אלי אשכנזי

אמינה סולימאן-אקשה עקרה בזריזות שומר מאדמת גן הירק שלה. היא ניקתה אותו במהירות והגישה. טעם השומר היה מתקתק ויוצא דופן, כאילו נשא אתו את טביעת האצבע הייחודית של אום עג'ג', כפי שהיא מכונה בכפרה, בעיינה-נוג'ידאת, שבשולי עמק בית נטופה. האשה המבוגרת חייכה בשביעות רצון: היא הרי ידעה שמדובר בקלף מנצח.

בקרוב יוכלו ליהנות מפרי אדמתם של אום ואבו עג'ג גם מטיילים שיגיעו לכפר. ממש בימים אלו מצוי הכפר הקטן והסמוי מן העין בתחילתו של תהליך. אם יבשיל כהלכה, יביא בסופו לכפר המבודד מטיילים מרחבי הארץ. מי שיפתח את חלון הכפר ויציג אותו בפני הציבור הישראלי היא קבוצה של 25 נשים מעל גיל 50, שבמשך כל חייהן מיעטו לצאת מבתיהן והיו עקרות בית במשרה מלאה. חלקן יודעות מלים בודדות בעברית.

תחילתו של החלום לפני כחמש שנים. הינדיה סולימאן, אם לארבעה בנים בוגרים, מספרת: "כולן כמוני - הילדים התחתנו ויצאו מהבית. לרוב הנשים אין פרנסה ואין השכלה, כי בילדותנו לא היתה כאן מערכת חינוך. וכך החלטנו אנחנו, הסבתות, לעשות משהו והתחלנו בחוגי בית".

לדברי סולימאן, "ראש המועצה, סאלח סולימאן, התלהב ורצה לעזור לנו; הוא הצליח להביא לכפר אנשים ממשרד התיירות ואנחנו כל כך התרגשנו. באו המכובדים, הסתכלו, שתו קפה, גמרו את כל העוגיות שהכנו ונסעו. חיכינו לטלפון, וכלום. אבל ראש המועצה לא התייאש והביא שוב משלחת, הם באו הסתכלו, התרשמו, שתו קפה, גמרו את העוגיות ונסעו. וכך היה גם בפעם השלישית. אלא שאז נשארה אשה אחת, אלה יונגמן, שהאירה את עינינו ואמרה לנו את האמת: היצירות שלכן הן לא מה שמחפש התייר, חיזרו למורשת שלכן, למה שהנשים עשו בעבר".

בייעוץ מט"י (המרכז לטיפוח יזמות) החלו הנשים בשחזור מלאכות יד ישנות שכמעט ונשכחו. בתחילה ייצרו מגשי קש. אחר כך מצאו סרט ראש מעוטר בן כמאה שנים, ששימש כלה במסיבת הכלולות שלה, והחלו לרקום סרטים דומים. אשה אחרת מצאה תיק איפור ששימש כלות פלאחיות והחלה לייצר תיק דומה, וכן גרסה דומה כתיק בושם. כך החל רפרטואר היצירות לגדול, וכיום הוא כולל גם קמעות, תליונים, כיסוי בד מיוחד לכד מים ועוד. "בעיינה-נוג'ידאת לא נמצאת על המפה בציבוריות הישראלית", אומרת סולימאן. "זה כפר שקוף עבור היהודים, אף אחד לא מכיר אותנו. עכשיו זה עשוי להשתנות".

המיזם החדש, שזכה לשם "פנינת העמק", היה זקוק למשכן. יונגמן המליצה על בית עתיק, שריד אחרון שנשמר מגרעין הכפר ההיסטורי. "את מג'נונה", אמרה לה סולימאן, "זו בושה להביא מבקרים לבית ישן, צריך וילה חדשה". אבל אמיר מזאריב מהמועצה לשימור אתרים, הממונה על תחום שימור מורשת בנויה במגזר הערבי, הוזמן לכפר על ידי ראש המועצה והתלהב. "זה היה הבניין היחיד שנשמר בכפר והחיבור עם מיזם מלאכות היד יצר כאן סיפור מעניין שהעצים את כדאיות שימור המבנה", אמר.

האולם המרכזי שופץ, בצמוד אליו נבנה חדר שירותים והנשים החלו לעבוד במקום. חדר נוסף שתקרתו קרסה עם השנים מחכה עדיין לשימור ושחזור ועם השלמת המלאכה תתאפשר הרחבת פרויקט הנשים. יונגמן, אדריכלית ומלווה פרויקטים תיירותיים, מלווה את קבוצת הנשים ומתכננת את פיתוח התיירות בכפר. לדבריה, "לאט לאט, לכפר הזה, שאף אחד לא נכנס אליו, מתחילות לבוא קבוצות קטנות. פתאום גילו את המקום הזה אנשים שמחפשים טיולים עם משמעות ויש כאן מפגשים נפלאים עם הנשים". היא מוסיפה כי בין המבקרים לבין הנשים נוצרים דיאלוגים מרתקים ונחשפות גם הדעות הקדומות והבורות של כל צד.

יונגמן מתרגשת כשהיא מדברת על המבקרים. "באותם מפגשים רואים שפעם היה כאן משהו שפוי יותר שהלך לאיבוד, כמו אותה קבוצה של ותיקי המחתרת היהודית בעיראק. היתה תחושה שיש כאן תרבות משותפת ואהבה גדולה", היא אומרת.

נביטת המיזם החלה ליצור חלומות ליוזמות תיירותיות נוספות בכפר התלוי על הצלע הצפונית של הר טורען ומשקיף על הנוף המרהיב של עמק בית נטופה. "כשהייתי צעירה יותר הייתי רבה עם אבא על כך שהוא לא רוצה לגור בווילה שבנו ומתעקש להישאר בסככה", אומרת כמלה, בתם של אבו ואם עג'ג'. "מי האמין אז שהמקום יהפוך למיזם תיירות מסורתית? היום אני גאה בהורים שלי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ