שיחת היום | "ראובן מרחב, יהודי מרוקו באמת יזכו לשילומים?"

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

אתמול פורסם שיוצאי מרוקו וצפון אפריקה שהיו תחת שלטון וישי יוכלו לקבל פיצוי כנפגעי נאצים. ראובן מרחב, לשעבר דיפלומט, איש מוסד ומזרחן, הוא יו"ר הוועד המנהל של ועידת התביעות, הארגון שמנהל את המו"מ עם ממשלת גרמניה על הפיצויים.

ראובן מרחב, איך הושגה ההכרה הזאת?

"מדי שנה יש ישיבת משא ומתן עם הגרמנים, אנשי משרד האוצר הגרמני, ועדה בין-משרדית - הם אנשים מסודרים, הם באים מוכנים".

למה צריך לנהל אתם מו"מ כל שנה?

"מפני שכל שנה יש מקצה שיפורים, יש שינוי קריטריונים. לפני שנתיים השיגו הכרה בנצורי לנינגרד. שנים הגרמנים לא רצו להכיר בזה, ולא נחשפו מספיק עובדות שיוכיחו שהיהודים מבין נצורי לנינגרד, שהיתה במצור 900 יום, היו חשופים לטבח מיידי ברגע שנתגלו והגרמנים הכירו בזה בסוף. אותו דבר עם הגטו הפתוח בבודפשט ובמקומות אחרים. איך מוגדרת שלילת חופש - התפתחה חקיקה במשך השנים וקריטריונים שנקבעו בשנות השמונים השתנו במשך השנים. ככל שנפתחו ארכיונים, יש יותר עדויות והגרמנים מודעים לזה. בהתחלה הגרמנים קבעו קריטריונים מאוד נוקשים".

הקריטריונים הקשוחים הם גם של הוועידה, ומה שקורה זה שיש הרבה כסף בוועידה ולא מספיק לחלק מהניצולים.

"לא לא לא, זאת אפילו לא אגדה אורבנית. הכסף היחיד החופשי שיש לוועידת התביעות זה כסף מרכוש של היורשים בגרמניה המזרחית, שהייקים בעולם ויתרו עליו לצורכי רווחה של נפגעי נאצים נזקקים בכל העולם".

ומה עם המיליארד יורו שיש לוועידה?

"מיליארד יורו זאת אגדה שהומצאה, מפני שהמיליארד יורו מהמאזנים שנכתבו, כללו שליש שכבר הובטחו ליורשים שאיחרו להגיש את התביעה והזכאות שלהם הוכרה. השליש הנוסף הוא כסף שהוקצה כבר לפי תוכניות, על ידי ועדה שיש בה חצי ניצולים וחצי לא ניצולים, והשליש הנוסף זאת רזרבה כספית שאדם בשם משה זנבר, שהיה יו"ר בוועדת ההשקעות של הקליימז (ועידת התביעות), נהג כבנקאי ואמר שמכיוון שהכספים החופשיים של הקליימז מושגים ממכירת נכסים בגרמניה המזרחית ויש שם מעת לעת משברים בענף הנדל"ן, הקליימז צריכה לשמור לעצמה סכום של הקצאות לכשלוש שנים משום שהיא מקצה בערך מאה מיליון דולר לשנה".

אבל הארגון שאתה עומד בראשו, ארגון יוצאי מרכז אירופה, הוא לא ארגון של ניצולי שואה ומקבל כסף רב מוועידת התביעות.

"אני בכוונה מדבר על נפגעי נאצים. כל האנשים שנאלצו לעזוב את גרמניה ואת שטחיה מוכרים כנפגעי נאצים. וכל האנשים שהיו אי פעם זכאים בתוכנית כלשהי לפיצויים מגרמניה, בגלל פגיעה בחופש או בהשכלה או בבריאות, מוגדרים כנפגעי נאצים והארגון שאני עומד בראשו, יש לו בתי הורים לאנשים שמוגדרים כנפגעי נאצים, וההקצאות האלה לא ניתנות לארגון אלא למחלקות סיעודיות וגריאטריות בבתים האלה. הארגון כארגון מעולם לא קיבל פרוטה מהוועידה".

אז למה התחקירים אומרים אחרת? למה אפילו ועדת דורנר שנזפה בבכירים של הוועידה על נסיעות במחלקת עסקים אמרה זאת? למי יש אינטרס להמציא את זה?

"הנבחרים בוועידת התביעות לא מקבלים פרוטה. אני עובד בהתנדבות, מאה שעות בחודש, וכמוני יש עוד עשרות אחרים בעולם. אני אחד הבכירים פה, אני יכול להגיד לך. האיש שמתאם היום את הפעולות בישראל היה מנכ"ל משרד המשפטים ומנכ"ל משרד מבקר המדינה. וכשאני רציתי לגייס אותו כי שמתי לב שהעסק פה גדל מבחינת ההתקפות - ועדת התביעות לא היו לה פנים, היא ישבה ועשתה את העבודה ולא שמה לב שהעולם התהפך ושיש מצעדי פיג'מות ושיש עיתונאים ושיש, לא נעים לי להגיד, פוליטיקאים שרוצים כסף שלא מגיע להם".

אז פוליטיקאים מושחתים עומדים מאחורי זה?

"אני אתן לך דוגמה: הסיפור של המיליארד דולר או יורו הומצא: הוא נכתב בטיוטה של דו"ח שהסוכנות היהודית הזמינה אותו בשנת 2006-2007 מפני שביקשה כסף לצרכים שלא מיועדים לה. כשהיה המשבר של מלחמת לבנון השנייה, יו"ר הסוכנות דאז פנה לוועידת התביעות וביקש כסף לפעילויות של הסוכנות. ועידת התביעות אמרה לא, אנחנו לא הבנק של העם היהודי, אנחנו הבנק של הניצולים הנזקקים. ואז התחילו לחפש ולחטט ולעשות כל מיני דברים. ואותו דבר היה עם כל מיני גופים אחרים, אנשים שלא קיבלו את מה שהם רצו. עוד מלה: כל הקהילות שקיבלו רכוש ללא יורשים לקחו אותו לצרכים שלהן. הקהילה היחידה שעשתה מעשה צדקה אמיתי, ואני גאה להיות ייקה שמייצג אותה, והעמידה אותו לרשות הכלל, זה הייקים. מאז כל אחד רוצה לדחוף את היד שלו לכסף הזה.

כשההולנדים קיבלו 500 מיליון יורו, ויושבים עליהם כמו שאומרים ב'משנה שכיב דינריי' ולא ייתנו לאף אחד להתקרב לזה, אף אחד לא מדבר מלה".

מה נעשה בשביל שהניצולים באמת יקבלו את הכסף בעודם בחיים?

"תראי, ועידת התביעות ניהלה מו"מ עם הגרמנים שייתנו מענק קליטה, מענק להקלה על סבל, שהוא בשיעור של 5,000 מרק - היום זה 2,560 יורו. בזמנו הגרמנים התנו את זה שזה יהיה ל-80 אלף איש לשלוש שנים. בינתיים ברוך השם זה קיים כבר 29 שנים וקיבלו את זה קרוב ל-400 אלף איש. אז הנה דוגמה לשינוי קריטריונים. מבחינה מעשית, אתר הוועידה ידידותי למשתמש וכל מי שבא למשרד ברחוב הארבעה יכול למצוא שם אנשים שעוזרים, שממלאים את הטפסים, ולא צריך שום מאכערים".

שאלה אליך כפנסיונר ביטחוני ודיפלומטי: אתמול היה פיצוץ בצינור הגז בין ישראל למצרים, ישנן המהומות בסוריה ועוד, איך אתה רואה את התקופה הבאה עם כל מה שקורה מסביבנו היום?

"אני חבר בוועדת טירקל, לא אתייחס לשום דבר מהדברים האלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ