עשרות נכחו בטקס גילוי המצבה של אחותה של המשוררת רחל

קברה של שושנה בלובשטיין הועבר לכנרת

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

חודשיים לאחר שהועבר מתל אביב לכנרת קברה של שושנה בלובשטיין, נערך ביום שישי טקס גילוי המצבה. בלובשטיין, אחותה של המשוררת רחל, עלתה אתה לארץ ישראל ב-1909. השתיים התגוררו ברחובות ועבדו בחוות העלמות.

בשנת 1973 מתה בלובשטיין בתל אביב ונקברה בקרית שאול. כפי שפורסם ב"הארץ", לאחר מאמצים גדולים הועבר קברה לכנרת ונמצא לו מקום צמוד לקברה של אחותה, האדם הקרוב ביותר אליה.

כ-50 בני אדם באו לטקס הצנוע ביום שישי, שרו משירי רחל, קראו מדברי שושנה בלובשטיין ודיברו על דמותה. לדברי ההיסטוריון ואיש החינוך, מוקי צור, "כעת, כשקברה כאן בכנרת, ישמעו גם את סיפורה של שושנה. היא מהנשים שקולן נעלם, למרות שהיתה הראשונה שהעלתה את סיפור התימנים של כנרת וכתבה את האפופיאה של החלוצים. היא שייכת למנזר העצוב של נשות העלייה השנייה שלא התחתנו ולא הביאו ילדים לעולם, אולי מהכרה שהדור צריך לדלג עליהן".

מי שפעלה להעברת הקבר מקרית שאול לשפת הכנרת היתה רחל סבוראי מקיבוץ רביבים. אמה של סבוראי היתה ידידה של רחל ושושנה בלובשטיין, והיא אף נקראת על שם המשוררת. לדבריה, תחושת המחויבות לרחל, ליצירתה ולמשפחתה, הלכה וגברה עם השנים, ולכן חשה מחויבות להעביר את הקבר צפונה.

דליה דורון, נכדתו של הד"ר יעקב בלובשטיין - אחיהן של רחל ושושנה - היתה בת המשפחה היחידה שנכחה בטקס גילוי המצבה. דורון היתה נרגשת ואמרה כי בלובשטיין "היתה אשה בודדה בחייה, וגם לאחר מותה לא היה מי שיחלוק לה כבוד. כאן, ליד אחותה רחל יחלקו גם לה את הכבוד שמגיע לה וישמעו את סיפורה; היא היתה אשה שוויתרה על חייה האישיים למען ההגשמה והחלוציות, כעת תזכה להכרה שלה היא ראויה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ