מת חוקר הטבע ומדריך הטיולים מיכה (מייק) לבנה

לבנה, שהיה דמות מוכרת בקרב חובבי הטבע בישראל, זכה באחרונה ב"אות יקיר הגליל"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

מיכה (מייק) לבנה מת שלשום בביתו שבקיבוץ מעיין ברוך בגיל 79. לבנה היה דמות מוכרת בקרב חובבי הטבע בישראל והיה בין היתר מחבר ספרי טיולים, מדריך, בוטנאי, מורה דרך, ארכיאולוג וחוקר טבע בעמק החולה, החרמון ורמת הגולן ואיש החברה להגנת הטבע שנים ארוכות.

באחרונה זכה לבנה ב"אות יקיר הגליל" של המועצה האזורית הגליל העליון. הוועדה שבחרה בו כתבה כי "ללבנה השפעה רבה לקידום הסביבה והטבע בגליל, ולקידום ערכי הטבע בקרב דורות רבים של מטיילים ומדריכים, הן באמצעות איתור ופריצת מסלולי טיולים והן בכתיבת ועריכת ספרי ידיעת הארץ. ארץ ישראל הפכה עבורו מקריירה אישית להוויה רב תחומית, לעניין ערכי מתמיד".

לבנה נולד בגרמניה ועלה עם הוריו בגיל שנה וחצי לירושלים. בעבר סיפר כי בנעוריו גילה את כשרונו בארגון טיולים. הוא נחשב מחושפי הארמון הצפוני במצדה, ביחד עם זאב משל.

בשנות ה-50 עבר לקיבוץ מעיין ברוך ולמרות שלא נולד בגליל, הפכה דמותו מזוהה עם נופי הגליל והוא הפך לדמות נחשבת לידיעת הגליל בתחומי טבע, ארכיאולוגיה, צמחים ומסלולי טיולים.

המקום שאתו היה מזוהה יותר מכל היה החרמון. הוא הרבה לטייל ולחקור את ההר, לזכותו נזקפות כמה תגליות, שהבולטת שבהן היא גילוי "אירוס הדובדבן" שמצא בעמק בולען בחרמון. "אין שני לו בהיכרות עם החרמון", אמר ארז קמה, מנהל בתי ספר שדה בחברה להגנת הטבע.

לדברי קמה, "מייק היה 'מורה בשדה'. הוא ידע ללמד לא רק את הידע התיאורטי העצום שלו, אלא לימוד הלכה למעשה, בשטח, והכל בצניעות, בשקט ובגובה העיניים".

לבנה כתב ספרים ומאמרים רבים, חיבר חוברות הדרכה, ערך את כתב העת "טבע וארץ" של החברה להגנת הטבע, ערך ספרים רבים וכן תרם ערכים לספרים. במקביל המשיך לבנה עד לאחרונה להדריך צוותים של בתי ספר שדה בצפון והיה שותף בהקמת אתר אינטרנט להגדרת צמחי ארץ ישראל. בין שלל עיסוקיו, הדריך במשך שנים ארוכות חוג טיולים לתושבי הגליל, במסגרת עבודתו ב"בית אוסישקין" שבקיבוץ דן.

לקיבוץ מעיין ברוך בא לבנה במסגרת גרעין נח"ל, צעד אותו הגדיר "הדבר המשמעותי בחיי". בשנותיו בקיבוץ עבד בחקלאות, היה מזכיר הקיבוץ, ניהל מחלקה במפעל, לימד בבית הספר היסודי של מעיין ברוך ובבית הספר האזורי "עמק החולה" בכפר בלום.

מאות השתתפו אתמול בהלווייתו במעיין ברוך. לבנה הותיר אחריו אשה וארבעה ילדים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ