יום השואה התשע"א: צפירה נשמעה ברחבי הארץ

בתום הצפירה החלו טקסי הנחת הזרים וטקס הקראת שמות הקורבנות. בשעה 13:00 ייערך ביד ושם הטקס המרכזי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יום השואה התשע"א: בשעה 10:00 נשמעה צפירת זיכרון בת שתי דקות ברחבי הארץ, ולאחריה מתחילים טקסי הנחת הזרים ביד ושם וטקס הקראת שמות הקורבנות "לכל איש יש שם". במהלך היום, ועד השעה 20:00 יערכו ברחבי הארץ טקסים שונים לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

ראש הממשלה ונשיא המדינה עומדים ביד ושם במהלך הצפירה הבוקר

מיד לאחר הצפירה החל טקס הנחת זרים למרגלות האנדרטה למרד גטו ורשה ביד ושם, בהשתתפות נשיא המדינה שמעון פרס, ראש הממשלה בנימין נתניהו, הרמטכ"ל בני גנץ, המפכ"ל יוחנן דנינו, אישי ציבור, ארגוני הניצולים והלוחמים ותלמידים ומשלחות מרחבי הארץ. במקביל נערך טקס "לכל איש יש שם" בו יוקראו במשכן הכנסת שמות קורבנות השואה. הטקס ייערך בחסות יו"ר הכנסת ובמעמד ראשי המדינה ואישי ציבור.

בשעה 13:00 ייערך טקס האזכרה המרכזי ליום השואה באוהל יזכור ביד ושם, בהשתתפות ראש הממשלה ונשיא המדינה.

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה נפתחו אתמול בעצרת הממלכתית ברחבת "יד ושם" בירושלים. ראש הממשלה ונשיא המדינה התייחסו בנאומיהם לסכנת האיום הגרעין האיראני וקראו למדינות העולם להזדרז ולפעול נגדו. "היינו לבדנו, ללא מדינה משלנו", אמר פרס בהתייחסו לתקופת השואה, "מפציצי בעלות הברית שחלפו מעל אושוויץ?בירקנאו לא הטילו ולו פצצה אחת על מתקני הרצח ההמוני. השואה קבעה סופית שאין תחליף לבית משלנו. אין ממלא מקום לצבא הגנה לישראל".

"היום הקימונו בית משלנו. היום יש לנו צבא מעולה שהעולם למד לכבדו. יש לנו משטר דמוקרטי היודע להתגונן כראוי ולשחר לשלום. זו תשובתנו לצורר, לכל צורר. גם לאחר השואה קיים עדיין משטר שראשיו הם מכחישי שואה ומסיתי שואה לעיני כל. זה צריך לעורר חלחלה בקרב כל אדם, וזעזוע בכל מצפון", הוסיף. לדברי פרס, "הצמרת הפנאטית של איראן היא סכנה לעולם כולו. לא רק איום על ישראל. היא סכנה לכל בית, בכל אתר. סכנה אמיתית לגורל האנושות. מדינות העולם הכריזו שהן לא ישלימו עם נשק גרעיני בידי איראן. הן עומדות עכשיו במבחן התחייבותן".

ראש הממשלה נתניהו הצטרף לדבריו בנושא האיראני: "נדמה שלעולם קל יותר לדבר על לקחי העבר מאשר להשליך לקחים אלה להווה ולעתיד. אבל לנו, לבני העם היהודי, אסור להתעלם מלקחי השואה על ימינו אלה. היום קמים עלינו צוררים חדשים, ובעודם מכחישים את השואה, הם קוראים להשמדת עמנו. איראן וגרורותיה - חיזבאללה וחמאס, קוראים ופועלים בגלוי להשמדת מדינת היהודים". נתניהו הפציר במדינות העולם למנוע את התחמשות איראן בנשק גרעיני: "איראן מתחמשת בנשק גרעיני למימוש מטרה זאת - ועד לרגע זה העולם לא עצר בעדה. האיום על קיומנו, על עתידנו, איננו תיאורטי. אי אפשר לטאטא אותו הצידה, אי אפשר לגמד אותו. הוא ניצב לפנינו ולפני האנושות כולה, חובה לעצור אותו".

נהגים עומדים בצפירה, הבוקר בתל אביב. תצלום: מוטי מילרוד

הנשיא פרס קרא בנאומו לעקור את נגע הגזענות: "אנו, בני העם היהודי, היינו קורבנות של גזענות, רדיפות ואפליות, אבל מעולם לא זנחנו את המצווה לכבד כל אדם. לפי מסורתנו, כל אדם נברא בצלם אלוקים. זוהי המשמעות של מדינה יהודית: להגן פיסית על עמנו, ולהגן מוסרית על מורשתנו. כל אזרחי ישראל, ללא הבדל דת וגזע יודעים שישראל היא, הייתה, ומחויבת להיות, הארץ האנטי?גזענית ביותר בעולם".

בעצרת הודלקו שש משואות זיכרון בידי ניצולי השואה: שמחה אפלבאום, דינה חן ביכלר, אנדריי קאלאראשו, ינק פוקס, חוה פרסבורגר, אברהם אביאל. מיכאל גולדמן גלעד, ניצול שואה שהיה לימים חוקר בלשכה 06, היחידה במשטרת ישראל שהוקמה כדי לחקור את אדולף אייכמן, נשא דברים בשם הניצולים.

"ההתנגשות בין תקוותנו לבין אטימות העולם היא שהפיקה בנו את הכוח לעבור גבולות, לעלות על ספינות מעפילים ולהגיע לארצנו בכל הדרכים", אמר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ