חמישה חודשים אחרי השריפה בכרמל, התושבים עדיין מחכים לפיצויים

שלושה ימים לאחר פרוץ השריפה בכרמל הצהיר ראש הממשלה: "אני רוצה שתוך ימים אחדים כל האנשים יוכלו לחזור לבתיהם, אני רוצה פתרונות מהירים"; בדיקת "הארץ" מעלה: תושבי הקרווילות עדיין לא יודעים מה יהיה עתידם; הרפורמה בכבאות מעוררת לא מעט ביקורת; הנערים שהוצגו כמחוללי השריפה שוחררו ומנסים לחזור לחייהם; הטבע ישתקם בעוד 40 שנה. כמה זמן ייקח לשקם את היישובים שנהרסו?

הארץ
רויטל חובל
כתבת "" בחיפה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
רויטל חובל
כתבת "" בחיפה

5 בדצמבר 2010, שלושה ימים מפרוץ השריפה שהרגה 44 בני אדם וכילתה עשרות אלפי דונמים, פתיחת ישיבת הממשלה, טירת הכרמל. "אני לא רוצה עיכובים, אני לא רוצה ביורוקרטיה. אני רוצה קיצור תהליכים, אני רוצה פתרונות מהירים, אני רוצה שתוך ימים אחדים כל האנשים יוכלו לחזור לבתיהם". הדובר הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו.

היום, חמישה חודשים אחרי, תושבי בית אורן, עין הוד וגבעת וולפסון נמלאים ייאוש כשהם נזכרים בסיסמאות האלה. כך גם משפחת אביתר מקיבוץ בית אורן. יורם (49) וענת (46), שגדלו בקרית חיים והקימו את ביתם בלב הכרמל, זוכרים היטב את ראש הממשלה מצטלם בשטח, תופס פיקוד ומבטיח שיהיה בסדר. לרגעים, הם מספרים, כמעט שהשתכנעו שלחלום הבלהות הזה יכול להיות סוף טוב.

יורם מספר שמאז השריפה הוא וחבריו העדיפו לשבת בקרווילות בשקט, ולתת לבכירים ממנו בקיבוץ לנהל את המשא ומתן עם נציגי הממשלה. באחרונה הוא איבד את סבלנותו. התחושה בקיבוץ היא שהממשלה מנצלת את השקט, ושההבטחות הגדולות שהופרחו לאוויר התאיידו. כעת התושבים רוצים תשובות: תנו לנו פיצויים כדי שנוכל להקים את בתינו, ואם לא פיצויים, תנו הסבר מפורט על המנגנון שיאפשר לנו לבנות מחדש את חיינו. פיצויים מלאים, מענק או הלוואה - רק אל תשאירו אותנו באוויר. בינתיים, לא פיצויים ולא מנגנון. בהיעדר תשובות, לאביתר ולחבריו לא נותר אלא להתכונן לתביעה הגדולה נגד המדינה.

מתקתוק לקיפאון

"את שלב הדיור הזמני תקתקו, אין טענות", אומר יורם, "לא היה פה כלום, והם אכן עמדו בהתחייבות. אבל אנחנו חמישה חודשים אחרי השריפה, ועתידנו פה לא ברור. הבתים שנשרפו עדיין עומדים על כנם. אין התקדמות עם משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר. נאלצנו לשכור לוביסטים ועורכי דין, ודי ברור לנו שהצד השני לא מתכוון לעמוד בהבטחות".

ארבעה ימים אחרי שפרצה השריפה התייצבו בקיבוץ נציגי משרד ראש הממשלה. מה שלא תכסה חברת הביטוח, ביקשו נציגי נתניהו להרגיע, לזה תדאג הממשלה. ובתחילה המדינה אכן עמדה מאחורי ההצהרות, כששכונה של 21 קרווילות הוקמה במהרה בבית אורן. בטקס חנוכת אתר הקרווילות בירך מנכ"ל משרד ראש הממשלה, איל גבאי, וקינח בסיסמה: "המדינה עמדה במבחן הבית".

במקביל הוצע לתושבים מימון לשכר דירה. בסך הכל נשרפו 36 בתים בבית אורן, ו-14 בתים בעין הוד וכמה בתים בגבעת וולפסון. בעין הוד שוקמו חלק מהבתים, וחלק מהתושבים מצא פתרונות דיור חלופיים. כך גם בגבעת וולפסון. בבית אורן, 21 משפחות בחרו לגור בקרווילות, והשאר העדיפו לשכור דירה או למצוא פתרון בקיבוץ.

אלא שפתרון הקרווילות, שנועד להיות פתרון זמני, נראה יותר ויותר קבוע ככל שעובר הזמן. נציגי הממשלה במשא ומתן אף שוקלים להציע לתושבים להפוך את שכונת הקרווילות לפתרון של קבע. המדינה הבטיחה תשובות עד פסח, אך במשרד האוצר עדיין מתמהמהים. באוצר מפחדים מתקדים. לדברי גורמים באוצר, מתן פיצוי מלא לתושבים שהביטוח לא מכסה את כל הנזק שנגרם להם, עלול לערער את כל מערך הביטוח בישראל. כפר הנוער ימין אורד, לדוגמה, בוטח בסכום של 78 מיליון שקל, והביטוח כיסה את הנזקים. בבית אורן המצב שונה.

נראה שמדובר בשאלה עקרונית, משום שלא מדובר בתקציבי עתק. פוליסת הביטוח של קיבוץ בית אורן כיסתה 11 מיליון שקלים לנזק לתכולה, ו-11 מיליון שקלים נוספים לנזק למבנים. בקיבוץ מעריכים שהנזק למבנים מסתכם בקצת יותר מ-40 מיליון שקלים, כך שנציגי התושבים דורשים מהמדינה פיצוי של 30 מיליון שקלים. 30 מיליון שקל שיסיימו את הפרשה העגומה. אלא שבאוצר עדיין לא מדברים על סכומים.

את המשא ומתן עם האוצר מנהלת המועצה האזורית חוף הכרמל. "שום דבר עוד לא הסתיים", אומר ל"הארץ" ראש המועצה כרמל סלע, "בינתיים אנחנו אופטימיים, למרות שעוד לא ברור מה יהיה הפתרון - אם בהלוואה שתינתן ותוחזר בשלבים או במתן מענק. נציגי האוצר, לרבות החשב הכללי שוקי אורן, מבקרים פה כל הזמן. הם מדברים על כל מיני אופציות, אבל אי אפשר להחזיק את המשק באוויר. כן כן, לא, לא. סבלנותי הולכת ופוקעת".

"זה מחדל של המדינה"

התושבים אומרים שהאוצר לא יכול לטעון שהקיבוץ לא עשה ביטוח מספק, משום שלטענתם אי אפשר להיערך לשריפה בהיקף כזה, שנגרמת ממחדל של המדינה. עם זאת, הראל ארצי, רכז המשק בקיבוץ, לא נרתע מלרשום נקודות זכות למדינה. "כפתרון זמני הוקמו קרווילות, ובסך הכל המדינה עשתה מעל ומעבר", אומר ארצי, "האוצר איפשר לתושבים שבתיהם נשרפו לבחור בין מימון שכר דירה לבין מגורים בקרווילה. הרוב בחרו באופציה השנייה, והיא עולה פי שלושה. השריפה חשפה בעיה במערכת הקיבוצית כולה, שבה פוליסות הביטוח הן די סטנדרטיות. לא לקחו בחשבון נזק בהיקפים כאלה. האסון הזה תפס את כולם עם המכנסיים למטה, ועכשיו כולם מחליפים דיסקט. האוצר חושש שיהיה כאן ניצול לרעה".

יורם וענת אביתר בשלהם. "אם נתניהו לא היה עומד ומצהיר בטלוויזיה שהוא מתכוון לשקם ולבנות ולכסות כל גרגר של נזק - אולי רף הציפיות היה יותר נמוך", אמר יורם, "הוא ראש הממשלה, הוא הבטיח מטר תמורת מטר, אז ישבתי בשקט. הם מפחדים מתקדים ומבקשים שאנשים יבטחו את הבתים שלהם. בסדר, אבל לפני שאתם חושבים מה יהיה, תדאגו להווה. אני צריך לדעת מה קורה אתי. אם נותנים לי מענק או הלוואה, שיבואו ויגידו. אני אעשה את החישובים ואולי אגייס את הכסף בעצמי".

נערכים לתביעה

כך או כך, דבר אחד כבר ברור ליורם: "מה שבטוח הוא שניאבק משפטית. לדעתי, הסיפור הזה הולך לבית משפט. כמו שזה נראה היום, מיצינו את המשא ומתן. אם הממשלה רוצה שכל הסיפור יירד מסדר היום ואנשים יחזרו לשגרה, אז שיסיימו עם זה. בינתיים יש פה התעלמות טוטאלית. מתעסקים בחלוקת צל"שים לשוטרים ואותנו שכחו. צריך לבוא למשפחות ולהניח פתרון. יכול להיות שהוא יהיה על דעתי ויכול להיות שלא, אבל לפחות נתמודד עם משהו".

"חוסר הוודאות משגע אותי", אומר יורם, "עברתי התמוטטות, אושפזתי בבית חולים. אבל היום די, הפסקתי להתעצבן. צריך להבין שאנשים כאן מיואשים. השאלה מה יהיה הפכה לשיחת היום".

לבית הישן, עשרות מטרים מהקרווילה הצפופה, משתדלים יורם וענת שלא לבוא. "זה מעלה זיכרונות וגעגועים ועדיף שלא, זה לא בריא לאף אחד", אומרת ענת. גם שמשון, כלב הפקינז של המשפחה, מדיר את רגליו מהבית ההוא, שריח השריפה דבק עד עכשיו בקירותיו.

"אני מקווה שעוד שנתיים נשב במרפסת החדשה של הבית החדש, נסתכל אחורה ונצחק", אומר יורם, "אבל זה לא יקרה, הממשלה לא תעמוד בהתחייבויותיה. הבנתי את זה כבר". אבל גם יורם מבין שהשריפה ולקחיה הם תחמושת בחירות: "הדבר היחיד שמחזק אותי הוא שבעוד שנתיים הולכים לבחירות. הממשלה לא תרשה לעצמה לראות את כל חברי בית אורן וקיבוצים נוספים עולים לכנסת לעשות בלגן, נכון?".

ממשרד האוצר נמסר כי "בהתאם להחלטת הממשלה מיום ה-5 בדצמבר 2010, משרד האוצר פעל במלוא המרץ בשיתוף משרד ראש הממשלה ומשרד השיכון להקמתה של שכונת קרווילות בזמן שיא של כמה שבועות, הכוללת תשתיות מלאות לתושבי בית אורן ומספקת פתרון ממשי וראוי לכל התושבים שנפגעו בשריפה ונותרו ללא קורת גג - פתרון שעודנו קיים ועומד.

"העיקרון המנחה הינו לספק פתרון סוציאלי שאינו מהווה תחליף לביטוח, וזאת בהנחה כי אין זה סביר שמי שלא ביטח את רכושו, ייהנה מפיצוי גבוה יותר ממי שפעל באופן אחראי לאורך השנים וביטח את רכושו. יתרה מזו, יצירת תקדים מסוג זה עלולה לפגוע קשות במערך הביטוח בישראל.

"חשוב לציין כי משרד האוצר נמצא בקשר רציף על בסיס יומי, עם נציגי המועצה האזורית חוף הכרמל המייצגים את התושבים בהידברות עמנו, במטרה לסייע בכל הנושאים שעל סדר היום".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ