שופטי העליון ונשיאיו ליוו את לנדוי לקבורה

נשיא ביהמ"ש העליון בדימוס נקבר בירושלים

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

"הצוואה של אבא למערכת המשפט היתה 'אל תקוננו על דור הנפילים שאיננו, צרו לכם דור נפילים חדש'", אמרה עדה, בתו של נשיא בית המשפט העליון לשעבר, משה לנדוי, שהובא אתמול לקבורה בירושלים. ראשי מערכת המשפט ליוו את לנדוי, בן 99 במותו, שכיהן כשופט בשלושת הערכאות יותר מ-40 שנה, והיה אב בית הדין במשפט אדולף אייכמן.

במלווים היו נשיאי בית המשפט העליון לשעבר, מאיר שמגר ואהרון ברק, ונשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, שופטי העליון בעבר ובהווה ושר המשפטים יעקב נאמן. הנשיא לשעבר ברק אמר, בהר המנוחות בירושלים, שלנדוי היה ונשאר כוכב הצפון שלפיו היה יכול כל שופט למצוא את דרכו, גם אחרי שפרש לנדוי מכהונתו.

"לעתים חלקתי עליו", אמר ברק וכיוון למחלוקות על האקטיביזם השיפוטי ולביקורת של לנדוי שבית המשפט העליון בתקופת ברק פלש לתחומי הרשויות האחרות. "יחד עם זאת, גם המבקרים אותו צריכים להכיר בעומק מחשבותיו ובפועלו. לא אחת שאלתי את עצמי, ?כיצד משה היה פועל בנושא זה או אחר'".

בסופדים היתה גם שופטת העליון, מרים נאור, שהיתה מתמחה של לנדוי לפני כ-40 שנה, וכשופטת זכתה להערכה מיוחדת שלו. נאור הזכירה את חילוקי הדעות בין ברק ולנדוי. "אכן, חילוקי דעות, לפעמים קוטביים, היו ויהיו. הנשיא לנדוי והנשיא ברק החזיקו לעתים את מוטות הבית משני קצותיהם המנוגדים. ובשל כך שהם ושופטי בית המשפט העליון תמכו במוטות הבית מכל צדדיו - עמד הבית, בית המשפט העליון, איתן. כך עמד וכך יעמוד. זה כוחה של דמוקרטיה, זה כוחו של פלורליזם בדעות".

שופט העליון אליקים רובינשטיין, שהיה מקורב ללנדוי, אמר שהוא עלה לתודעה הציבורית במשפט אייכמן ושישנה סמליות מיוחדת בכך שנפטר בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה. לדבריו, "לנדוי ניהל את המשפט הזה בכישרון. מצד אחד, באצילות של יהודי גאה שחי את ההיסטוריה, ומצד שני כשופט שמחויב לנהל משפט הוגן גם מול המנוול שיושב מולו".

בתו הבכורה של לנדוי, עדה, אמרה שגם מקום הקבורה שבחר בו אביה, בהר המנוחות, צמוד לקבר הורי אשתו, איפיינה את הערכים בהם דגל: יושר, צניעות וחריצות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ