תנועת הצופים מקימה מכינה קדם-צבאית

המכינה מיועדת לבוגרים מהפריפריה. הקבוצה הראשונה אמורה לצאת לדרך כבר בספטמבר הקרוב עם כ-20-25 תלמידים

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

תנועת הצופים יוזמת הקמת מכינה קדם-צבאית עבור בוגריה העומדים לפני גיוס לצה"ל. בשבועות האחרונים מנהלים ראשי הצופים דיונים בנושא עם משרדי החינוך והביטחון, המתקצבים את תלמידי המכינות, כמו גם עם גורמים שונים בצבא. אם התוכנית תאושר, אמורה הקבוצה הראשונה, שבה יהיה כ-20-25 תלמידים, להתחיל בפעילות ב-1 בספטמבר. לפני כמה ימים החלו בצופים לפרסם את התוכנית ומציעים למועמדים אפשריים לשלוח קורות חיים. לדברי מזכ"ל הצופים, רותם יואלי, המכינה החדשה תפנה במיוחד לבוגרי התנועה בפריפריה.

בני נוער המתקבלים למכינות הקדם-צבאיות דוחים את גיוסם לצה"ל בשנה. בתקופה זו הם עוברים סדנאות, שיעורים והתנסויות שונות במטרה לחזק את נכונותם לשירות צבאי משמעותי, ובכלל זה לעודדם להתנדב ליחידות קרביות ולמסלולי קצונה. כיום פועלות למעלה מ-35 מכינות כאלה ברחבי הארץ, רובן דתיות. כ-500 בוגרים של הצופים משרתים בשנת שירות ודוחים את גיוסם לצבא בשנה.

אולם, בניגוד לחניכי שנת שירות, העוסקים בעיקר בפעילות קהילתית, אומרים בצופים כי "עיקר העיסוק היומיומי במכינה יהיה סביב המוכנות לקראת השירות הצבאי". מוכנות זו תכלול דגש על ערכים שונים, תוך "שילוב תכנים מן העולם הצבאי כגון סדרות שטח, ניווטים, מפגש עם מפקדים ולוחמים ועוד". ככל הנראה תוקם המכינה באזור הקריות שבצפון ותיהנה משיתוף פעולה הדוק עם חיל הים.

בצופים לא מסתירים ביקורת על המאפיינים החברתיים-כלכליים של תלמידי המכינות הקדם-צבאיות הפועלות כיום. רוב המכינות, כתב יואלי לפני כמה ימים באתר האינטרנט של הצופים, "מאכלסות בני נוער מרקע סוציו-אקונומי בינוני וגבוה. במצב זה נוער איכותי, שבלאו הכי יצליח בצבא, מקבל הכשרה נוספת לקראת הגיוס. כאן נכנסת תנועת הצופים לתמונה, מתוך רצון להקים מכינה אשר תאפשר לכלל בני הנוער הפועלים בתנועה הזדמנות שווה להגיע ולהיות חלק מתהליך הכנה לקראת השירות הצבאי במסלול פיקוד וקצונה".

"אנחנו מתכוונים לפנות לקהלים מוחלשים יותר, כמו עולים וכאלה שחיים בפריפריה", הסביר אתמול יואלי, "ללא מכינה, בוגרים כאלה של הצופים מקבלים כרטיס פחות טוב לצבא ולהמשך דרכם בחיים. זהו ניסיון להרחיב את הפעילות גם לפריפריה". עוד אמר יואלי, כי בפעילות השוטפת של התנועה "אנחנו פוגשים בדרך כלל את החניכים ליומיים בשבוע. המכינה תאפשר שנה אינטנסיבית לקדם את הערכים שלנו, כמו מעורבות חברתית, זהות יהודית וישראלית, אהבת הארץ ועוד".

כאמור יואלי כבר מציע לחניכי התנועה שלפני גיוס לשלוח קורות חיים. בשלב הבא ייערך יום מיונים מרוכז, ובעקבותיו יוגשו הבקשות לדחיית שירות של בני הנוער שייבחרו. לדבריו, בין השאר ייבחרו התלמידים על בסיס פעילותם בשבטי הצופים והשתתפות בקורסים של התנועה.

יואלי מוסיף ואומר כי יש "רוח חיובית" בדיונים בנושא עם האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון, אולם להקמת המכינה נדרשים עדיין אישור משרד החינוך ואישור סופי של ההנהגה הארצית של הצופים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ