היועץ המשפטי לממשלה באושוויץ: לקח השואה, שמירה על זכויות אדם

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה צוינו אתמול בשורה של אירועים. בשעה 10 בבוקר הושמעה צפירת דומייה של שתי דקות ולאחריה התקיים טקס הנחת הזרים הממלכתי ביד ושם, בהשתתפות נשיא המדינה, שמעון פרס, וראש הממשלה בנימין נתניהו.

ברחבת הכנסת ובהיכל השמות ביד ושם התקיימו לאחר מכן טקסי "לכל איש יש שם". הנשיא פרס, שהשתתף גם בטקס בכנסת, הקריא את שמות 11 בני משפחתו שנרצחו בשואה והזכיר את סבו ש"הלך בראש הקהילה עטוף בטליתו, ישר אל בית הכנסת שהוצת על ידי הנאצים". נתניהו הקריא בטקס את שמות יותר מ-20 בני משפחת רעייתו, שרה נתניהו, שנספו בשואה. שר הביטחון אהוד ברק אמר בטקס: "כוחות המגן המוכנים ליום פקודה הם תשובתנו הניצחת לשואה, נקמת הנספים, הם תקוותנו".

בפולין השתתפו אתמול אלפי בני נוער במצעד החיים מאושוויץ לבירקנאו. המצעד התקיים בסימן ציון 50 שנה למשפט אייכמן. בראש המצעד צעדו הרב ישראל מאיר לאו והיועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, שעמד בראש משלחת ראשונה מסוגה של עובדי משרד המשפטים.

"ראוי ללמוד מלקחי השואה", אמר וינשטיין. "החשיבות בקיום מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית והשמירה על ביטחונה מובנת מאליה. מה שאינו תמיד מובן מאליו הוא הצורך לשמור ולכבד את כבוד האדם באשר הוא אדם. אני מדליק משואה היום, אבל היו נא אתם - בני הנוער הנמצאים כאן - נושאי הלפיד של שמירת החירות, השוויון וכבוד האדם".

התקיים אתמול גם טקס ייחודי וראשון של מתן "אות המציל היהודי". הטקס הוא יוזמת ארגון בני ברית והוועדה להוקרת גבורת המצילים היהודים בשואה, המשותפת לכמה ארגוני זיכרון ובהשתתפות קק"ל. מטרת האות להעלות על נס יהודים שהסתכנו כדי להציל יהודים אחרים. יהודים כידוע אינם יכולים לקבל את אות חסידי אומות העולם, שמעניק ארגון יד ושם. האות השנה ניתן לששת ילדיהם של הני ויהושע בירנבאום שהצילו מאות ילדים יתומים שהיו בחסותם בשנות השואה.

ביער הקדושים, בין ירושלים לבית שמש, הוצבה ביוזמת הקק"ל אנדרטה שמנציחה את אנה פרנק ואת עץ הערמונים שצמח סמוך לחלון מקום המסתור שלה. העץ, שעליו כתבה פרנק פעמים רבות ביומנה, קרס בסופה לפני שנה. את האנדרטה עיצב הפסל היהודי ההולנדי פיט כהם, ניצול שואה.

יום השואה השנה התקיים בסימן המבצע "לאסוף את השברים", לאיסוף מסמכים וחפצים מתקופת השואה שמחזיקים אנשים פרטיים למוסד יד ושם כדי לשמר, לתעד ולחקור אותם. שר החינוך, גדעון סער, אמר בעצרת הזיכרון המרכזית ביד ושם, כי "ניצולי השואה שמרו בקפידה על הרסיסים והשברים; עלינו מוטלת החובה לבנות משברי הזיכרונות האישיים פסיפס שיהיה זיכרון לדורות. מכאן, אני קורא לכם ולכל בית ישראל להצטרף למבצע חשוב זה. מי שיש לו תמונות או חפצים או יומנים או מכתבים מתקופת השואה יכול להעבירם ליד ושם למשמרת לדורות, שם הם יטופלו ויישמרו במקצועיות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ