לאחר ההדרה מן הרפורמה, חברי הסגל הזוטר רוצים ביטחון

יו"ר הוועדה לתכנון ותקצוב: "הדבר הכי גרוע - לקבע מסלול ארעי"

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

הפורום המתאם של ארגוני הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטאות, המייצג כ-12 אלף מסטרנטים, דוקטורנטים, ומרצים שאינם בסגל הבכיר במוסדות השונים, נמצא כבר כמה שבועות במשא ומתן על תנאי ההעסקה שלו עם ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה).

הארגון קובל בין היתר על השכר הנמוך של מסטרנטים המשמשים מתרגלים ועוזרי הוראה ומחקר, על העדר חוזים ארוכי-טווח לדוקטורנטים בתפקידים דומים, ועל העסקת אלפי מורים בעלי תואר דוקטור מסמסטר לסמסטר - לעתים במשך שנים - ללא כל ביטחון תעסוקתי.

אך מעבר לדרישה לשנות את תנאי ההעסקה הללו, הארגון מוחה על כך שחברי הסגל הזוטר הודרו מהרפורמה הגדולה בהשכלה הגבוהה שעליה הוכרז בשנה שעברה. במסגרת הרפורמה יוזרמו בשש השנים הקרובות 7.5 מיליארד שקלים למוסדות להשכלה גבוהה, ואמורים להתווסף תקנים רבים לסגל הבכיר באמצעות תמרוץ לצמצום היחס בין מספר הסטודנטים לסגל הבכיר.

בארגון הסגל הזוטר חוששים שאלפי המרצים מן החוץ לא ייהנו מפירות הרפורמה, ואף עשויים להיפגע ממנה. "כמעט בטוח שהמינויים לא יבואו מתוך הסגל שלנו", אומרת ד"ר אסתר סרוק מהאוניברסיטה העברית, יו"ר הפורום המתאם של ארגוני הסגל הזוטר. לדבריה, אם בעבר מרצים מן החוץ כללו בעיקר מומחים בתחומים שונים שהרוויחו את מרבית משכורתם מחוץ לכותלי האקדמיה והעבירו קורס או שניים במוסדות השונים, הרי שבעקבות הקיצוצים בשנים הרזות של "העשור האבוד", תפחה קבוצה זו באופן משמעותי והפכה לחלק מובנה במערכת ההוראה. מנכ"ל ארגון הסגל הזוטר ד"ר דניאל מישורי מעריך כי כ-3,500 בני אדם מאיישים כיום תקנים אלה.

ד"ר גדי פרודובסקי, בן 53, משמש מרצה מן החוץ זה 11 שנים באוניברסיטה העברית. מאז שסיים את הדוקטורט שלו בפילוסופיה באוקספורד, לימד רק שנה אחת במשרה תקנית. כעת הוא עובד מסמסטר לסמסטר. לדבריו, "אחת התוצאות המרכזיות של זה היא שאני לא יכול להגיד לא להצעות שמגיעות אלי, כי אני לא יכול לדעת אם בשנה הבאה אמשיך לעבוד בירושלים".

להערכת ד"ר מישורי, מאות רבות של מרצים מן החוץ מועסקים לפחות חמש שנים ברציפות במוסדות להשכלה גבוהה, ללא כל ביטחון תעסוקתי. פרודובסקי מסכים עם עמדות האוניברסיטאות שהקריטריון היחיד שצריך להנחות את גיוס הסגל הבכיר בתקנים החדשים שייווצרו במסגרת הרפורמה הוא מצוינות מחקרית. עם זאת הוא אומר ש"בתחרות על התקן הפסדתי" - כיוון שלא היה לו זמן לעסוק במחקר במסגרת חובות ההוראה שלו בשנים האחרונות. לדברי סרוק, זוהי תופעה נפוצה בקרב המרצים מן החוץ: "הם היו צריכים להתפרנס, קיבלו עבודה בכמה אוניברסיטאות אבל בניגוד לסגל הבכיר לא היה להם זמן מובנה למחקר".

בהסכם שנחתם על ידי ארגון הסגל הזוטר וור"ה ב-2008 דווקא נרשם שיפור ניכר במעמד המורים מן החוץ. הצדדים הגיעו להסכמה שחלק ניכר מהמרצים ללא תקן - אלו שמרוויחים מעל סכום מוגדר מחוץ לאקדמיה - יהפכו לעמיתי הוראה שיהיו זכאים להפרשות לקרן פנסיה, פיצויים, קרן השתלמות ודמי הבראה. אך דבר אחד נשאר על כנו: העדר ביטחון תעסוקתי.

כעת מבקש הפורום המתאם של ארגוני הסגל הזוטר לאפשר לעמיתי הוראה מתאימים להפוך עובדי אוניברסיטה רגילים עם חוזים ארוכי-טווח. מנכ"ל הפורום המתאם של הסגל הזוטר, ד"ר דניאל מישורי אומר כי "האוניברסיטאות וות"ת (הוועדה לתכנון ותקצוב) מתכחשות לעובדה שגם בעתיד יהיו להם אנשים שהם לא סגל בכיר". לדבריו, עליהם "להציג מערכת גמישה שנותנת ביטחון תעסוקתי לאנשים שנשארים פה".

מנגד, יו"ר ות"ת פרופ' מנואל טרכטנברג אומר כי משרת המורים מן החוץ ועמיתי ההוראה היא תחנת ביניים אקדמית. לדבריו, מתן קביעות מכל סוג יהווה פגיעה במערכת ההשכלה הגבוהה: "הדבר הכי גרוע שאפשר לעשות, גם מבחינתם, זה לקבע מסלול שאמור להיות ארעי".

לדבריו, "השדרה המרכזית של התוכנית הרב-שנתית היא גידול מאוד מסיבי בסגל הבכיר. לכן צריך להבין שבסופו של יום השאיפה של הסגל הזוטר צריכה להיות להצטרף - מי שמסוגל ומי שראוי להצטרף - בתקן רגיל לסגל הבכיר. ברגע שאתה נותן להם תנאים אתה פוגע בתמריצים לצמצום השורות שלהם. יש פה בעיה אמיתית של מספר אנשים ויכול להיות שצריך למצוא פתרונות נקודתיים לאנשים האלה, אנשים שנתקעו".

סגן הנשיאה ומנכ"ל אוניברסיטת בן-גוריון דוד ברקת, שמנהל את המשא ומתן עם הסגל הזוטר מטעם ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה), אומר כי בוור"ה "מוכנים לשמוע את הטענות ולראות מה ניתן לעשות עם הסוגיה של המורים מן החוץ. אנחנו לא מתעלמים מזה לגמרי. אבל הם לא יכולים לכפות על האוניברסיטאות שיקבלו אותם כחברי סגל בכיר - כי זה רק לפי רקורד אקדמי של ותק ואיכות. את המתאימים שבהם לא אמרנו שלא נקלוט - והם גם יכולים למצוא משרה קבועה במכללות. אין בכך בושה. אף אחד לא אמר שאנחנו הולכים לעשות פיטורים גורפים, אבל גם לא אמרנו שבכוונתנו להחזיק את כל אותם מורים מן החוץ".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ