זוגות חד מיניים: נשקול לתבוע את האולמות שסירבו שנתחתן אצלם

בעקבות הפרסום ב"הארץ"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

זוגות חד-מיניים שנתקלו בסירוב של אולמות אירועים לקיים בהם את חתונתם, הודיעו אתמול כי הם שוקלים להגיש נגדם תביעה. ביומיים האחרונים הגיעו ל"הארץ" מקרים נוספים של הומואים ולסביות שנתקלו בדחייה מבעלי אולמות, לעתים מחשש לשלילת תעודת הכשרות ולעתים מחשש לאובדן לקוחות.

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, אמר אתמול: "לא זו בלבד שלבעלי האולמות אין סיבה לחשוש לתעודת הכשרות, הם למעשה עוברים על החוק באופן שמאפשר תביעה כספית נגדם". יקיר הסביר כי בעבר קבע בג"ץ כי לרבנות אין סמכות לשלול את תעודת הכשרות אלא מנימוקים הקשורים לכשרות המזון בלבד. "יתרה מזו, חוק איסור אפליה בשירותים ובמוצרים אוסר בין היתר על אפליה בשל נטייה מינית, וזוגות בני אותו המין שנדחו מאולמות שמחה יכולים לתבוע את האולמות", הוסיף.

עו"ד דבי שדה, שבן זוגה, ליאור טל, נתקל לדבריו בסירוב של אולם אירועים לקיים חתונות עבור זוגות חד מיניים, עובדת על ניסוח הצעת חוק שתאפשר גם לכאלו שלא שנפגעו ישירות מאפליה לתבוע אולמות אירועים. "כמו במקרה שלנו, כשאדם נחשף לאפליה לא ישירה נגדו האפשרות שלו להגיש תביעה היא מצומצמת, ולהגיש תלונה במשטרה זה צעד שמרבית האנשים לא ייעשו", מסבירה עו"ד שדה, שמשמשת ראש הקליניקה לשיוויון ולזכויות אדם במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן.

"על כן, לדעתנו משרד התמ"ת צריך להיכנס למשבצת החסרה הזו ולמלא אותה. בחברה באמת מתוקנת לא היה צריך בכלל את חוק איסור אפליה". לדברי שדה, החוק רלוונטי לכל מקום ציבורי, ועל כן ניתן להגיש תביעה בנושא, ללא צורך להוכיח כי נגרם נזק אלא רק שהאירוע המפלה אכן התקיים.

זוגות חד-מיניים נוספים טענו אתמול כי נתקלו בסירוב מגני אירועים שפנו אליהם בבקשה לערוך את חתונתם, על רקע נטייתם המינית. "לפני שנתיים חיפשנו מקום להתחתן באזור השרון ולא כל כך מצאנו. למעשה, יותר מ-50% מהמקומות דחו אותנו", מספרת יעל (שם בדוי), שחיפשה יחד עם בת זוגה מקום לערוך בו את חתונתן. "הרוב אמרו: 'הרבה אנשים יחרימו אותנו אם נעשה את האירוע'. הם לא אמרו שהם מפחדים מתעודת הכשרות, הם אמרו שהם פשוט לא מתעסקים עם זה".

יעל מספרת שבאחד מהחיפושים איתרו אולם מתאים באזור קיבוץ יקום, ובאה אליו כדי לתאם תאריך פנוי. לדבריה, לאחר שהתברר לנציג האולם כי מדובר בחתונת שתי נשים, הוא סירב לערוך את האירוע המתוכנן. "הייתי מאוד פגיעה בתקופה ההיא, בינתיים כבר התרגלנו". בעוד כמה חודשים היא וזוגתה יערכו טקס במועדון האומן 17 בתל אביב. "בסוף פניתי לחברה שמארגנת מסיבות בתל אביב וסיפרתי לה שלא מוכנים לקבל אותנו בשום מקום והיא זו שסייעה למצוא את המקום. היא אמרה ששם אין בעיה".

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר אתמול בעקבות הפרסום ב"הארץ" כי הוא מתכנן להגיש הצעת חוק למניעת שימוש סחטני בתעודת הכשרות. "זו תופעה בלתי נסבלת ולמעשה כפיה דתית. אפשר רק לתאר מה היה קורה במצב הפוך - אם בעלי עסקים היו מונעים קיום אירועים דתיים מחשש לתגובת החילונים. כדי למנוע את התופעה הפסולה הזו אגיש הצעת חוק בנושא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ