הממשלה תאשר מימון אנדרטה לנספי הכרמל בסך 3 מיליון שקלים

האנדרטה תמוקם בנקודה שבה אוטובוס סוהרי השב"ס נלכד באש, והכוונה היא להקימה עד ליום השנה לאסון

הארץ
רויטל חובל
כתבת "" בחיפה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
רויטל חובל
כתבת "" בחיפה

הממשלה תאשר ביום ראשון הקרוב הצעה להקמת אנדרטה לזכר 44 הנספים באסון הכרמל. על פי ההצעה, האנדרטה תוקם בעלות של שלושה מיליון שקלים במימונם הבלעדי של משרדי הממשלה השונים, והקמתה צפויה להסתיים עד ליום השנה לאסון, ב-2 בדצמבר. היא תמוקם במקום שבו עומדת היום האנדרטה הזמנית, בנקודה שבה אוטובוס סוהרי השב"ס נלכד באש.

העלות הגבוהה של האנדרטה זוכה אמנם לביקורת במסדרונות הממשלה והכנסת, אך שרי הממשלה לא הביעו התנגדות. ההסתייגות היחידה נרשמה מטעם משרד הביטחון, והיא נגעה בעיקר בקושי לעמוד בלוחות הזמנים. גורמים בממשלה ציינו ש"אמנם מדובר באנדרטה חשובה לזכר חללי האסון, אך בהחלט ניתן היה להסתפק באנדרטה צנועה יותר ולא פחות מרשימה".

לשם השוואה, האנדרטה בשאר ישוב לזכר הרוגי אסון המסוקים הוקמה כעבור 11 שנים בשל קשיים להשגת מימון. בניית האנדרטה הושלמה לבסוף בעזרת תרומה של 450 אלף דולרים מארקדי גאידמק. עוד הושקעו באתר עוד כ-600 אלף דולרים מכספי המדינה.

התוכנית להקמת האנדרטה הוטלה על אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון, שהיה אמור לקבל החלטה בתוך 45 יום מ-23 בדצמבר, אולם הוא התעכב וכעת עולה שאלה אם האנדרטה תעמוד במקומה בעת טקס הזיכרון למלאות שנה לאסון.

בתוך כך, סיים אתמול מפקד מחוז הצפון הפורש, ניצב שמעון קורן, את סבב הפרידה שלו מהמשטרה באנדרטה הזמנית לזכר הרוגי שריפת הכרמל, הממוקמת במקום שבו נשרף אוטובוס הסוהרים. "המקום הזה לא עושה לי טוב", אמר קורן, "אי אפשר להיפרד בלי לעבור במקום הזה שהשפיע עלינו יותר מכל. אני זוכר את התמונות של השריפה, כך שאין צורך להיזכר, אבל במסגרת הפרידה עליי להיפרד גם משלושת קציני המשטרה שנספו באסון - איציק מלינה, אהובה תומר וליאור בוקר. לעניין המחוז שאני משאיר אחרי, תפקידי היה לנהל, גם בשגרה כואבת. למרות שהוספתי שוטרים למחוז, עדיין מחוז הצפון סובל ממחסור בשוטרים".

המפכ"ל החדש יוחנן דנינו ייכנס לתפקידו ביום ראשון והוא צפוי להודיע בשבוע הבא על המינויים החדשים. את מקומו של קורן ימלא באופן זמני סגנו, תנ"צ זוהר דביר. כפי שפורסם ב"הארץ", תפקיד מפקד מחוז הצפון צפוי להתפצל לשניים, כאשר מרחב חוף יוסב למחוז חוף ובראשו יעמוד מפקד מרחב חוף, תנ"צ רוני עטיה. השמות שהועלו לתפקיד מפקד הצפון השני הם מפקד מרחב העמקים לשעבר תנ"צ דני חדד ומפקד מרחב הגליל תנ"צ מנחם חבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ