מסתמן: טעות אנוש תרמה להתרסקות המטוס בחיפה

ההשערה היא כי לאחר כשל במנוע, ביצע הטייס פנייה חדה מדי שגרמה לפגיעה בעצים. בתאונה נהרגו ארבעה בני אדם

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

טעות אנוש לאחר כשל במנוע מסתמנת כגורם המרכזי לתאונה האווירית שבה נהרגו ארבעה טייסים ביום חמישי, בהתרסקות מטוסם הקל בשדה התעופה בחיפה, סמוך לבית הספר הטכני של חיל האוויר. כך עולה מממצאי חקירה ראשונים שהגיעו בסוף השבוע ל"הארץ".

ההשערה בקרב צוות הבודקים היא כי הפנייה שביצע הטייס שמאלה, בגובה נמוך, היתה חדה מדי והביאה לפגיעה בעצי האקליפטוס הגבוהים.

הבדיקה מתמקדת בשאלה אם הטייס ביצע את הפנייה בשל תקלה במנוע וכיוון שרצה לשוב במהירות, או כחלק מתהליך הטיסה מיד לאחר ההמראה. כך או כך, "הפנייה הבלתי אפשרית", כהגדרה מקובלת בתחום בטיחות הטיסה והחדה מאוד - "אולי חדה מדי", כהגדרת מומחה לבטיחות טיסה המעורה בפרטי החקירה - הביאה לפגיעה בעצים. "בתנאים אשר בהם היה המטוס, אסור היה לפנות אחורה", אמר המומחה המקצועי.

מכלי המטוס החד-מנועי - מדגם פייפר צ'רוקי בעל ששת מושבים - היו עדיין מלאים בדלק כיוון שהמטוס רק המריא לדרכו; לפיכך, ההתנגשות בעצים הביאה להתלקחות מהירה ולמותם המיידי של כל נוסעי המטוס.

מדובר במטוס ישן יחסית אשר דרש רמת תחזוקה קפדנית יותר. המנוע היה חדש יותר והוחלף לפני כמה שנים. כל הארבעה שנהרגו היו בעלי רישיונות טיס, וטיסה זו היתה טיסת הדרכה, כפי הנראה כחלק מטיסות אימון של ניווט לדרום הארץ.

עדיין לא ברור לחוקרים מי הטיס את המטוס בזמן האסון. מקובל בטיסות כאלה שהמדריך יושב בכיסא ימין ואילו החניך יושב בכיסא שמאל.

על מנת לפנות את שברי המטוס ממקום התאונה צריך היה להביא מנוף ענק מנמל חיפה, שכן המרחק בין הכביש לאתר ההתרסקות היה כ-50 מטר. המנוע נשלח לבדיקה ואילו שברי המטוס הועברו לאתר גרוטאות המטוסים שלאחר תאונות אוויריות של משרד התחבורה - החוקר הראשי, הנמצא סמוך לבית דגן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ