רוסיה תשלם פנסיה גם למי שעלו לפני 1993

על פי הערכות משרד הקליטה כעשרות אלפי עולים ותיקים, ואולי אף מאה אלף, יוכלו ליהנות מכספי הפנסיה הממשלתית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממשלת רוסיה קיבלה החלטה עקרונית לשלם לעולים שעזבו את המדינה לישראל לפני 1993, פנסיות עבודה. הודעה רשמית על כך נמסרה אתמול על ידי שגריר רוסיה בישראל, פיוטר סטגניי, לשרת הקליטה סופה לנדבר.

מומחי משרד הבריאות והפיתוח החברתי של רוסיה עובדים עתה על ניסוח ההסכם הסופי שייחתם בין המדינות, אבל לפני שייחתם ויקבל תוקף של חוק ברוסיה, ישראל תצטרך לספק לרוסים שורה ארוכה של נתונים בנושא. ההחלטה הנוכחית מהווה שינוי גישה מצד הרוסים, אשר טענו בזמנו שוויתור על האזרחות הסובייטית מצד העולים כלל ויתור ביודעין על זכויות הפנסיה. על פי הערכות משרד הקליטה מדובר בכעשרות אלפים ואולי אף מאה אלף עולים ותיקים, שיוכלו ליהנות מכספי הפנסיה הממשלתית הרוסית.

עד לקבלת הכסף ישנם עוד כמה מכשולים בירוקרטיים. הרוסים ביקשו מישראל שתכין מאגר מידע לגבי הזכאים ומידת הוותק שלהם בעבודה, שבה נצברה לזכותם פנסיה. הבעיה שמאגר כזה אינו קיים ויש לייסדו עתה. בעיה נוספת היא שרישום הוותק נעשה באמצעות פנקס עובד, עליו חתם המעביד בכל חודש. הפנקסים האלו, כמו מסמכים רשמיים נוספים, נותרו ברוסיה עם העלייה, מאחר שנאסר על העולים לצאת איתם מהמדינה.

יש לציין שבתקופת רוסיה הסובייטית גיל הפנסיה היה 60 לגברים ו-55 לנשים. ההסכמה הרוסית נוגעת רק לעולים שהתגוררו בשטחי רוסיה ולא בשאר שטחי ברית המועצות.

לדעת מאטביי סופרסון, המטפל זה זמן רב בנושא הפנסיות של העולים הוותיקים, מדובר באוכלוסייה של כ-100 אלף אזרחים בקירוב שיוכלו ליהנות מתוספת ממוצעת שתנוע בין 120 ל-250 דולר לחודש, תלוי בוותק העבודה, כשהתנאי המינימלי הוא חמש שנות עבודה בבריה"מ. "ניתן להעריך שכל ההליכים יסתיימו לקראת ינואר 2012 ויקבלו תוקף של חוק וקרן הפנסיות תעביר לצורך העניין תקציב נפרד, בהתאם לחישובים הסופיים". לא ברור עדיין אם התשלום יהיה רטרואקטיבי.

"זוהי תוספת משמעותים לפנסיה שלנו", סיפרה אמש רוזליה מרגוליס בת ה-83, תושבת אשדוד ובעלת ותק עבודה של קרוב ל-40 שנה בבריה"מ. "אינני רעבה ללחם, אבל חיים בדוחק זה גם לא תענוג גדול, מה גם שהתשלומים עבור המגורים עולים כל הזמן וגם מצרכי היסוד מתייקרים. אני מקווה שהרוסים יעמדו במילה הפעם".

עמנואל, בן 72, עלה עם רעייתו ב-1991 מעיר תעשייתית גדולה שבהרי אוראל ומתגורר במרכז הארץ. לדבריו, הוא ואשתו מקבלים פנסיה בסדר גודל של 2,000 שקל והוא נאלץ להתפרנס גם מעבודה באחת מחברות השמירה, שם הוא משתכר 15.70 שקלים לשעה.

"מלכתחילה עניין השפה העברית לא הסתדר לי", מספר עמנואל. "עבדתי במפעל יותר מ-30 שנה, מאז שהשתחררתי מהשירות הצבאי. תחילה כפועל פשוט, עם השנים השתדרגתי למעמד "מאסטר" (מנהל עבודה זוטר - א.ש.). בתחילת שנות ה-90 המצב בברה"מ הפך לקטסטרופלי, רבים החליטו לעזוב - וגם אנחנו. ילדים לא הסכימו לנסוע לישראל, רק לארה"ב, כך שאנחנו לבד כאן. עד גיל 63 עבדתי פה ושם, בעבודות מזדמנות, אישתי היתה מנקה בתים, עם כאבי גב כרוניים. מה לעשות, לא היתה ברירה".

"אחרי זה אישתי הגיעה לגיל הפנסיה ואני מצאתי עבודה בחברת שמירה. משלמים אמנם רק 15.70 שקל לשעה, בלי תנאים - אבל ישר לכיס. בלי זה כיצד היינו מסתדרים. הרי מביש לפנות כל פעם לילדים. מנגד, מביך להגיע למכולת, לראות מחיר חדש של כיכר לחם - לקנות חצי במקום שלם".

"האם אני שמח לתוספת פנסיה? אני אשמח לכל אגורה, לכל רובל שנצליח להוציא מהם, אחרי יותר מ-30 שנות עבודה. כמה אקבל? 150-200 דולר לחודש? כמה זה, 700 שקל? הרי זה, פחות או יותר, מה שאנחנו משלמים עבור האוכל מדי חודש - אז איך שלא אהיה מרוצה?".

"אני חושבת שהשגנו פריצת דרך", אמרה אתמול שרת הקליטה, סופה לנדבר מ"ישראל ביתנו", "בשנתיים האחרונות פנינו לכל מי שאפשר: לפוטין, למדבדב. ביקשתי מכל השרים שנוסעים לרוסיה להעלות את הסוגיה הזו. ראש הממשלה ושר החוץ הפעילו גם הם לחצים ואחרי הנסיעה האחרונה של ראש הממשלה לרוסיה הרוסים הבינו שהגיע הזמן".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ