מחיפה עד רחובות: מתנגדי ההתחרדות מתאחדים

"פורום השכונות הארצי לשמירה על צביון החיים החילוני" הוקם ברמת אביב, רשימת היישובים החברים בו הולכת וגדלה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

על לוח המודעות במרכז המסחרי הישן של שכונת רמת אביב תלויה הזמנה לסדנת כתיבה יוצרת. ואולם, דווקא בנקודת המפגש הבורגנית של מרכז השכונה הוותיקה, כאילו מאגפות את המודעה שתי הזמנות: האחת מציעה לערוך סדר פסח בבית חב"ד המקומי, והשנייה ממליצה על "מבצע חסר תקדים" להגעלת כלים לקראת החג - כולל השירותים, מוצרי החשמל ואביזרי המטבח. "זה מסמל בעיניי הכל", מפטיר רם פרומן, תושב השכונה וממובילי המחאה נגד ההתאגדות החרדית באזור בשנים האחרונות. פרומן יזם בחודשים האחרונים את הקמת "פורום השכונות הארצי לשמירה על צביון החיים החילוני". חברי הפורום, על פי הגדרתם, מרגישים צורך להילחם על הבית נגד "פלישה יזומה של גורמים חרדיים וחרדיים-לאומיים לסביבתם".

בין נושאי המאבק: גרעינים תורניים, בתי חב"ד, קהילות ברסלביות או עמותות חרדיות שונות שפועלות, לדבריהם, כדי להחזיר בתשובה ולהביא לשינוי אורח החיים החופשי המקובל בסביבה. רשימת היישובים שנציגיהם משתתפים במפגשים רק הולכת וגדלה, ולקראת המפגש העתידי ברחובות, הם אפילו ביקשו להגביל את מספר הפעילים שייצגו כל שכונה או מאבק מקומי. "הארץ" ליווה בשנים האחרונות את המחאה בחיפה, בירושלים, ברמת אביב, ברחובות, ברמת השרון, בכפר ורדים, ברמות השבים ובכפר יונה. בשבועות האחרונים התווספו אליה גם פעילים מתל מונד, ממודיעין, מבית חשמונאי ומכפר נטר.

"מהר מאוד הבנתי שזה לא המאבק של רמת אביב. המאבק שלי לא ייחודי", אומר פרומן. "התחלנו להתארגן, ולאט לאט אנשים פנו אלינו. התופעה הזו היא לא רק ביישובים האלה, אני בטוח שעד סוף השנה נכלול 40 או 50 יישובים". להערכתו, מאחורי נציגי השכונות עומדים אלפי אנשים מכל קצוות הארץ.

"תמיד אומרים על החילונים ש'הם יוצאים למחאה רק כשזה מגיע לבית שלהם', ו'מה קורה עם המדינה?', הוא מוסיף. "כל אחד ששמע את זה מיד הבין שבעצם ההתמודדות שלו היא סימפטום להתעוררות מאוד-מאוד גדולה - גם אם הוא יצליח במקום שלו, ונפסיד במקום אחר, אז לא עשינו כלום. אותה קבוצה מיליטנטית אולי תעבור לשכונה אחרת, אבל אם לא נתחיל לטפל בזה באופן גורף, אנחנו נאבד פה".

בעתיד, הם מקווים, ייצא מההתארגנות המקומית הזו הקול החילוני, שנדם לרוב עד שהמצוקות הגיעו לפתח ביתו. בינתיים הם משתפים זה את זה בתכנוני המאבקים המקומיים ומתאימים להם מונחים צבאיים-משהו: מדברים על הצורך ב"התגוננות" וב"מלחמה". "אנחנו נלחמים בהתארגנות, ועל כן מולה צריכה להתייצב התארגנות שלנו", מסבירה עו"ד מיטל יצחקי-טולדנו מכפר יונה.

פרומן מציין בתגובה שהפעילויות החרדיות ברמת אביב מוגדרות על ידי בית חב"ד המקומי כ"מבצעים", שכוללים לדבריו גם הנחיות מיוחדות, דוגמת החובה "להיות נחמד במבצע" כדי לא ליצור ריבים וויכוחים. "אנחנו מרגישים שהם מתייחסים לזה ככיבוש, ואנחנו עדיין בשלב שבו כל אחד נלחם על המקום שלו ועל הבית שלו, ולכן מוקדם לדעת לאן יוביל ?פורום השכונות' שעדיין מתגבש", מוסיפה עו"ד יצחקי-טולדנו. "ההתארגנות הזו היא מהשטח, וזה מה שמבדיל בינינו לבין תנועות מסוימות לצביון חילוני. כולנו חווים דברים דומים, ופנייה מרוכזת אולי תערער את השלטון שישן".

את קולות הנגד, שגורסים כי מדובר ב"דתופוביה", הם מכירים כבר מבית. את האצבע המאשימה שמופנית לעברם על כך שמדובר בגזענות הם דוחים מכל. "זה לא נכון", זועקת עליזה ברקן מרמות השבים. פרומן מוסיף כי "אין גזע כזה, חרדים, זה לא דבר קיים". על הטענה כי ביישובה של ברקן סירבו באופן מפורש להשכיר דירות לברסלבים, היא אומרת: "אני לא ארצה להשכיר את הבית שלי למישהו שאני יודעת שהוא עוסק במשהו לא חוקי, ולדעתי הם עוסקים במשהו לא חוקי. יש להם בית כנסת שמופעל שלא כדין".

לדברי אנשי הפורום, בניגוד למכתב הרבנים שיצא נגד השכרת דירות לערבים ולמחאת תושבים ברחבי הארץ נגד פליטים ועובדים זרים, כאן מדובר במאבק בניסיון לכפות עליהם דעות המנוגדות לאורח החיים ביישובים. "זה לא מאבק דתי. מדובר במאבק בניסיון לשנות את אורח החיים שלנו", מדגיש אבי אלדר מרמת השרון. "אם היתה תופעה שמקימים דיסקוטקים במקומות שקטים, אז גם הייתה התארגנות דומה. אם תושבי רמת השרון התארגנו נגד מרכול שפתוח 24 שעות ביממה ועושה רעש, אז למה לא נגד ישיבה בלתי חוקית?".

פרומן דווקא טוען שיש בהתארגנות מן המתח בין דתיים לחילוניים, אך מדגיש כי "אנחנו לא זוללי חרדים, אבל הם באים עם אג'נדה ברורה: להפוך את הצביון שלנו. לדתיים יש זכות לשמור על הדתיות שלהם, לחרדים יש זכות לשמור על החרדיות שלהם, ולנו אין זכות לשמור על החילוניות שלנו". לטענתו, "אנחנו חילונים שגאים בכך, שמאוד רוצים לגור בשכנות טובה עם דתיים, אבל אנחנו מרגישים היום שגורמים לא חילוניים רוצים לשנות את אורח החיים שלנו".

"את רואה, אנחנו לא רק מדברים על פלורליזם, יש לנו חופש דעה", אומרת ברקן. "לנו אין רב".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ