ארה"ב: ישראל מפרה זכויות של מבקשי מקלט

בדו"ח משרד החוץ האמריקאי נמתחת ביקורת חריפה על ישראל שאינה נותנת מקלט לפליטים, וכן על נוהל "החזרה חמה". בדו"ח מוגדרת מדיניות משרד הפנים "פגומה"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

דו"ח משרד החוץ האמריקאי, העוסק בזכויות אדם במדינות העולם, מבקר בחריפות את התנהלות ישראל ביחס למבקשי המקלט שנכנסו לשטחה. בין השאר, מבקר המשרד את נוהל רשות האוכלוסין וההגירה שלפיו ניתנת למבקשי המקלט אשרה זמנית שאינה כוללת זכויות סוציאליות, את הנוהל שלפיו אזרחי אריתריאה וסודן אינם עוברים הליך לקביעת מעמדם כפליטים ואת נוהל "החזרה חמה" שנוקטת ישראל.

על פי הדו"ח, שפורסם לפני החג, דווח על כמה אירועים שבהם המתינו פקחים מחוץ ללשכת רישום מבקשי המקלט ועצרו את מבקש המקלט מיד לאחר דחיית בקשתם. מדובר בצעד שהביא לירידה במספר הבקשות החדשות למקלט שהוגשו. עוד נטען כי "רשות האוכלוסין וההגירה אינה מספקת הסברים או תמליל ראיון שערכה למבקש מקלט שבקשתו נדחתה". כמו כן עולה כי על פי צו ביניים שהוציא בג"ץ, בתגובה לעתירת ארגוני סיוע, יש לאפשר לגורם משפטי ללוות מבקש מקלט בראיון. ההגבלה לנוכחות עורך דין בלבד מונעת ליווי, בשל העלויות הגבוהות הכרוכות בו.

ביקורת נוספת שמעלה הדו"ח היא כי הוועדה להענקת מעמד, בה חברים ארבעה נציגים ממשרד הפנים, החוץ והמשפטים בחנה 3,211 בקשות בין השנים 2008 ל-2009 ומהם רק שלושה תיקים הועברו לשר הפנים עם המלצה להענקת מעמד פליט. "אנחנו אומרים כבר הרבה זמן וממשיכים לומר שמערכת המקלט בישראל הפועלת תחת משרד הפנים פגומה מיסודה ויוצאת מנקודת הנחה שכולם שקרנים", אומר עו"ד יונתן ברמן ממוקד סיוע לעובדים זרים, "עצם הסטטיסטיקה לפיה 0.1% הם פליטים בעצם שקולה ל-0% ומעידה שיש כאן מערכת שהחליטה לא לבחון בצורה כנה ורצינית את בקשות המקלט, אלא לשמש עלה תאנה בלבד". עורך דין ברמן ציין כי הדו"ח הנוכחי של משרד החוץ האמריקאי בעניין זה חמור מקודמיו.

בניגוד לאמנת הפליטים של האו"ם, ישראל אינה מקלה על פליטים מוכרים להפוך לאזרחי המדינה. כך, בשנת 2009, הגיש פליט אתיופי ששהה בישראל עשר שנים עתירה לבית משפט בעניין. זו עדיין תלויה ועומדת בבית משפט המחוזי בירושלים.

עוד מבקר הדו"ח את נוהל "החזרה מתואמת" או "החזרה חמה" של מבקשי מקלט שחצו את הגבול מישראל למצרים, בגלל החשש כי מצרים תחזיר את המבקשים למדינות מוצאם. עם זאת מצוין בדו"ח כי חלה ירידה במספר המוחזרים כשבשנת 2010 הוחזרו 136 איש לעומת 512 בין 2008 ל-2009.

הדו"ח מתייחס גם לאווירה הכללית בישראל ונטען כי הרטוריקה של פקידי ממשלה נגד מבקשי מקלט התעצמה השנה וכך גם האלימות כלפי מבקשי המקלט. כך מוזכר מכתב שהוציא ח"כ יעקב כץ, שקורא להקמת עיר מסתננים וקובע כי בתוך עשר שנים אלו יהרסו את המדינה. עוד מציין הדו"ח את קריאתו של שר הפנים, אלי ישי, לחיילי צה"ל למנוע כניסת מסתננים לישראל היות ואלו מהווים "איום קיומי על מדינת ישראל". כן מציין הדו"ח את דבריו של שר המשפטים יעקב נאמן שלפיהם יש בתופעת ההסתננות משום סכנה ממשית לקיומה של מדינת ישראל וכי יש להילחם בתופעה בכל דרך אפשרית.

בהתייחס למעצר מבקשי מקלט מצוין בדו"ח כי המדינה אינה מעניקה מעמד זמני לאנשים שנתינותם אינם ברורה ומעצרם יכול להימשך גם שנה ומעלה. כך מחזיקה המדינה במעצר למעלה מאלף בני אדם, יותר מ-60 יום, תוך הפרת חוק הכניסה לישראל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ