אנשיל פפר
אנשיל פפר

חיילים וקצינים בגדוד מילואים מובחר, ששירת בשבועות האחרונים בגבול מצרים, הבהירו בתחילת שירותם למפקדי הגזרה שלא ישתתפו בנוהל "החזרה חמה" להחזרת מסתננים אפריקאים למצרים. מפקד החטיבה נענה לבקשתם, והורה כי בעת שירות הגדוד בגזרה לא יבוצע בה הנוהל השנוי במחלוקת.

גדוד הסיור של חטיבת הנגב סיים בשבוע שעבר תעסוקה מבצעית של שלושה שבועות מצפון להר חריף, בגבול מצרים. כמעט מדי לילה עברו את הגבול מסתננים, בעיקר מסודאן ואריתריאה. לפחות במקרה אחד היו גם אזרחים מלוב. באחד הימים הראשונים, כשנכנסה משפחת מסתננים מאריתריאה, קיבל מפקד פלוגה בגדוד שהופקד על אותו אזור בגבול הוראה ממפקדת חטיבת "שגיא", האחראית למרבית גבול מצרים, לבצע "החזרה חמה" - להחזיר מיד את המסתננים לגבול ולהשאירם ליד מוצב מצרי.

החיילים והמפקדים בפלוגה שמעו מחיילים המשרתים בגזרה דרך קבע תיאורים קשים על יחס השוטרים המצרים למסתננים, הכולל אלימות קשה ולפעמים גם אונס ורצח. החיילים התנגדו לפיכך לבצע את הפקודה והמ"פ פנה למפקד הגדוד, סא"ל במילואים אבי פרידמן. פרידמן תמך בעמדת חייליו, פנה למפקד החטיבה המרחבית, אל"מ יאיר ברקת, והגיע אתו להבנה שחיילי הגדוד לא יבצעו "החזרה חמה" בתעסוקה המבצעית.

במהלך שלושת השבועות קיבלו כל המסתננים שעברו בגזרת הגדוד הזה טיפול רפואי, מזון ושתייה, והועברו למתקן המעצר בישראל.

קצין בגדוד אמר השבוע ש"להחלטה הזאת היה גיבוי מוחלט בגדוד", והדגיש ש"לא מדובר בשום אופן בסירוב פקודה אלא בהבנה מכובדת שהושגה בין המג"ד למח"ט, שהיה מספיק חכם להבין שלא כדאי להיכנס לעימות בנושא הזה". מפקד הגדוד, סא"ל פרידמן, סירב להגיב לדברים. ואולם בשיחות סיכום שקיים עם קציניו, בסוף התעסוקה המבצעית, אמר שהוא "גאה מאוד בגדוד ומגבה לגמרי את החיילים והקצינים".

גדוד הסיור הזה נמנה עם יחידות המילואים המובילות בפיקוד הדרום. הוא גויס בעשור האחרון שלוש פעמים בצו שמונה: למבצע חומת מגן, למלחמת לבנון השנייה ולמבצע עופרת יצוקה.

"כל הפקודה הזאת נראתה לנו מפוקפקת", אמר השבוע קצין בגדוד. "מילא, אם היו מחזירים אותם בתיאום בין המפקדות החטיבתיות, ברמה של מדינה מול מדינה. אבל כשאומרים לפלוגה שצריך להעביר אותם לשוטרים בשטח, זה נשמע מאוד לא טוב. אומרים לך שהכל יהיה בסדר, אבל יש המון סיפורים על היחס שהם מקבלים שם. מדובר בבני אדם, גם נשים עם ילדים קטנים. אתה לא יכול להפקיר אותם לגורל לא ידוע בצד השני".

חיילים וקצינים בגדוד ששוחחו עם "הארץ" ביקשו שלא להזדהות בשמם. "אנחנו גאים במה שעשינו", אמר אחד, "אבל לא רוצים לעשות מזה עניין. מה שהיה לנו לומר, אמרנו למג"ד ולמח"ט. יש כאן בעיה של מדינת ישראל, שלא יודעת מה לעשות עם המסתננים ומפילה את זה על הצבא".

בסוף התעסוקה חזרו לגזרה חיילי הגדוד הסדיר "קרקל". "הם עושים החזרה חמה כל הזמן", אמר חייל ששירת שם עד לאחרונה. "צריך לשאול מה קורה שם כשאין מילואימניקים. יש חיילים וחיילות שראו דברים מאוד קשים שעושים למסתננים בצד השני".

בשנים האחרונות נאספו עדויות חיילים על הנעשה בצד המצרי של הגבול. חייל בחטיבת הנח"ל ששירת באזור הצפוני של הגבול, לפני כשנתיים, סיפר ל"הארץ": "היו פעמים שהיינו צריכים לתפוס בעצמנו מחסה במוצב, כשהמצרים ירו בלי הבחנה באפריקאים שניסו לעבור את הגבול". חייל מילואים ששירת פעמיים בגבול הזה סיפר ש"ראינו במצלמות התרמיות בלילה מה שנראה בבירור כמקרי אונס, שהחיילים המצרים עושים לנשים שתפסו שם". ליחידת מילואים אחרת שעמדה "לתפוס קו" בגבול הוצגו, באימון ההכנה, תצלומים ממצלמת תצפית שנראים בהם חיילים מצרים מכים אפריקאים למוות.

"הטיפול במסתננים הוא כאב ראש לוגיסטי לצבא", אומר איש מילואים ששירת לפני כמה חודשים באזור הר עוזיהו, מצפון לאילת. לדבריו, "זו גזרה שאין בה האמצעים הטובים שיש בגבול הצפון או מסביב לרצועת עזה. מפקדים מוצאים שם את עצמם מקדישים חמישים אחוז מהזמן לטיפול במסתננים, במקום ללחימה בטרור, שגם הוא פועל שם. כשאנחנו היינו שם בדצמבר הגיעה משפחה של סודאנים עם נשים וילדים קטנים. נאסר להכניס אותם לבסיס והם ישבו בקור מקפיא, באזור חשוף, בגובה 800 מטר, מחוץ לשער של המוצב, מחכים שיבואו לפנות אותם. אחרי שעברו שעות והצבא לא שלח כלי רכב, התקשרנו לגדוד ואמרנו שאם תוך שעה לא יבואו לטפל בהם, נתקשר לאמצעי התקשורת שיבואו לצלם. תוך חצי שעה הגיע רכב".

נוהל "החזרה חמה" קרוי באופן רשמי בצה"ל "החזרה מתואמת". הוא נועד להתבצע רק באופן מסודר, עם מפקדת הכוחות המצריים, דרך יחידת הקישור לכוחות זרים של צה"ל. בפועל, העדויות מספרות שהנוהל מתבצע פעמים רבות בלי כל תיאום והמסתננים פשוט מועברים למוצב מצרי.

דו"ח זכויות האדם של מחלקת המדינה האמריקאית, שהתפרסם בתחילת השבוע, מותח ביקורת על נוהל "החזרה חמה" משום החשש שמצרים תחזיר את המסתננים לארצות מוצאם. עם זאת מציין הדו"ח כי בשנת 2010 הוחזרו רק 136 מסתננים, לעומת 512 בשנתיים הקודמות. לפני כמה שבועות הודיעה המדינה לבג"ץ, הדן בעתירה נגד הנוהל, שבשל הקושי לתאם החזרה עם הצד המצרי, נוהל "החזרה חמה" אינו מתבצע מאז ההפיכה במצרים, לפני חודשיים. אבל לפי עדויות החיילים ומעדויות המגיעות לארגוני זכויות אדם, הפעלת הנוהל נמשכת.

תת-אלוף במילואים שמואל זכאי, שהיה בשנים 2002-2004 מפקד עוצבת אדום (אוגדה מרחבית 80), האחראית על הגבולות הדרומיים של ישראל עם מצרים וירדן, אמר ל"הארץ": "אני מתנגד לנוהל החזרה חמה פשוט כי הוא לא מוסרי וגם מנוגד לחוק הבינלאומי. בתקופה שלי כאוגדונר זה לא היה. המדינה לא יכולה להסיר את האחריות ולשים אותה על כתפי החיילים. זו פשוט פקודה מטומטמת. עשר שנים נכנסו מהגבול הזה טרור אזרחי, סמים, מסתננים, נשים שמכריחים אותן לעבוד בזנות, ואסור בשום פנים ואופן לדרוש מחיילים לעשות דברים לא מוסריים".

לדברי זכאי, "הכוח המצרי הוא צחוק מהעבודה. הם משתפים פעולה עם המבריחים, עם אלה שמפעילים את עיקר האלימות. המבריחים עושים מעשי אונס מזוויעים, רוצחים את מי שלא עומד בקצב, זורקים אותם לבאר, מזריקים לנשים סמי מרץ כדי שיוכלו לרוץ 30 קילומטר בלילה. תפקיד החיילים ששומרים על הגבול הוא לתפוס את המסתננים ולהביא אותם לחטיבה, או האוגדה, כדי שיטפלו בהם. אם רוצים להחזיר אותם אז שיחזירו באופן מסודר, דרך הכוח הבינלאומי בטאבה. אבל להחזיר אותם למדבר כדי שימותו?".

דובר צה"ל מסר בתגובה לידיעה: "בשנים האחרונות התעצמה תופעת ההסתננות לשטחה של ישראל מגבולה המערבי, שלא כדין ושלא במעברי גבול מוסדרים. בצה"ל יש פקודות מפורטות בדבר הנסיבות שניתן להחזיר בהן את המסתננים למצרים. פקודות אלו הוצגו כבר בעבר לבית הדין הגבוה לצדק, והן עולות בקנה אחד עם מחויבויותיה של מדינת ישראל על פי המשפט הבינלאומי בכלל, והאמנה בדבר מעמדם של פליטים בפרט".

href="http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1225768.html"class="tUbl2">האו"ם טוען שהחזרת מסתננים מנוגדת לחוק, ישראל חולקת עליו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ