שיחת היום | "סם בן שטרית, מה הקשר בין המימונה לענייני גיור?"

שיחת היום

יאיר אטינגר
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר
שיחת היום

סם בן שטרית הוא מאלו שעיצבו את המימונה כחג לאומי ממלכתי, בלי שום דיבורים על אפליה וקיפוח, בלי שום מסרים שנויים במחלוקת. הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו, שהוא היו"ר שלה ואותה ייסד, נאמנה לגישה זו ומכריזה מדי שנה על נושא "חיובי" ליום המימונה, כמו "כל אדם עולם", "גשרים" וכדומה. השנה, לראשונה, חרגה ממנהגה והחליטה לצאת נגד העוול שנגרם לטענתה בישראל לגרים ולמתגיירים. היא הכריזה על המימונה (המתקיימת היום והתחילה אתמול בערב) כזמן של מחאה בסימן "ואהבת את הגר", וזאת בצל המחלוקת הפוליטית וההלכתית סביב הנושא. באופן פרדוקסלי, הנושא שנבחר השנה כמעט שאינו נוגע ישירות ליהודים יוצאי מרוקו, אלא ליוצאי ברית המועצות לשעבר, ובאופן פרדוקסלי לא פחות - המחאה מכוונת בין השאר נגד מי שמתיימרת לייצג את יהודי מרוקו, תנועת ש"ס.

סם בן שטרית, מה למימונה ולמחלוקת בענייני הגיור?

"האם יש איזה לילה, או איזה יום, יותר טוב מלקרב את הגרים מאשר המימונה? זה חג של הכנסת אורחים, של אהבת האדם, של קירוב הלבבות. כל שנה אנחנו מעמידים את חגיגות המימונה וכלל אירועי השנה בסימן חיובי ערכי זה או אחר, אבל השנה הסימן הוא סימן מחאה. נרים קול צעקה מרה נגד החוקים החרדיים המרחיקים את כל אלה שרוצים להצטרף לעמנו. לצערנו החוגים החרדיים השתלטו על חיינו. לא רק על הכספים, על הקופה הציבורית, אלא גם על חיי היומיום. הם פשוט סוגרים דלתות בפני כל אלה שרוצים להצטרף לעמנו".

מה תוכנן כחלק מהחגיגות?

"בחגיגה המרכזית באשקלון בבית יד לבנים, הוזמנו מאות גרים מרחבי הארץ. יהיה ידידי וחברי הטוב הרב ישראל מאיר לאו (רבה של תל אביב-יפו). ינחה את האירוע הרב ישראל רוזן, שהוא דיין מגייר, וישתתפו מאות גרים מרחבי הארץ. שישה מהם, ממדינות שונות, יספרו את סיפורם המופלא, איך התגלגלו ליהדות ובעיקר יספרו על יחס החברה אליהם ומה הם מרגישים עכשיו. כיוצאי מרוקו, צריך לציין שאנחנו מדברים על גיור כהלכה. לא גיור למחצה, לשליש ולרביע. אבל צריך להקל על הגרים בעיקר עם טולרנטיות ברוח בית הלל. הגרים יהיו אורחי כבוד בכל חגיגות המימונה ברחבי הארץ ובעולם, נמקם אותם בשורות הראשונות ונחבק אותם".

האם המרוקאים מתגייסים למען בעיה של עולי ברית המועצות לשעבר?

"איך אתה חושב שיפרנו את דימויה של יהדות מרוקו? לקחנו את המימונה כפלטפורמה לקירוב הלבבות. נתבע מהחוגים החרדיים להפסיק להציק, שיירדו מחיינו, שיאפשרו למדינה הזאת לפעול. אני מקווה שהצעקה המרה שנקים יש ביכולתה, ובידי הממשלה בעיקר, לבלום אותם".

האם אתם גם יוצאים נגד ש"ס, שהיא חברה בממשלה שאחראית על המדיניות בענייני גיור, ובשנה האחרונה גם פלטה משורותיה את ח"כ חיים אמסלם בין השאר בגלל עמדותיו ההלכתיות המקלות בענייני גיור?

"אם ש"ס נוהרת אחרי החוקים החרדיים ונוהגת כמותם אז בהחלט המחאה נגדם, בכל מובן המלה. זו אחת הטרגדיות שקרו לנו, יהודי מרוקו. מצד אחד יהדות מרוקו התקדמה בצעדי ענק והשתלבה בכל תחום, אבל לצערי הרב בעניין הזה של הטולרנטיות, של חכמי צפון אפריקה שהיו 'סנגוריהם של ישראל', אנשי ש"ס לא למדו ועשו דבר. הם פשוט מפגרים אחרי ההתקדמות הענקית שעושה יהדות מרוקו".

אבל הרב עובדיה יוסף פסק בעד הגיור, לפחות במקרה של המתגיירים בצבא.

"פסק הלכה הוא פסק הלכה, אבל שמעתי שאחר כך הוא קצת התקפל. לכן דרושה חקיקה ברורה בכנסת".

יהודים רבים, ואתה ביניהם, מתקבלים במרוקו בבית המלוכה. איך מתבטא גל המחאה בעולם הערבי על בית המלוכה?

"לא מזמן חזרנו, משלחת גדולה, מביקור במרוקו. ממש מולי תלויה תמונתו של המלך (מוחמד השישי) וכתבה בשנתון שלנו בכותרת 'ככה ייעשה למשלחת שהמלך חפץ ביקרה'. היחס אלינו היה מאז ומתמיד נפלא".

זה רק מחזק את השאלה. היציבות של בית המלוכה נשמרת אבל גם שם היו זעזועים וגם הרוגים. האם ייתכן שבמימונה הבאה יהיה במרוקו משטר אחר?

"אני לא מאמין, העם המרוקאי אוהב את המלך. האיש רץ ממקום למקום, יצר מקומות עבודה. אתה רואה שהוא אפילו לא מתעניין בפוליטיקה הבינלאומית. שים לב שבמבצע עופרת יצוקה הוא לא התבטא אפילו במלה אחת, הוא מתרכז להיטיב עם עמו. בשום פנים אני לא צופה מהפכה. זו מונרכיה כמעט דמוקרטית במלוא מובן המלה".

איך אתה מגיב לפרסומים מתוך מסמכי ויקיליקס על ההתבטאויות של יצחק הרצוג מ-2006 כי "עמיר פרץ נתפס בציבור כבלתי מנוסה, אגרסיבי ומרוקאי"?

"הוא הכחיש שאמר את הדברים. אני דווקא מגנה את איתן כבל וחבריו שתקפו אותו. בוז'י הרצוג ומשפחתו מייצגים את האינטגרציה בעם. אמא שלו מצרייה שהתחתנה עם אשכנזי. חוץ מזה הוא חבר נשיאות כבוד של הפדרציה, ונוטל חלק בפעילויותיה. גם במימונה הזאת הוא יהיה אורח כבוד. כל הנושא העדתי הוא ממנו והלאה. אמרתי בראיון לרשת ב' שאם איתן כבל ועמיר פרץ ימשיכו לתקוף אותו הם ימצאו אותנו מולם, וקולם נדם מאז. לא ניתן לשד העדתי להרים ראש. הסוס הזה מת".

מתנועת ש"ס נמסר: "כיוון שהמימונה היא חג של אהבת ישראל ללא תנאי, נכון היה להותיר את טענותיו של בן שטרית בברכת תרבחו ותסעדו. בנסיבות אחרות נכון היה להשיב כי עד שלא קמה ש"ס תחת הנהגת מרן הגאון הרב עובדיה יוסף שליט"א, שאיפתה של הציונות היתה ליצור יהודי חדש. משקמה ש"ס, חזרה עטרה ליושנה בכל המישורים, וכל מי שסובר אחרת כנראה לא פתח מזמן ספרי היסטוריה או לא מכיר את ההוויה הישראלית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ