר הבעלים בשיחה עם לקוחה פוטנציאלית מהקהילה הגאה. "הם פוחדים על התעודה. איכשהו זה אמור להיות קשור, אני לא יודע למה".

אדם רוסו, פעיל גאה ותושב אזור ירושלים, מספר כי גם הוא נתקל בקשיים משמעותיים לפני סגירת תאריך באולם לחתונתו עם בן זוגו. "בעלי המקומות אמרו לי שאין להם בעיה עם זה, ממש בנחמדות, אבל הם מסרבים משום שהרבנות מטילה עליהם אימה", משחזר רוסו. "אמרו לי: 'אין מצב שאתם עושים פה טקס, ייקחו לי את התעודה'".

בכיר במערכת הכשרות אמר אתמול, כי "אם העסק עומד בכל דרישות הכשרות, על פניו אי אפשר לשלול את תעודת הכשרות בגלל חתונה לסבית. בלי להכיר את המקרה הספציפי, בהחלט יכול להיות שיש לחצים לוקליים או איומים למנוע אירוע כזה או אחר. בהחלט זה קיים בשטח".

דוגמה לכך היא חתונה שנערכה לפני כמה שנים בין בנות זוג לסביות דתיות. היות שהשתיים דתיות, הן חיפשו ומצאו, וגם שילמו, לגן אירועים כשר באזור עמק חפר. ברגע האחרון הבעלים הודיע להן כי הוא נאלץ לבטל את האירוע לאחר שקיבל איום בשלילת תעודת הכשרות שלו. החתונה הועברה למקום אחר, כשר.

בימים האחרונים התחוללה סערה בפייסבוק בגלל פוסט שפרסם ליאור טל, שחיפש אולם אירועים לו ולכלתו, עו"ד דבי שדה. לדבריו, בזמן שדיבר עם נציג מטעם גן האירועים "ארץ קדם גני עינב", אמר לו נציג הגן כי "אירועים של חתן וחתן וכלה וכלה אלה דברים שאני לא עושה". בשיחה עם "הארץ" הסביר בעל המקום, גרשון ג'מו: "הוא כנראה לא הבין אותי נכונה או שאני לא הבנתי. אני לא מסוג האנשים האלה, זה לא מפריע לי בכלל. אני שאלתי, ומחובתי לשאול, אם מדובר בחתן וחתן או כלה וכלה או חתן וכלה".

אגב, לפחות במקרה אחד שהגיע לידי "הארץ" עולה כי בעלי גן האירועים הסכימו לקיים אירוע של זוג מהקהילה במקום. הודעתו של טל הועתקה למאות אנשים נוספים, שהחלו להגיב על המקרה. גם פרופיל הפייסבוק של המקום ספג ביקורות, ועשרות משתמשים כתבו כי יסרבו להתארח בגן האירועים המדובר. בתגובה היחידה מטעם "ארץ קדם גני עינב", שלאחר כמה שעות נעלמה מהאתר, כתב עומרי ג'מו, מנהל דף הפייסבוק ובנו של הבעלים: "אני מאוד מתנצל אך השיקול הוא כלכלי נטו. הציבור הדתי הוא רוב האירועים שלנו כרגע ואני לא מוכן להפסיד אותו".

בשם מסעדת פיצ'ונקה הגיב עו"ד אלי כץ, ממשרד עורכי דין כץ-מרציאנו: "מדובר במסעדה, אשר באופן חריג ולפי בקשות מיוחדות של לקוחות, עורכת במקום גם אירועים. זה איננו ייעודו של המקום. למסעדה יש אוריינטציה דתית-מסורתית מובהקת, היא מחזיקה בתעודת כשרות, ומרבית לקוחותיה הם יהודים שומרי מסורת. מובן מאליו שכאשר ישנה בקשה לערוך אירוע מהסוג שצוין בכתבה, באופן שהמסעדה איננה נסגרת לצורך האירוע, אלא מתקיימים במקביל - האירוע ופעילות רגילה של המסעדה. הדבר עלול לפגוע ברגשותיהם של הסועדים במקום. בנות הזוג המאושרות מוזמנות למקום בכל עת כדי לסעוד בו וכדי ליהנות בו, ואנו נארח אותן כיד המלך. נראה לנו שבקשה לערוך אירוע עם אופי כזה במקום מדיפה ריח עדין של פרובוקציה, אם לא למעלה מכך".

עודד וינר, מנכ"ל הרבנות, אמר בתגובה כי "ברבנות לא התקבלה פנייה בנושא. אם תעודת הכשרות תישלל, ונקבל פנייה, נשקול כיצד לפעול".

גילי כהן, יאיר אטינגר ויעל געתון

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ