עיריית ת"א תרחיק כלבים מגינות הבימה באמצעות רעש בתדר מיוחד

וטרינר העירייה קורא להשעות את הפעלת המכשירים

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

וטרינר העיר תל אביב, ד"ר צבי גלין, הורה להשעות הפעלה של מכשיר שנועד להרחיק כלבים מהגינות בכיכר החדשה בחזית תיאטרון הבימה. המכשיר משדר צלילים בתדרים הנשמעים באזני כלבים, אך לא באזני בני אדם. גלין אמר ל"הארץ" כי גילה רק אתמול על הכוונה להפעיל את המכשיר, והדגיש כי אינו מכיר את המכשיר ואת השפעותיו ולכן הורה לא להפעילו. "אסרתי עליהם להתקין ולהפעיל דבר כזה עד שיבחנו את כל המשמעויות שלו לגבי בעלי החיים בסביבה", אמר גלין.

התאגיד העירוני "אחוזות החוף", המנהל את הכיכר, התקין השבוע את המכשיר בשתי נקודות - בגן השקוע במרכז הכיכר החדשה, ובגן יעקב הסמוך. התאגיד תיכנן להכניס את המכשיר לפעולה בשבוע הבא, וידיעה על הכוונה להפעילו פורסמה אתמול בגלי צה"ל. סמנכ"ל "אחוזות החוף", שרלי בן סימון, מדגיש כי המכשיר אינו פוגע בכלבים, אלא רק מרתיע אותם. לדבריו, היה תיאום עם הווטרינר העירוני וייתכן שמדובר באי הבנה.

"השקיעו כל כך הרבה כסף בכל המתחם ולאחרונה אנחנו סובלים מוונדליזם של כלבים וחתולים בתוך הגנים", מסביר בן סימון. "כל שני וחמישי נאלצים להחליף שתילים בגן יעקב. הכלבים והחתולים רצים אחד אחרי השני, נכנסים לתוך הגנים, מחרבנים, משתינים, חופרים ואפילו עושים חורים בצינורות כדי לשתות. עושים שם ונדליזם לשמו".

"המערכת לא פוגעת בכלבים, היא יודעת רק להגיד להם - לאזור הזה אל תתקרבו. אני תקווה שהיא תעשה את עבודתה נאמנה, ככה נוכל לשמור על גן ירוק ויפה". הוא מוסיף כי המערכת פועלת ברדיוס מצומצם ואינה מונעת מעבר עם כלבים בכיכר. "רק אם הכלב ייכנס למתחם הגינה, הוא ירים ראש וידע שזה לא המקום שלו. אם בעל הכלב יפעל על פי התקנה העירונית ויטייל עם הכלב קשור אליו, אין שום סיבה בעולם שזה יפריע. אין כל כוונה לפגוע בכלבים".

לדברי בן סימון פתרונות אחרים לא הועילו. לדבריו, האזור משולט "ויש לנו שם שני שומרים קבועים, שבאים לבעלי הכלבים והם אומרים להם - ?הוא ברח'. שמים עלינו פס". הוא מספר כי מי שהציע את הפתרון לבעיה הייתה החברה שהציבה בכיכר לפני כמה חודשים מכשיר דומה, המשדר בתדרים שאותם שומעים עטלפים, במטרה להרחיקם. העטלפים לועסים את פירות הפיקוסים ברחובות הסמוכים ויורקים אחר כך נוזל דביק. התאגיד העירוני שאף לשמור על הכיכר החדשה, פרי עבודתו של האדריכל דני קרוון - לבנה - והציב את המכשיר המשדר צלילים מרתיעים לעטלפים, באישור הווטרינר העירוני. "המערכת פועלת בצורה יפה מאוד", אומר בן סימון, "אין יותר יריקות. לבן נשאר לבן".

אבנר רז, מומחה להתנהגות כלבים, אומר כי בעלי חיים רבים יכולים לשמוע את התדרים האלה. "זו יוזמה מסוכנת מאוד לבעלי החיים. לא רק לכלבים, גם למכרסמים, לחתולים ולציפורים", הוא מזהיר. "לשים בגינה ציבורית מכשירים אולטרה-סוניים שמשדרים כל הזמן זו ענישה סביבתית מאוד קשה לכלב, שיכולה להכאיב לו כמובן. בעלים בדרך כלל לא יבינו מה עובר על הכלב, כי הם לא מודעים לזה. הכלב ברצועה ולא יכול לברוח מהרעש. הכלב עומד בפני הרבה סכנות. יכולה להיות לזה השפעה מחרידה. כלבים יכולים לפתח התנהגויות אובססיביות אם הם עומדים בפני מצב של ענישה תמידית".

רז עבד עם מכשירים דומים באופן נקודתי לפרקי זמן קצרים, לצורך טיפול בבעיות התנהגות של כלבים. לדבריו, "השימוש היחיד במכשירים האלה צריך להיות בידיים מיומנות, מומחים שמשתמשים בגירוי מפריע רק לאלפית השנייה. להפעיל דבר כזה 24 שעות זה פשע. זה לא הגיוני בכלל. זה לא אנושי. איפה זכויות בעלי החיים?".

בארגונים למען בעלי החיים הופתעו לשמוע על היוזמה. "חבל שבעיר כמו תל אביב שיש בה את אחוז הכלבים הכי גבוה, הם עושים עוול לאוכלוסייה", אומרת נעמה רולניק, מאלפת כלבים בצער בעלי חיים תל אביב, "עדיף לאכוף את זה בדרכים אחרות - לשים פקחים, לשים יותר מתקנים לאיסוף הצואה, אבל לא להרחיק בצורה כזאת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ