האוצר מנסה לפלג את הרופאים השובתים, המו"מ בין הצדדים עדיין תקוע

סגן שר האוצר הציע למתמחים לשלוח נציג מטעמם לשולחן המו"מ ולא לסמוך על ייצוג ההסתדרות הרפואית. בהסתדרות זעמו

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

יום נוסף של שביתה בבתי החולים הציבוריים חלף ועמו מפגש משא ומתן שהסתיים ללא הישגים. שני הצדדים, ההסתדרות הרפואית ומשרד האוצר, נותרו בעמדותיהם. סגן שר האוצר, איציק כהן, ליבה את האש בצהריים (רביעי) כאשר הציע לרופאים המתמחים לשלוח נציג מטעמם לשולחן המשא ומתן ולא לסמוך על ייצוג ההסתדרות הרפואית. מחר ישובו הצדדים לשולחן המשא המתן אחריו יחליטו בהסתדרות על צעדיהם הבאים.

בהסתדרות הרפואית ראו את אמירתו של כהן בחומרה רבה ומסרו: "אנו נדהמים משפל המדרגה אליו הגיע האוצר, בהתנהלותו המניפולטיבית וחסרת האחריות ובניסיונותיו להסיט את הדיון מהבעיות האקוטיות שעל הפרק, לניסיון נואל וחסר כל סיכוי לתקוע טריז בין הרופאים. הרופאים המתמחים מכירים היטב את המערכת והם אינם זקוקים לעזרתו של סגן השר שידריך אותם כיצד לפעול. הם שותפים לדרכנו לרבות בגיבוש הדרישות השונות שהצגנו במשא ומתן. אין חולק, כי בעיות המתמחים הן מהנושאים המרכזיים במשא ומתן הנוכחי ודרישות התקינה שהצגנו נועדו בראש ובראשונה לפתור את הבעיה האקוטית של עומס העבודה של המתמחים".

המסדרון הריק בבית החולים בילינסון במהלך השביתה. תצלום: ניר קידר

בתום ארבע שעות של ישיבת משא ומתן שהתנהלה "באווירה לא טובה", כהגדרת ההסתדרות הרפואית, עסקו הצדדים בסוגיית העומס על המתמחים והחלו לדון בעניין המקצועות במצוקה. אולם גם בנושאים אלו נותרו עמדות הצדדים כשהיו. "משרד האוצר משחזר את העמדות שהציג ולא מוכן לשנות את מסגרת ההסכם. לוקחים עוגה קטנה ומנסים לפרוס אותה אחרת, אך עם עוגה כל כך קטנה לא יכולים לפתור את כל הבעיות", אמרו בהסתדרות.

במשרד האוצר טוענים מנגד, כי האווירה הקשה ששוררת במשא ומתן נובעת מהשביתה והפגיעה בחולים. "אי אפשר להיות נחמד כשאתה יודע שאנשים נפגעים כתוצאה מהתעקשות הרופאים להשתמש בחולים כדי לקבל תוספות שכר מעל ומעבר למה שקיבל המגזר הציבורי", אמר ל"הארץ" אילן לוין, הממונה על השכר באוצר.

לדבריו, "לפני למעלה משבועיים הצענו ללכת לבוררות - הצעה שהם העלו במקור - אך כעת הם החליטו להתיש את הציבור ואת מקבלי ההחלטות בשביתות ועיצומים עד שיישברו אך זה לא יקרה. הם דורשים תוספת של 50% ועד שלא ירדו מדרישה זו אין לאן להתקדם".

לוין התייחס גם להתנגדות הרופאים להפעלת שעון נוכחות בבתי החולים. "המטרה שלנו היא שמי שלא רץ לפרקטיקה הפרטית ורואה את ייעודו במקום ציבורי יתוגמל יותר ויקבל תוספת שכר", אמר לוין, "אך גם לזה הם מתנגדים כך שאין ממש לאן להתקדם. אנחנו רואים לנגד עינינו את כלל המשק ולא נאפשר פריצת הסכמי שכר מה שיביל להרס הסכמים במגזר הציבורי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ