פנייה ליועמ"ש: למרות החוק, ועדות קבלה יפעלו גם ביישובים מחוץ לנגב והגליל

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

"חוק ועדות הקבלה", או בשמו הרשמי החוק לתיקון פקודות אגודות שיתופיות, עבר בכנסת לפני כחודש וחצי ויישומו יחל בקרוב. אבל מתברר שהחוק, שעבר בעת חקיקתו שינויים ויישומו הוגבל ליישובים בגליל ובנגב, לא יחליף את הנוהג הקיים (החלטה 1195 של מועצת מקרקעי ישראל), ויישובים שאינם עונים לקריטריונים שקבע החוק יפעילו ועדות קבלה.

החוק תוקן עקב הביקורת הציבורית בארץ ובעולם והחשש שלא יעבור את מבחן בג"ץ. במתכונתו הסופית נועד החוק להסדיר הליכי הקבלה ליישובים קהילתיים ולשכונות הרחבה של יישובים כפריים-חקלאיים, דבר שהוסדר קודם לכן בהחלטה 1195 של מועצת מקרקעי ישראל. החוק קובע שפעילות ועדת קבלה תהיה ביישוב העומד בקריטריונים אלה: הוא בנגב או בגליל; יש בו עד 400 בתי משפחה; הוא מאוגד כאגודה שיתופית, ומספר יחידות הדיור בו הוגבל בתוכנית מתאר ארצית או מחוזית. האגודה לזכויות האזרח, יוזמות קרן אברהם והמרכז המשפטי "עדאלה" עתרו לבג"ץ נגד יישום החוק. הדיון בעתירה נקבע לחודש יוני השנה.

האגודה לזכויות האזרח גם פנתה לרשם האגודות השיתופיות ודרשה להוציא הנחיות ליישובים שאינם עומדים בקריטריונים בחוק, להפסיק הליכי הקבלה באמצעות ועדת קבלה. עוד דרשו לפרסם את רשימת היישובים שאין עוד צורך לעבור בהם ועדת קבלה. הבקשה נדחתה על ידי רשם האגודות.

במכתב שהתקבל באגודה לפני כמה ימים כתב עו"ד טל בר-און, מהאגף לאיגוד שיתופי, שההסדר החדש אינו מאיין את השימוש בוועדות קבלה ביישובים שאינם עונים לקריטריונים בחוק, ושיימשכו הליכים באמצעות ועדת קבלה.

עו"ד גיל גן-מור, מהאגודה לזכויות האזרח, שיגר בסוף השבוע מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, ודרש את התערבותו. לטענתו, רשם האגודות סבור בטעות שניתן להמשיך לקיים ועדות קבלה גם ביישובים שאינם עומדים בקריטריונים. עו"ד גן-מור תבע מהיועץ להנחות את הרשם להודיע שההחלטה 1195 בטלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ