הנגיד פישר: דו"ח העוני אינו משקף את המציאות

פישר אמר לשגריר ארה"ב כי הדו"ח אינו כולל הון שחור * בפגישה אחרת ביקש ללחוץ על ישראל כדי לסייע לבנקים פלסטיניים * הכתבה המלאה ביום שישי ב"הארץ השבוע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נגיד בנק ישראל, הפרופ' סטנלי פישר, טען כי דו"ח העוני אינו משקף את המציאות, בין היתר משום שאינו כולל את ההון השחור של תושבי ישראל. בהזדמנות אחרת, קרא לממשלת ארה"ב ללחוץ על ישראל כדי שתסייע להציל את הבנקים הפלסטיניים - כך עולה ממסמכים נוספים בתיק ויקיליקס הישראלי, אשר ייחשפו ביום שישי ב"הארץ השבוע".

בתחילת 2006 פורסם דו"ח העוני של הביטוח הלאומי. כותרות העיתונים זעקו אז כי רבע מתושבי ישראל הם עניים וכי 46 אלף ישראלים - מחציתם ילדים - הצטרפו למעגל העוני. פישר לא התרגש מהנתונים. "הכלכלה הישראלית במצב טוב. בניגוד להצהרות של כמה פוליטיקאים, מצב העוני דווקא משתפר", אמר אז לשגריר האמריקאי, ריצ'רד ג'ונס. פישר הסביר, כי הנתונים הסטטיסטיים על ההכנסות של תושבי ישראל "אינם מלאים, ומציגים תמונה שלילית יותר מזו הקיימת במציאות". כך לדבריו, "הם אינם כוללים את ההון השחור... ואינם מותאמים להכנסות של בעלי בתים כמו במגזר הערבי, בעיקר".

כמעט שלוש שנים לאחר מכן, בנובמבר 2008, שיגר לואיס מורנו, ממלא מקום שגריר ארה"ב בישראל, מברק לוושינגטון, בכותרת: "המשבר הכספי בעזה: נגיד בנק ישראל פישר מבקש עזרה מממשלת ארה"ב". במברק כתב הדיפלומט האמריקאי הבכיר, כי פישר "ביקש סיוע משגרירות ארה"ב בהפעלת לחץ על גורמי מפתח בישראל", כדי למנוע את קריסתה של מערכת הבנקאות הפלסטינית. הדיפלומט הציע לפישר את עזרתו, ואמר לו כי גורמים בשגרירות ארה"ב בישראל "יפנו לשרים או למנכ"לים של משרדי האוצר והתקשורת בהקדם האפשרי, אם נקבל אור ירוק מוושינגטון". תחת הכותרת "בקשה לפעולה", הוסיף ממלא מקום השגריר: "השגרירות מוכנה ללחוץ על משרדי האוצר והתקשורת... אם המשרדים בוושינגטון יסכימו שנעשה זאת. אנא עצתכם".

הכתבה המלאה ביום שישי ב"הארץ השבוע"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ