דלילות המטיילים התחלפה בשיטפון

בצאת ישראל לטבע

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

שמים מעוננים ורוח קרירה קידמו אתמול את הבאים לאתרי הנופש והתיירות בצפון.

בשעות הבוקר נרשמו מעט מטיילים, והתנועה הדלילה בכבישים גרמה לתחושה כי פסח השנה יהיה חלש. "השנה נאכל מרור", אמר מנהל אתר תיירות ליד הכנרת נוכח טפטוף המבקרים באתר, שלא מאפיין את ימי חול המועד המיוזעים והומי האדם.

"כנראה התחזיות שהבטיחו יום סגרירי השאירו את האנשים בבית", אמר מטייל שהגיע עם משפחתו ממרכז הארץ. חברו הציע את הפרשנות שלפיה "העובדה שלמשפחות שומרות מסורת נשארו השנה רק הימים רביעי וחמישי השאירה רבים בבית, או סמוך למקום מגוריהם".

אלא שאז, בעיתוי שקשה להסביר, שטף את הצפון גל מטיילים שזרמו באלפי מכוניות. וכך צמתים מרכזיים, כמו צומת המוביל וצומת צמח, הפכו לפקקים חמורים משנים קודמות.

"הר הגעש התפרץ", הסביר עוזי ברזילי, הממונה על קליטת קהל ברשות הטבע והגנים. לדבריו, "אחרי חורף ממושך יחסית הגיע מזג אוויר נוח, אנשים רק חיכו לכך והחלו לצאת בהמוניהם".

על פי סיכומי רשות הטבע והגנים, כרבע מיליון איש ביקרו אתמול בשמורות ובגנים הלאומיים, כשליש ביקרו באתרים בתשלום. לדברי ברזילי, בין האתרים המובילים היו שמורות בניאס וקיסריה עם כ-4,000 מבקרים בכל שמורה.

גם בקק"ל העריכו בכרבע מיליון את מספר המבקרים ביערות ואתרי הקק"ל. שם אמרו כי בלטו בעיקר רוכבי אופניים, תרמילאים ומשפחות שהגיעו למנגל. האתרים שבהם היתה תנועה מוגברת של מטיילים ומבקרים: בצפון - אגמון החולה, פארק גורן, פארק אדמית ויער עופר ובכרמל. במרכז - חניוני רמת מנשה, יער בן שמן ופארק קנדה. בהרי ירושלים הסטף ויער עמינדב, ובדרום - יער המלאכים-שחריה, יער להב ופארק גולדה.

גלי המבקרים הביאו איתם לא אחת גם את מצבורי האשפה באתרים השונים. כך היה בחוף חורי בטבריה שלשפת הכנרת. בעקבות החשש מלכלוך במוקדי הנפש, פנו אתמול בקק"ל לציבור המטיילים והמבקרים ביערות ובאתרי קק"ל וביקשו לשמור על הניקיון, להביא שקיות זבל, לאסוף בסיום היום את האשפה ולשפוך אותה בפחים הגדולים בכניסה לכל יער. כמו כן ביקשו מהציבור לשמור על כללי בטיחות בשימוש באש, להדליק אש רק במקומות המבוקרים ולהקפיד על כיבוי הגחלים בסיום השימוש.

במרכז הרפואי זיו שבצפת נקלטו אתמול בחדר המיון מספר פצועים מחתכים ושברים בגפיים בגלל אי זהירות בטיולים. בכמה מקרים הוזנקו מתנדבי יחידת החילוץ גולן לפנות מטיילים שנפצעו. במקרה אחד חולצה בת 40 מנחל גילבון ובמקרה שני חולץ בן 73 מנחל אל-על.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ