גני ויצו, נעמת ואמונה לא פתחו את ההרשמה לשנת הלימודים הבאה

המדינה מסרבת להתחייב לשאת בעלויות חוק הפיקוח על מעונות יום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גני ויצו, נעמת ואמונה לא פתחו היום את ההרשמה לשנת הלימודים תשע"ב. משרד התמ"ת שמפקח על מעונות היום פרסם מודעות הרשמה שמודיעות כי ההרשמה לגני הילדים החלה אתמול, אך אלפי ההורים שהגיעו כדי לקבל טופסי הרשמה בגנים גילו כי אלו לא יפתחו את ההרשמה עד להודעה חדשה.

לשלושת הארגונים כ-550 מעונות ומשפחתונים המפוקחים על ידי משרד התמ"ת, ובהם לומדים למעלה מ-40 אלף ילדים ותינוקות. מבירור עם שלושתם עולה כי הסיבה היא היעדר התחייבויות מצד המדינה ומשרד התמ"ת לשאת בעלויות שנובעות מיישום חוק הפיקוח על מעונות יום, שנמצא בהליכי אישור. מדובר בהצעת חוק פרטית שיזם ח"כ זבולון אורלב, ובארגוני גני הילדים טוענים כי דרישות החוק, גם אם הן רצויות ונכונות, מצריכות היערכות תקציבית.

"אי אפשר לחוקק חוק שהמשמעות שלו היא מאות מיליוני שקלים בלי שיהיה תג מחיר", אומרת דוברת ארגון נעמת, כרמל איתן. "העלות לא יכולה ליפול על הארגונים כי אנחנו מוסדות ללא כוונת רווח והחשש שלנו הוא שהעלות תגולגל על ההורים. במקומות שבהם יש כסף ההורים יישאו בעלויות, ובמקומות שאין ייסגרו מסגרות חינוכיות או שמעונות ייסגרו והענף יקרוס".

שכר הלימוד במעונות המפוקחים נקבע על פי רמת השכר של ההורים ונע בשנה הנוכחית (תשע"א) בין 574 ל-1,561 שקלים בחודש לילד, ו-754 עד 2,052 שקל בחודש לתינוק, שאינם מוגדרים כילדי רווחה. בוויצו ובנעמת מעריכים כי על מנת לעמוד בדרישות החוק יתפח שכר הלימוד ב-1,000-1,500 שקל בחודש לכל ילד. בארגון ויצו מסבירים כי העלויות שצפויות להגיע למאות מיליוני שקלים נובעות מדרישות חדשות לבטיחות, בקרה וסטנדרטים כמו החלפת החול בחצרות, התקנת מערכות כיבוי ומיגון לחשמל, בניית גדרות בגובה מסוים והכשרת מטפלות. החוק אמנם לא עבר, אבל יש עוד כחמישה חודשים עד לפתיחת שנת הלימודים, ובוויצו טוענים כי משרד התמ"ת כבר פועל לעמידה בדרישות החוק.

"ההרשמה היא חוזה כתוב מול ההורים", מסבירה ליאורה מינקה, יו"ר תנועה אמונה, תנועת האשה הדתית-לאומית. "איך נפתח את הרישום כשאנחנו לא יודעים מה יהיו העלויות הריאליות שהתמ"ת מתכוון לשלם?". בעיה נוספת שעומדת בפני הארגונים, מספרת איתן, היא שחלק מהמעונות נמצאים במבנים שאינם בבעלותם אלא בשכירות. "אנחנו צריכים להשקיע המון במבנה שכלל לא בטוח שנוכל להפעיל בו גן למספר שנים".

באתר ויצו נכתב כי "אנו תקווה כי שר התמ"ת ייכנס לעובי הקורה וייתן מענה שיאפשר פתיחת הרישום בהקדם". ממשרד התמ"ת נמסר: "אגף מעונות יום וצהרונים במשרד הודיע על פתיחת ההרשמה כמתוכנן. חלק מהארגונים החליטו לעכב את הרישום למעונות מתוך חששות מחוק שעוד לא עבר ותקנות שטרם נקבעו אשר צפויים לעלות סכום שהיקפו אינו ידוע לאיש. גם אם יעבור החוק, קבועה בחוק תקופת מעבר שנועדה להבטיח פגיעה מינימלית והיערכות מתמשכת שתמנע את הצורך בהוצאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ