בניגוד לעבר, הממשלה סירבה להשתתף במימון הטקס ביד מרדכי

בשנים עברו סייעה המדינה ב-40 אלף שקל

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

ממשלת ישראל סירבה השנה לסייע במימון עצרת הזיכרון לשואה ולגבורה בקיבוץ יד מרדכי, אף כי השתתפה שנים רבות בעבר במימון הוצאות העצרת. עצרת הזיכרון המרכזית לנעילת אירועי יום השואה והגבורה מתקיימת זה 62 שנה ביד מרדכי, קיבוץ הנושא את שם מפקד מרד גטו ורשה מרדכי אנילביץ'. לטקס באים מדי שנה שרים, חברי כנסת ובכירים בצה"ל, ואלפי אנשים מכל ישראל. השנה נכחו בטקס שר הפנים אלי ישי, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני ואלוף פיקוד דרום, טל רוסו.

מזכיר קיבוץ יד מרדכי, אופיר לבנה, אמר כי הקיבוץ והתנועה קיבוצית לא יוכלו להמשיך לקיים את העצרת, אם הממשלה לא תכריז עליה כטקס ממלכתי. לדבריו, "העצרת משרתת את כל תושבי הדרום. היא מקבלת משנה תוקף מכיוון שהיא בדרום ומסמלת אחיזה בקרקע מול הטרור. אי המימון מביש ואנחנו צריכים לחיות מתרומות של גופים. יד מרדכי והתנועה הקיבוצית לא יוכלו לממן את העצרת בשנים הבאות ללא עזרת הממשלה".

לדבריו, מ-1951 מתקיימת העצרת בכל שנה, עם נשיאים ואישים בכירים בפוליטיקה ובצבא. "אי אפשר לתפוס אותה כדבר מקומי, היא אירוע בסדר גודל ממלכתי. מישהו צריך להבין את הדבר ולהכריז על האירוע כממלכתי. כל שנה אנחנו בקושי מסתדרים ונאלצים להתמודד עם גירעונות".

בעקבות המצב הביטחוני בדרום הארץ בשנים האחרונות, העצרת מקבלת צביון מיוחד ויש לה משנה חשיבות. יד מרדכי, המרוחק כשלושה קילומטרים מגבול רצועת עזה, סופג טילים והעצרת נערכת תחת אבטחה מפני רקטות.

בעצרת נכחו בעבר נשיאי המדינה, ראשי ממשלות ושרים, אבל היא אינה עצרת ממלכתית. ובכל זאת הממשלה העבירה בשנים עברו תקציבים לעצרת. לדברי אייל רייז, מזכ"ל השומר הצעיר, "לפני כשנתיים העבירו את מרכז ההסברה למשרד ראש הממשלה והחליטו לא להכיר בטקס ביד מרדכי כרשמי. פנינו בשנה שעברה למרכז ההסברה לשנות את החלטה וביקשנו ושיתמכו בעצרת. קיבלנו סירוב. אבל ביוזמת השר בלי תיק יוסי פלד, שהציע את עזרתו לטובת ניצולי השואה, קיבלנו עזרה. השנה פנינו שוב, אבל כסף לא הועבר".

לדברי יו"ר קרן חבצלת המפיקה את האירוע, הח"כ לשעבר אבשלום אבו וילן, "במשך יותר מ-20 שנה המדינה ממנת את הטקס בכ-40 אלף שקל בשנה. הכסף הזה חשוב מאוד לאזן את ההוצאות הכספיות והרבה יותר חשוב כסמל להשתתפות המדינה ולחשיבות שהיא מייחסת למורדי הגטאות".

ממשרד ההסברה והתפוצות במשרד ראש הממשלה נמסר, בתגובה, כי "מרכז ההסברה מפיק טקסים ממלכתיים לפי החלטות הממשלה וועדת השרים לענייני טקסים וסמלים. בעבר ניתנו תקציבים לעצרת ביד מרדכי כאשר מרכז ההסברה היה במשרד החינוך, וניתן תקציב של מרכז הסברה. לפני כשנתיים עבר המרכז למשרד ההסברה והתפוצות במשרד ראש הממשלה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ