ערב יום השואה 2011: יותר מ-60 אלף מהניצולים בישראל נזקקים

דו"ח חדש חושף כי מדי שנה מתים כ-12,800 ניצולי שואה בממוצע. לכ-10,000 אחרים אין די מזון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היום ב-8 בערב ייפתחו אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה בטקס המרכזי ביד ושם בירושלים. בעצרת ישתתפו נשיא המדינה, שמעון פרס וראש הממשלה, בנימין נתניהו. יום השואה השנה יעמוד בסימן: "שברי זיכרון - הפנים שמאחורי המסמכים, החפצים ותצלומים". לקראת יום הזיכרון לשואה הכריזו ביד ושם על מבצע לאומי לאיסוף מסמכים, תעודות, יומנים, תצלומים, חפצים ויצירות אמנות מתקופת השואה הנמצאים בידיהם של אנשים פרטיים בארץ.

במוסד קוראים לאזרחים פרטיים לתרום את החפצים שברשותם כדי שיתועדו וישומרו לדורות. בנוסף יועלה השנה "קיר זיכרון וירטואלי" שיופעל באתר פייסבוק. הציבור יוכל להנציח שמות של נספים בקיר וכל שם יקושר למידע שיש על אותו קורבן במאגר השמות הדיגיטלי של יד ושם.

לפני כמה חודשים הצליחו להגיע ביד ושם לארבעה מיליון שמות נספים מתוך ששת המיליונים. השמות נאספו מתוך דפי העד שנמסרו ליד ושם, מסמכים גרמנים ומסמכים של בעלות הברית וכן מתוך מקורות שונים כמו, למשל, מצבות וקירות זיכרון בבתי כנסת, הקדשות לספרי קודש שמנציחים נספים ועוד. המאמץ לאיתור שמות נוספים נמשך.

מחר ב-10 בבוקר תשמע צפירת דומייה ויחל טקס הנחת הזרים ביד ושם. במקביל ייערך בכנסת מעמד הקראת שמות הנספים "לכל איש יש שם".

בין מדליקי המשואות בטקס שיתקיים הערב יהיה גם יונה (ינק) פוקס, ניצול שוואה מלבוב, כיום אוקראינה שבזכות תושיה רבה הצליח להציל לא רק את עצמו אלא גם יהודים רבים נוספים. במלחמה, לאחר שהצליח לברוח ממחנה ריכוז לבוב-ינובסקה, התחזה פוקס לחייל גרמני באמצעות תעודה שמצא בשירותי הרכבת.

עם התעודה הזאת הוא העביר 20 יהודים מלבוב לקייב, בהם גם אחיו ואביו. כולם, מלבד האח והאב ניצלו. לאחר מכן הוא המשיך להתחזות באמצעות מסמכים מזויפים ומדי צבא משומשים שהשיג. כאשר עמד להיתפס בידי הגסטפו, הוא קפץ מהרכבת והחל לברוח. אנשי הגסטפו ירו עליו ופצעו אותו, אך הוא נמלט. ב-1944 הצליח לקבל היתר עלייה ועלה לארץ. כיום הוא מתגורר בחיפה ולו שלושה ילדים ו-14 נכדים.

ערב יום השואה 2011 חיים בישראל 204 אלף ניצולי שואה, ומדי שנה הולכים לעולמם בממוצע כ-12,800 ניצולים. על פי הערכת דו"ח מכון ברוקדייל, עד שנת 2015 יירד מספר הניצולים ב-30% ל-145 אלף ניצולים, ובשנת 2025 יהיה מספר הניצולים 48 אלף בלבד. כמו כן יגדל מספר הניצולים הנזקקים, 33% כיום - יותר מ-60 אלף.

הקרן לרווחה פועלת מתחילת שנות ה-90 במגוון תחומי סיוע לניצולי שואה ומספקת, בין השאר, תוספת לגמלת הסיעוד. זכאים לתוספת זו קשישים התלויים לחלוטין בעזרת הזולת לביצוע פעולות יומיומיות בסיסיות. כיום זכאים לתוספת גמלת סיעוד ארוך טווח מהקרן כ-10% מהניצולים - 19,800 איש. עוד עולה מהדו"ח כי מצבם הרגשי והחברתי של הניצולים אינו טוב: 40% חשים בודדים ושיעור דומה של ניצולים העידו כי הם מתקשים לצאת מהבית לסידורים ולקניות. רוב הניצולים דיווחו על תדירות נמוכה של יציאה לפעילויות תרבות או בילויים.

הסקר בחן גם את תנאי הדיור של הניצולים ומצבם התזונתי. כ-20% מהניצולים המקבלים סיוע מהקרן (12 אלף איש) סובלים מקור בימות החורף וממחסור בציוד לחימום הדירה, וכרבע מרגישים כי יש להם די מזון, אבל לא תמיד מהסוגים שהם רוצים. כ-5% דיווחו כי הם סובלים ממחסור במזון.

"נתוני המחקר מלמדים כי בשנים הקרובות, בשל ההזדקנות, צורכי ניצולי השואה הנזקקים ילכו ויגדלו", אומר אלעזר שטרן, יו"ר הקרן לרווחת נפגעי השואה, "המודעות לצורכי ניצולי השואה אמנם גדלה משמעותית בשנים האחרונות, אך מתפקידנו לוודא שהמודעות תתורגם לאמצעים שיאפשרו מתן סיוע לניצולים הנזקקים. הדור הצעיר לא יסלח לנו, אם לא נטפל בדור המבוגר בכבוד הראוי לו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ