מחירי פירות הקיץ יוזלו בשל הקצאת 75 מיליון מ"ק מים שפירים לחקלאים

רשות המים החליטה להגדיל את הקצאת המים לחקלאות

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

מועצת רשות המים אישרה ביום חמישי תוספת של 75 מיליון מ"ק מים שפירים להשקיה חקלאית ב-2011, שיסופקו ממערכת המים הארצית (התלת- אגנית) הכוללת את אקוויפר החוף, אקוויפר ירקון תנינים ומאגר הכנרת. מדובר בתוספת של 18.7% להקצאה הבסיסית של 402 מיליון מ"ק מים שפירים לחקלאות שנקבעה במהלך החורף.

תוספת המים זהה בקירוב לצריכה הביתית השנתית של 750,000 תושבים עירוניים. תוספת המים לחקלאות נגזרת מהחלטת רשות המים להגדיל את הקצאת המים לחקלאות, אם ממוצע כמות הגשמים שתימדד בחורף הנוכחי ב-21 תחנות מדידה מדגמיות ברחבי הארץ יהיה יותר מ-380 מ"מ. רשות המים קבעה כי לכל עשרה מ"מ נוספים של גשם יקבלו החקלאים תוספת של שבעה מיליון מ"ק.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

מאחר שהגשמים הרבים שירדו בחודש מרס ובמחצית הראשונה של חודש אפריל העלו את ממוצע הגשמים בתחנות המדגמיות מעל 380 מ"מ, החליטה רשות המים להקצות לחקלאים 75 מליון מ"ק נוספים. אם תרד כמות משמעותית נוספת של גשם עד סוף אפריל עשויה רשות המים לעדכן פעם נוספת את הקצאת המים לחקלאות, אף שהסבירות לכך נמוכה מאוד. נתוני תחנות המדידה המדגמיות מעלים כי בצפון הארץ הגיעה כמות הגשמים ל-100%-90% מהממוצע הרב שנתי, ובכמה תחנות באותם אזורים אף הגיעו כמויות הגשם ליותר מן מהממוצע הרב שנתי.

הגדלת הקצאת המים לחקלאות תאפשר לחקלאי הגליל והגולן להשקות שטחי מטע גדולים יותר מבשנה שעברה ומחירי פירות הקיץ - בעיקר נקטרינה, שזיף, אפרסק, אגס ותפוח - צפויים להיות זולים יותר בהשוואה למחירי הפירות בקיץ 2010, שהיו גבוהים ב-40%-20% ממחירי 2009.

החקלאות בגליל ובגולן מבוססת מטעי נשירים, כרמים וגידולי שדה, שניתן להשקותם במים שפירים בלבד. זאת מפני שאין באזורים אלו מי קולחין (מי ביוב מטוהרים) להשקיה. באזורי הארץ האחרים, בעיקר בשפלה, בדרום ובנגב, מושקים מרבית המטעים, הכרמים והפרדסים במי קולחין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ