בעקבות אישור חוק הג'ובים בכנסת, החליט ראש עיריית חיפה למנות סגן נוסף בשכר

חברי מועצת העיר זועמים על ההוצאה הנוספת בסך 27 אלף שקלים בחודש, בשעה שתשלומי הארנונה לתושבי העיר מתייקרים

הארץ
רויטל חובל
כתבת "" בחיפה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
רויטל חובל
כתבת "" בחיפה

פחות משבוע עבר מאז שחוק הג'ובים נכנס לתוקף, וראש עיריית חיפה יונה יהב, החליט למנות לו סגן ראש עיר נוסף בשכר, שייכנס לתפקידו בחודש מאי. חברי מועצת העיר חיפה ששמעו על המינוי המסתמן מיהרו להשמיע ביקורת. לטענתם, אין זה ייתכן שימונה סגן נוסף בתשלום - בעלות של כ-27 אלף שקל בחודש - בשעה שהתושבים נדרשים לשלם עוד ועוד ארנונה. רק בתחילת 2011 עלו תשלומי הארנונה בעיר ב-1.4%, ובחודש שעבר ביקשו בעירייה ממשרד הפנים להעלות את התשלומים ב-3% נוספים, בשל "עלייה בהסכמי שכר של העובדים המצריך את העלאת הארנונה". עוד ידעו לספר אתמול בסיעות האופוזיציה כי עוד לפני שנכנס החוק לתוקף, ביקשה עיריית חיפה ממשרד הפנים לאפשר לה לקבל סגן נוסף בשכר. בקשה שכעת אינה עוד רלוונטית.

עד היום היו בעיריית חיפה חמישה סגני ראש עיר, מהם שלושה בשכר. אולם בשל כניסתו לתוקף של חוק הג'ובים רשאים ראשי רשויות גדולות למנות סגן נוסף בשכר. כעת, בנוסף לרוטציה וחילופי הסגנים שתוכננו מראש לחודש מאי, אחד מהסגנים החדשים - שי אבוחצירה, שאמור היה להחליף את ישראל סביון כסגן ללא שכר - ייהנה מפירות החוק החדש ומעורר המחלוקת. החוק, שאותו קידמה סיעת יהדות התורה, כוון לעיריית ירושלים במטרה למנות את איש המפלגה יצחק פינדרוס לתפקיד של סגן בשכר, אך הוא חל על כל רשות מקומית שבה יותר מ-200,000 תושבים. כבר עם קבלת החוק העריכו חברי כנסת כי גם אם ראשי הרשויות לא זקוקים לסגן נוסף, הם לא יוכלו לעמוד בלחץ הפוליטי שיפעילו חברי המועצה לזכות בתפקיד.

כיום מכהנים בתפקיד הסגנים בשכר בעיריית חיפה חדווה אלמוג, יוליה שטראים ורמי לוי. השתיים הראשונות יישארו בתפקידן ואילו את רמי לוי יחליף עודד דוניץ. הסגן הרביעי בשכר יהיה שי אבוחצירה, לשעבר סגן יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית ויו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה.

מעיריית חיפה נמסר כי גם בטרם כניסתו של חוק הג'ובים לתוקף אושרו לעיר "עד חמישה סגנים, מתוכם ארבעה בשכר. על פי ?חוק הג'ובים' יותר סגן נוסף ואין בכוונת העירייה לממש אפשרות זו". בעירייה ציינו כי העלאת הארנונה טרם אושרה וממילא מדובר בשיעור העלאה המקובל גם בערים אחרות בישראל.

ממשרד הפנים נמסר כי "לאור אישור החוק, אם רשות מקומית תגיש בקשה למינוי סגן נוסף לראש העיר, הבקשה תיבדק בהתאם לקריטריונים המופיעים בחוק. לפי החוק מותר לעיריית חיפה 3 סגנים בשכר ולאחריו סגן נוסף. לגבי העלאת הארנונה, טרם אושרו בקשות בנושא ארנונה לשנת 2011".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ