רב העיר צפת שמואל אליהו שנלחם בהכשרת דירות לערבים קיבל פרס מידי שר המדע

"ברוך השם בצפת לא מוכרים אדמות לנוכרים. וגם לא שוכרים ולא מוכרים דירות. ללא הבדל בין דתיים וחילוניים", התגאה הרב בכנס ברמלה

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

"יש היום מלחמה לרכוש אותנו בכסף. ברור השם שיש לנו הלכה ברורה. אני יכול לומר שאני גאה בציבור. בצפת פסק ההלכה עבד! ברוך השם בצפת לא מוכרים אדמות לנוכרים. וגם לא משכירים ולא מוכרים דירות. ללא הבדל בין דתיים וחילוניים", כך התגאה רבה של צפת, שמואל אליהו, בכנס ברמלה, השבוע. אלהיו הכריז בשנה שעבר על פסק הלכה האוסר השכרת דירות לערבים.

הרב שמואל אליהו. תצלום: אמיל סלמן

אליהו זכה באירוע ב"מגן כנס רמלה", שהוענק לו על ידי שר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ, "על פועלו, מעשיו ומסירותו למען שמירת הצביון היהודי בארץ ישראל". הכנס, מייסודה של תנועת הימין הדתי קוממיות, התקיים תחת הכותרת "אדמות הלאום או אדמות כל אזרחיה".

הרב אליהו תקף בכנס את התקשורת על אופן סיקור מכתב הרבנים, האוסר השכרת דירות לערבים. "כולם מבינים את גודל הסכנה. הם אוכלים שכונה ועוד שכונה ואני צריך לתת דין וחשבון לאיזה עיתונאית? הפכנו להיות עבדים. להגיד לי שאני גזען? מי את שתגידי לי? מספיק שנתנו לנו זנב קרניים, מצות עם דם. מה לא אמרו על היהודים? מגפות שחורות? אני שמח מאד לשמוע ש-74% מהציבור, לפי כל מיני סקרים שנעשו בנושא, תומכים במכתב הרבנים... אני חושב שזה ההלכה, אני מאמין שזה ההלכה ויש לנו גב מהקדוש ברוך הוא".

עוד נאמר בהודעה שהוציאו מארגני הכנס, כי הרב שמואל אליהו הדגיש כי "הציבור בצפת שומע ולא משכיר דירות למרות שלא פשוט לעמוד בפיתוי כאשר מציעים לאנשים מחירים גבוהים" והוסיף כי "אם מישהו נלחץ אני לא מתבייש ואומר לו: 'אדוני זה אסור על פי ההלכה'".

הרב אליהו ו-17 רבנים מהעיר וסביבתה יצאו לפני כחצי שנה בקריאה שלא למכור או להשכיר דירה או חלקת אדמה בארץ ישראל לגוי. לאחר מכן הצטרפו רבנים נוספים מרחבי הארץ לקריאה זו.

פעילות הרבנים נגד השכרת הדירות לערבים מכוונת נגד כ-1,350 סטודנטים ערבים הלומדים במכללה האקדמית בעיר.

בחודשים האחרונים הותקפו בצפת סטודנטים ערבים, ובאחד המקרים אף נדקר סטודנט. נזק נגרם למכוניות ולדירות שבהן התגוררו. לאחר התקיפות אליהו הדגיש כי "למאבק הזה אין כלום עם גזענות ושנאה. כולו נועד רק לשמור על המדינה שלנו שתהיה יהודית". הוא הוסיף כי "אסור למאבק הזה לגלוש לאלימות, היא גם שלילית וגם מפריעה למאבק. אפשר לנצח וצריך לנצח ללא אלימות".

משה ענבר, דוברו של שר המדע, מסר בתגובה כי "הרשקוביץ השתתף בכנס רמלה והשמיע דעה שונה מדעתו של הרב אליהו. השר חלוק על הרב אליהו בסוגיה זו הן בהיבט ההלכתי והן בהיבט הציבורי-מהותי. מגני הכנס הוענקו למספר אישים על-פי החלטת המארגנים - שביקשו מהשר להשתתף במעמד ההענקה כאורח הכבוד של הכנס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ