ליל סדר ראשון בישראל לעולי הפלשמורה

כ-1,100 עולים שעלו לאחרונה לארץ, לאחר שהממשלה החליטה לסיים את הטיפול בהם ב-2009, יחגגו את החג עם משפחותיהם

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

1,100 עולי פלשמורה שעלו לאחרונה לארץ יחגגו הערב לראשונה ליל סדר בישראל. העולים יחגגו את ליל הסדר עם משפחותיהם בביתן או יחד עם אלפי עולים מאתיופיה, שיחגגו בסדרים מרכזיים שמארגנות הסוכנות היהודית והקרן לידידות ב-16 מרכזי קליטה ברחבי הארץ.

"אין לי מלים לתאר את עוצמת ההתרגשות", אומר מוקראו טייה שעלה לארץ לפני חודשיים ושוהה כעת במרכז קליטה בנהריה, "חיכיתי לרגע הזה שש שנים ורק המחשבה על ליל סדר בארץ הקודש גורמת לי לבכות". בנובמבר 2009 החליטה ממשלת ישראל לסיים העלאת כ-8,000 בני הפלשמורה שהמתינו בגונדר, אתיופיה. הממשלה הטילה את האחריות על הבאת העולים לישראל בתוך שלוש שנים על הסוכנות היהודית, שהכינה אותם בסיוע הקרן לידידות, שמשקיעה מאות מיליוני שקלים בעלייה וקליטה, בדגש על סיוע לאוכלוסיית יוצאי אתיופיה.

בשבוע שעבר ערכו במוקד הקליטה במבשרת ציון ליל סדר לדוגמה, שבו למדו העולים על מנהגי החג והלכותיו. "היתה אווירה מיוחדת. לרבים זה רגע מיוחד שלו חיכו שנים", אומר אטללין מתיקו, אחיינם של מוקראו וזביש טייה, שנכח באירוע עם דודיו.

אטללין שעלה לישראל ב-2007, אחרי המתנה של תשע שנים, מארגן לדודים שלא ראה ארבע שנים עד עלייתם, ליל סדר בבית שמש עם כל המשפחה: "אחרי שנים נהיה כל המשפחה יחד בליל הסדר בישראל וזו תחושת קדושה שמרגשת את כולנו".

בליל הסדר המקדים שנערך ביום חמישי במרכז הקליטה במבשרת ציון נכחו נתן שרנסקי, יו"ר הסוכנות היהודית, הרב יחיאל אקשטיין, נשיא הקרן לידידות, ושרת הקליטה סופה לנדבר.

"היה לי הכבוד להיות שותף לשתי עליות שהן בבחינת יציאת מצרים המודרנית מרוסיה ואתיופיה", אמר הרב אקשטיין, "מטרתנו להביא לכאן יהודים אך גם לדאוג לכך שייקלטו בחברה הישראלית בצורה טובה ויסייעו בעצמם ליהודים אחרים בקליטתם".

שרנסקי בירך את הנוכחים ואמר: "אני מתחייב להמשיך ולפעול להשלמת העלאתם של בני הקהילה מאתיופיה ולהביא את שארית בני הפלשמורה לארץ".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ