מסוקים אזרחיים התקרבו בצורה מסוכנת למסוק צה"לי

דו"ח חקירה של משרד התחבורה חושף כי מסוקים התקרבו פעמיים בתוך רבע שעה למרחק של מאות מטרים מהמסוק הצבאי

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוהר בלומנקרנץ

מסוקים אזרחיים התקרבו בצורה מסוכנת למסוק צבאי לפני כחודש, כך עולה מדו"ח חקירה שערך משרד התחבורה. ממצאי הדו"ח, שהגיעו לידי "הארץ", חושפים כי אירוע הבטיחות הכפול התרחש ב-29 במארס בסביבות השעה 09:30 באזור בית קמה שבדרום.

במקרה הראשון מדובר במסוק אזרחי מדגם רובינסון R-44 שחלף במרחק של כ-500 מטר בלבד ממסוק הדרכה של חיל האוויר שתרגל באזור. המקרה השני התרחש כ-13 דקות לאחר מכן: שלושה מסוקים אזרחיים שטסו במבנה, התקרבו עד כ-150 מטר מאותו מסוק צבאי באותו האזור בדיוק. המסוקים האזרחיים היו של חברות כימינר ועדן.

מסקנות הדו"ח, עליו חתום חוקר תאונות אוויריות ראשי, עו"ד יצחק (רזצ'יק) רז קובעות כי "בסבירות גבוהה חרגו הטייסים האזרחיים במידה מסוימת מהנתיב וכתוצאה מכך חדרו לחלק המזרחי של אזור האימונים בו תרגל מסוק ההדרכה הצבאי".

באזור התקרית מתעקל הכביש מזרחה וגבול שטח האימונים הצבאים חולף בסמוך ובמקביל לו. בעדותם הודו הטייסים האזרחיים שהם לא שמרו במדוייק על נתיב הטיסה בהתאם לתוואי הכביש "וחתכו" את העיקולים. "מאחר שהטייסים האזרחיים סטו באזור האמור בקו ישר, יחד עם העובדה, כי רוחבו של הנתיב הוא קילומטר אחד מכל צד, ניתן להניח שהם חרגו במידת מה לתוך שטח האימונים, בחלקו המזרחי", קובע הדו"ח.

עם זאת, צוות החקירה על פי לשון הדו"ח, "לא הצליח לגבש סיבה הגיונית לדבר הימצאותם של כל המסוקים האזרחיים במרחק של למעלה מקילומטר מערבה לנתיב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ