לכל חייל בודד מוצמד "אח גדול" שהשתחרר מהבדידות

180 חיילים בודדים, רובם בצנחנים, נעזרים ב-85 מתנדבים שהיו פעם במצבם כדי לפתור בעיות בצבא ובחיים האזרחיים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

"כל חי"רניק במסלול מחכה לשעת הת"ש (תנאי שירות) בערב, השעה שמקבלים בה קצת בית. לי אין בית, אין למי להתקשר. בעבר סתם שיחקתי בנייד והעברתי את הזמן כשכולם דיברו עם המשפחה וסיפרו לה היום שעבר", סיפר ברוך יעקובסון, חייל קרבי המשלים בימים אלו מסלול בצנחנים. "הרגעים הקשים התעצמו כשחשבתי על כך שבכלל לא הייתי חייב להיות כאן, עם מדים, ובטח לא במסלול קרבי".

מי ששינתה לחייל הבודד יעקובסון את המציאות היא סיוון בוזגלו, "אחותו הגדולה": מתנדבת בפרויקט "אח גדול", אחת מכמה עשרות סטודנטים מתנדבים הנושאים בתואר "חייל בודד במילואים" ופועלים בבסיס אימון חטיבתי (בא"ח) של הצנחנים. בפרויקט מוצמד לכל חייל בודד "אח" המסייע לו בכל בעיה בעניין, בתחומים צבאיים ואזרחיים. האחים הגדולים, שהיו עצמם חיילים בודדים ולמדו את רזי הצבא, מסייעים לחיילים מיום העלייה על מדים, בכל דבר ועניין, לרבות אירועים משפחתיים כמו ימי הורים, טקסי השבעה וטקסי סוף מסלול.

יעקובסון, בן 19 וחצי, המשרת שמונה חודשים בצה"ל, גדל בבני ברק. הוא מכיר את הביטוי אח גדול גם כפשוטו, כי הוא בכור ל-11 אחים. מסלול חייו בעבר נקבע מראש - לימודים, ישיבה ולימודי תורה. אבל יעקובסון לא הצליח לשבת במקום אחד והחליף חמש ישיבות עד גיל 17, מה שגרר ריב עם ההורים. מהר מאוד מצא עצמו מחוץ לבית. היום הוא בקשר רק עם דודו.

"בגיל 18 שכרתי דירה לבד באשדוד ועבדתי", סיפר. "באתי ללשכת גיוס לקבל דחייה, כרגיל, וכשסיפרתי להם מה מצבי הציעו שאתגייס ואמרו ש'יהיה בסדר'". הגעתי לחוות השומר כחייל בודד. שם שמעתי בפעם הראשונה מושגים כמו 'צנחנים' ו'גיבוש". יעקובסון פנה למסלול קרבי בחוות השומר, עם עוד 44 חיילים. שניים מהם בלבד סיימו, והוא בהם. בה בעת ניסה לדאוג לעצמו בחיים האזרחיים ופנה לעמותה שקישרה אותו עם משפחה מאמצת, שהוא מתגורר אצלה בסופי שבוע.

הצבא היה בשבילו אתגר לא קל. "כאן צריך לדעת איך להסתדר עם הדברים הקטנים, וסיוון עוזרת לי בזה הרבה", אמר. "דברים כמו לדעת את זכויותיי, לדבר עם המפקדים. אני צריך אוזן קשבת, ותמיד יש כתובת".

מי שיזם את הפרויקט הוא דניאל אהרון, שעלה מליטא בגיל שש. הוא לא היה חייל בודד אך הכיר מקרוב את הבעיה. "התנדבתי במרכז קליטה שבאו אליו חיילים בודדים והחלטתי להקים להם מועדון", סיפר אהרון. בתקופת לימודיו, כשעבד במינהל סטודנטים עולים וב"קרן הישג" שמעניקה מלגות לחיילים בודדים, הכיר כמה סטודנטים ויחד הם הקימו את הפרויקט. "התחלנו עם חמישה אחים גדולים והיום יש לנו 85 מתנדבים, שמטפלים ב-180 חיילים. לכל אחד יש עד שלושה אחים קטנים, לא יותר, כדי שהקשר יהיה אישי".

שיתוף הפעולה עם צה"ל מתקיים באמצעות סא"ל (במיל') מייקי הרטמן, שהיה חייל בודד ושקישר את אהרון והמתנדבים לחטיבת הצנחנים, שהבינה בינתיים את חשיבותו. "מי שאינו חייל בודד לא יכול להבין את הקשיים. מכאן ההיענות הגדולה לפרויקט", הסבירה נטע פרץ, קצינת ת"ש בבא"ח צנחנים. "התקווה שלי היתה שהמפקדים, הת"ש והחייל יהיו מעגל אחד. כשקיבלתי פניות מהמ"פ לקשר אותו לאח גדול של חייל הבנתי שהצלחנו, ששני הצדדים מבינים את חשיבות הפרויקט. חיילים מדברים עם האחים, ואלו יכולים לעדכן את המ"פ, שיכול לסייע ולפתור בעיות במהירות הגדולה יותר".

אהרון מסביר את התועלת של הפרויקט: "אנחנו שם עם החיילים בימי הורים, בטקס השבעה, כשההורים שלהם לא נמצאים שם. אבל גם כשצריך להחזיר חייל נפקד. הסגל מבין שאנחנו יכולים לסייע. חייל כזה סיים לאחרונה קורס בהצטיינות כי אחותו הגדולה ידעה איך לדבר אתו".

באחרונה הקים אהרון עמותה, "אח גדול למען חיילים בודדים", כדי לגייס כספים ולהרחיב את הפרויקט. "יש בצבא מספיק כסף ועמותות לחיילים, כך שהכסף נחוץ להשקעה במתנדבים. כל חודש אנו משתדלים להביא מרצה בהתנדבות, כדי להתמודד עם מטענים רגשיים: פסיכולוג, עובדת סוציאלית או מפקד בצבא. הכל כדי שהחיילים ייצאו מהצבא לא נזקקים ויוכלו לתרום לחברה", הסביר אהרון.

ארטיום זרטייסקי, עולה מבלארוס בן 19, אומר שבלעדי "האח הגדול", אלון קרפל, הוא היה מתקשה מאוד בצבא. "בהתחלה היה לי קשה לראות משפחות של חיילים באות לביקורים, כשאני נשאר לבד בצד. חברים הזמינו אותי להצטרף, אבל זה לא אותו דבר. אלון הפך את הרגעים האלו לקלים יותר. יש מי שעוזר לי, אם צריך יום סידורים. לפעמים קשה לאתר אנשי סגל ולחיילים בודדים יש מצבים דחופים - עם בעל דירה, עם בנק או עם חובות חשמל ומים שצריך להסדיר. אלון יכול לעזור לי גם בלוגיסטיקות. זה המון למי שאין גב בבית".

קרפל, בן 26, בא מסיביר לשנת טיול בישראל, אחרי שקרא על אניית המעפילים אקסודוס. הטיול התקיים באינתיפאדה השנייה, הוא התגייס לצה"ל ודרש להיות "קרבי". כך הגיע לגדוד 101 של הצנחנים. "לא היה אדם מאושר ממני, אבל להיות חייל בודד זה קשה", אמר. "היום אני מבין את הקשיים. לי חסר אדם שייתן לי את החוטים שאוכל למשוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ