תושבים בחיפה: העירייה אישרה הקמת בית ספר חרדי ללא ידיעתנו

דיירי נווה שאנן חסמו בגפם את הבולדוזר, שעקר כ-30 עצים עתיקים

הארץ
רויטל חובל
כתבת "" בחיפה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
רויטל חובל
כתבת "" בחיפה

תושבי נווה שאנן בחיפה יוצאים למאבק נגד הקמת בית ספר חרדי בשכונה. לטענת התושבים, הקמת בית הספר אושרה בשבועות האחרונים על ידי הוועדה המקומית בהליך מזורז ולא תקין, מבלי שהובא הדבר לידיעתם. כמו כן, הם מלינים על כך שלצורך הקמתו נעקרו כ-30 עצים עתיקים בחורשה הסמוכה. בעירייה טוענים מנגד כי השטח נמצא מתאים ביותר לבית הספר, וכי הודיעו על התוכנית מבעוד מועד.

ערב החג התעוררו תושבי רחוב מנדלי מוכר ספרים בנווה שאנן לרעש בולדוזר שכרת את העצים. כששאלו את עובדי הקבלן במקום למעשיהם, נאמר להם לטענתם כי "העצים חולים ולכן יש לכרות אותם". אך כשבדקו את הנושא בעירייה נודע להם שבמקום אמור לקום בית ספר של העמותה החרדית "עמודי עולם", המיועד לכ-150 תלמידים.

בשישי האחרון התעוררו שוב התושבים בחמש לפנות בוקר שוב לרעש הבולדוזר. הפעם היה זה לצורך חפירת יסודות למבנה בית הספר. קבוצה של כ-15 תושבים חסמה את הבולדוזר, נשכבה על האספלט והזעיקה את המשטרה. במקום התפתחה מהומה, עד שלמקום הוזעק גם המפקח על הבנייה בעיריית חיפה שעצר את העבודות.

לתושבים התברר כי התוכנית להקמת בית הספר נדונה לפני כשלושה שבועות בוועדה המקומית, בהליך שימוש חורג שנועד לקצר הליכים. מפרוטוקול הדיון עולה כי הבקשה להקמת בית הספר הוצגה לחברי הוועדה ללא מסמכים משום שיו"ר ומזכירת הוועדה "לא הספיקו להדפיס", ויתרה מכך - הבקשה התייחסה לרחוב אחר בשכונה, ברל כצנלסון. עוד התברר שעל אף שהשטח המדובר מיועד כיום להקמת מרפאה בלבד, הוועדה אישרה פה אחד את התוכנית.

תושבי נווה שאנן, השכונה הגדולה בחיפה שבשנים האחרונות קלטה אוכלוסייה חרדית רבה, טוענים כי התוכנית אושרה ללא ידיעתם. "הקבלנים הגיעו לפה בחמש בבוקר כמו גנבים בלילה", אומרים יפה ושלומי בהט, דיירי הרחוב. "ככה צריכים תושבים לגלות שבונים להם מול הבית בית ספר חרדי? נהוג לפרסם, להודיע, לשתף, אך כל זה לא היה. מה שהיה אלה קולות באגר שמעירים את תושבי האזור לפנות בוקר".

לדברי הזוג, "מדובר ברחוב לא חרדי בשכונה לא חרדית, ובאחד השטחים הירוקים האחרונים שנותרו פה בשכונה וגם אותו הורסים. כשאנחנו רוצים להוסיף ממ"ד לביתנו, מעבירים אותנו סדרת עינויים אבל להם מאשרים היתר תוך חודשים ספורים". הם ציינו כי עם צאת החג יגישו ערר נגד אישור התוכנית.

בית הספר המדובר צפוי לפעול כבית ספר פרטי, המוגדר במשרד החינוך כבית ספר מוכר שאינו רשמי. כיום מפעילה העמותה שבעה גנים ובית ספר נוסף בדירה שכורה באחד הרחובות הסמוכים, ובו לומדים 150 תלמידים בכיתות צפופות.

ערב החג צורף לתושבים מכתב בתיבות הדואר, ובו נכתב כי "הקהילה החרדית בנווה שאנן מצאה את עצמה מתמודדת עם חוסר בסיסי בתנאים מינימליים שיאפשרו את קיומה של מערכת חינוך מתאימה... בשנה האחרונה המצוקה שברה שיאים לאחר ש-150 ילדים התקבצו מדי בוקר ללימוד בכיתות צפופות וטחובות ובתנאים תת אנושיים". לפי המכתב, "קברניטי העיר מכל גווני הקשת הבינו כי קיים הכרח למציאת פתרון מיידי, גם אם איננו אידיאלי, למצוקה הקשה".

מעיריית חיפה נמסר כי "במשך תקופה ארוכה חיפשו פתרון למצוקת המקום לחינוך הילדים. המקום שאותר נמצא כמקום המתאים והעמותה קיבלה היתר בנייה. עם זאת, בכוונת העירייה להיפגש עם התושבים על מנת לשמוע את עמדתם". לטענת העירייה התוכנית פורסמה לציבור באמצעות הצבת שלטים במקום.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ