הריאלי משנה את פניו לקראת חגיגות המאה

בית הספר היוקרתי בחיפה משקיע מיליונים ברפורמה בלימודים

הארץ
רויטל חובל
כתבת "" בחיפה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
רויטל חובל
כתבת "" בחיפה

הוא נתפס כמעוז השקדנים, הצמיח דורות של יפי הבלורית והתואר ומשך גם לא מעט ביקורת. כעת, לקראת חגיגות מאה שנה להיווסדו, בית הספר הריאלי בחיפה משנה את פניו. 60 מיליון שקלים יופנו בשנתיים הקרובות לשיקום תשתיות בית הספר ולשינוי אופי הלימודים.

בסכום צנוע יותר ביקשו לפני שנים קברניטי בית הספר לחולל שינוי תדמיתי. בשנים עברו נהגו תלמידי הריאלי לבוא לבית הספר בתלבושת שכללה ג'ינס וחולצה מכופתרת, מגוהצת למשעי. בינתיים הוחלף הלבוש של פעם בחולצת טי הנושאת את הכיתוב "והצנע לכת". אפשר להתווכח אם הלימודים בבית הספר צנועים או לא, אך דבר אחד בטוח: הלימודים יקרים. הורי התלמידים שלומדים בששת סניפי בית הספר משלמים על כך 1,370 שקלים בחודש. הורי הילדים בגן של הריאלי, מגיל שלוש ועד לגן חובה, נפרדים מלא פחות מ-3,090 שקלים בחודש.

"זה כמו ביטוח בריאות", אומר מנכ"ל בית הספר ודובר צה"ל לשעבר, רון כתרי. "למה מי שמסוגל רוכש פלטיניום פלוס? כי הוא רוצה שיהיה לו יותר. זה עידן כזה".

עם זאת, כתרי מודה כי בוגרי הריאלי לאו דווקא רוכשים כישורים טובים יותר מאשר חבריהם בבתי הספר העירוניים. למעשה, ילדיו של כתרי - וגם ילדיהם של שני סגניו - לא למדו בריאלי. "גם בתי ספר אחרים יודעים להביא תלמידים לסיים תואר שני ולהיות מוצלחים", אומר עובד בבית הספר.

"ההתפתחות של הריאלי במגבלות החינוך הציבורי היא טבעית", אומרת ד"ר עפרה מייזלס, ראש הפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה, שילדיה למדו בריאלי. "לצערי מערכת החינוך הציבורית בחיפה לא השכילה להפוך להיות מצוינת. יש ערים אחרות דומות מבחינת הרכב האוכלוסייה, כמו רעננה ותל אביב, ששם יש חינוך ציבורי מפואר ומושקע. יש לי בעיה עקרונית עם התפישה של חינוך פרטי, אבל אם רוצים לבטל את האופציה לחינוך פרטי צריך לעשות חריש מאוד עמוק ולשנות את המערכת הציבורית".

הריאלי הוא לא רק בית ספר, הוא חברה בע"מ. כתרי הוא לא סתם מנהל, הוא מנכ"ל. בית הספר מגלגל מחזור של 100 מיליון שקל בשנה - כ-20 מיליון מהם ממשרד החינוך, המשלם את שכר הלימוד של המורים. אך לחלק הארי אחראים שכר הלימוד הגבוה ותרומות בסך מיליוני שקלים, הודות לתרומות רוני ועמיר בירם, נכדיו של מייסד בית הספר, ד"ר ארתור בירם.

"שערורייתי בעיניי שמשרד החינוך מממן את הריאלי, כמו את שאר הפרטיים", אומרת מנהל בית ספר יסוד בחיפה. "אם בית הספר רוצה להיות פרטי, משרד החינוך לא צריך להתערב, שיממן בכסף הזה את בתי הספר הממלכתיים. למה אני מכספי המסים שאני משלמת צריכה לממן את הריאלי?". לדבריה, קיומו של בית הספר הוא תופעה כואבת. "זה בית ספר לעשירים שנועד לתת שקט להורים. יכולתי להרשות לעצמי לשלוח את הילדים לריאלי, אבל העדפתי שלא. זה כאילו נחשב ללכת לשם, זה כמו ללכת למועדון יוקרה, אבל זה לא באמת שווה את הכסף. אני בחרתי להשתמש בכסף הזה לחוגים טובים ופעם בשנה לקחת את הילדים לחו"ל. זה מאוד שחצני ללכת לשם, זה מעיד על מעמד כלכלי, כי לכאורה הילדים שם מסתובבים עם ילדים איכותיים יותר". היא מוסיפה כי היא "מתנגדת לתפישה שבתי ספר פרטיים נותנים יותר, ואני יכולה להעיד לפחות לגבי בתי הספר היסודיים".

לרגל חגיגות ה-100 לבית הספר בעוד שנתיים, הוחלט במוסד הוותיק לערוך שינוי מקיף שעלותו אינה פוחתת מ-60 מיליון שקלים, סכום מעורר קנאה במערכת החינוך הישראלית. 45 מיליון שקלים מן הסכום - שיילקח מן התקציב השוטף ומהלוואות - יושקעו בתשתיות. כ-15 מיליון יושקעו בתוכניות פדגוגיות. "הצורך בשינוי מגיע מנקודה של חוזק", מבהיר כתרי. בין השינוים הצפויים גם תגבור שעות לימוד, הכשרה של סגל, וחונכות צמודה בקבוצות קטנות שבהן שולט הדיאלוג. "בקבוצה קטנה התלמיד לא יכול להיעלם. הוא חייב להשתתף, חייב להיות מעורב", מסביר סמנכ"ל הפדגוגיה בבית הספר, גדעון טרן. כל אלה בצד הקמת מעבדות חדשות, הרחבת הכיתות מ-40 מ"ר ל-60, בניית חדרי עבודה למורים ולא רק חדרי מורים מרכזיים. אם תרצו, יישום התפישה המודרנית שכיתה היא יותר מרק ארבעה קירות".

בעשור האחרון זינק מספר התלמידים בבית הספר ב-20%, בשעה שהתור לרישום הולך ומתארך והסלקציה גוברת. גם גני הילדים של המוסד מבוקשים. מי ששם כבר מגיל מוקדם, מבטיח את מקומו בהמשך. בשנים האחרונות הגיע בית הספר למקסימום התפוסה שלו, וכדי להתקבל יש לעבור תהליך של סינון מאסיבי, כאשר המצב הסוציו-אקונומי מהווה סינון מקדים והשלב השני, כולל סדרת מבחנים פסיכוטכניים ופסיכולוגיים. לאחר כל התהליך הזה אפשר למצוא שם רק עשרות בודדות של ערבים, כמה מאות דרוזים ו-47 ממוצא אתיופי, בפרויקט מיוחד לשילובם בריאלי עוד מגן החובה. את מי כן אפשר למצוא במספרים גדולים? את "המי ומי" לדורותיהם, ובהם: הנשיא לשעבר עזר ויצמן, הרמטכ"לים יעקב דורי, מרדכי מקלף ואמנון ליפקין-שחק; אלופי צה"ל: מתן וילנאי, עמרם מצנע וגבי אשכנזי; סופרים ועיתונאים: אהוד מנור, גלילה רון-פדר, תמר אבידר, דוד ויצטום, אהרון ברנע, רזי ברקאי, הבמאי ארי פולמן ורבים אחרים.

אוכלוסייה נוספת שנקשרה לבית הספר היא ילדי השמנת. "זה תיוג שגוי שרודף אותנו שנים", מבקש כתרי להפריך את המיתוס. "40% מהתלמידים בריאלי באים מהפריפריה הסובבת את חיפה. יש נטייה לציבור לתייג ולשים תוויות לארגונים. הצפונבונים הם מיעוט בריאלי. אנחנו לא אשמים שיש פה בן של ובת של. נכון, אנחנו בית ספר אליטיסטי, אבל אליטה הוא מושג חיובי בעיניי. בירם קבע את המושג 'אליטה משרתת', אליטה שהתפקיד שלה הוא לשרת את הציבור".

"אני מבין את ההורים. כנראה שהם צודקים אם הם חושבים שאם הם לא שולחים את הילד שלהם לריאלי, הם לא נותנים לו את הטוב ביותר", אומר פרופ' חיים אדלר, לשעבר ראש בית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית וחתן פרס ישראל לחינוך. "אין ספק שמצב שבו ילדים שלומדים בבתי ספר שבהם גובים שכר לימוד גבוה הוא בעייתי. בפריפריה חלק גדול מהאוכלוסייה לא יכולה להרשות לעצמה את הלוקסוס של תשלום שכר לימוד ומה שקורה שם זה בושה וכלימה. אנחנו כולנו נכנענו לאידיאולוגיה הניאו-הליברלית שבה מה שחשוב לאנשים זה הישגים כלכליים ואז כדאי להשקיע בלימודים בריאלי. אם רוצים לשנות את זה, זה מחייב שינוי קונספציה ואולי אפילו שינוי משטר".

במערכת החינוך הציבורית מסתכלים על הזליגה ומעקמים את האף בקנאה. "צריך לזכור שבריאלי עובדים עם אוכלוסייה שבתי הספר העירוניים רק יכולים לחלום עליה. מדובר בבית ספר שעורך מיונים ברמה גבוהה ועל בסיס כלכלי, שגובה שכר לימוד גבוה וצריך להיות ביקורתי כלפי זה", אומר גורם במשרד החינוך. "זו גאווה גדולה לעיר שיש לה מוסדות כאלה בשטחה. אבל צריך לזכור שמי שנושא על כתפיו את הנטל של מערכת החינוך זה החינוך הציבורי. הוא מחנך את העולים והילדים משכונות המצוקה ומעביר אותם הליך אמיתי של חינוך, לא הריאלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ