מתיחות במשטרה: המפכ"ל החדש חיפש ניצבים במטכ"ל

תא"ל בארי ימונה לראש אגף משאבי אנוש במטה הארצי, ותא"ל נוסף סירב להיות ראש אגף תכנון. ראש הדוברות יבוא מחוץ למשטרה

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

מפכ"ל המשטרה החדש רב ניצב יוחנן דנינו הציע לקצינים בצה"ל בדרגת תת אלוף, לעבור למטה הארצי בתפקידי ראשי אגפים ובדרגת ניצב. עד כה הוסכם על מינוי אחד, של תא"ל ירון בארי, לראש אגף משאבי אנוש (אמ"ש) במשטרה. בארי יקדים לשם כך את פרישתו מתפקיד ראש חטיבת כוח אדם במטה זרוע היבשה, שנקבעה לקיץ הקרוב. בארי היה ראש מחלקת פרט באגף כוח אדם (ולכן גם יו"ר ארגון הצרכנות "חבר") וקצין השלישות בפיקוד הצפון. ראש אמ"ש במשטרה, ניצב עמיחי שי, סיים שלשום את תפקידו ועומד לפרוש לגמלאות.

לפניית דנינו לבארי היה שותף השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ. קצין נוסף, תא"ל לורנס מועלם, פרש לפני חודשיים משירות קבע, התמנה לתפקיד ניהולי ונוטה לסרב להצעה להתמנות לראש אגף התכנון במטה הארצי. מועלם, לשעבר קצין תותחנים ראשי, כיהן כראש מחלקת תכנון וארגון בזרוע היבשה וכראש חטיבת התכנון במטכ"ל. נשקל גם מינוי תא"ל מאגף הטכנו-לוגיסטיקה במטכ"ל לראש אגף התמיכה הלוגיסטית במשטרה, אך לתפקיד זה מועדפת מועמדותה של תת ניצב, שתהיה הקצינה היחידה בדרגת ניצב.

לראשות מערך הדוברות וההסברה עתיד דנינו לגייס למשטרה, בדרגת תת ניצב, דובר מקצועי מהמגזר הציבורי. סגן דובר צה"ל, אל"מ עופר קול, היה עד לאחרונה אחד ממועמדי דנינו לתפקיד זה. דנינו ועוזריו, קציני המשטרה יואב תלם ושרית פיליפסון, התארחו לפני כחודש אצל דובר צה"ל הקודם אבי בניהו, והקדישו שעות ארוכות ללימוד תפקוד מערך הדוברות בצבא. דנינו מעוניין בדוברות משטרתית ריכוזית, עם כפיפות של דוברי המחוזות והאגפים לראש מערך הדוברות.

אהרונוביץ ודנינו הצליחו לשמור בסוד על רשימת המינויים שתתפרסם ביומיים הקרובים ושתכלול, בין השאר, את סגן המפכ"ל, מפקדי המחוזות בתל אביב, ירושלים, הדרום, הצפון (ומחוז חוף) שיפוצל ממנו, ומפקד משמר הגבול. לסמפכ"ל צפוי להתמנות מפקד משמר הגבול ניצב ישראל יצחק - ביוזמת אהרונוביץ ומנכ"ל משרדו יעקב גנות, שניהם מפקדי מג"ב לשעבר.

יוזמת דנינו להביא לצמרת המשטרה קצינים מצה"ל מחדשת מגמה שאפיינה את המשטרה בשנות ה-70, עם הקמת המשמר האזרחי, מינוי קציני צבא (גבי עמיר, צבי בר) לניצבים, ובמיוחד עם מינוי האלוף הרצל שפיר למפכ"ל. ראש להק כוח אדם בחיל האוויר, תא"ל יעקב טרנר, התמנה לראש אגף משאבי אנוש במשטרה, ולאחר תקופה קצרה כמפקד מחוז התקדם לתפקיד המפכ"ל.

החשאיות האופפת את מהלכי אהרונוביץ ודנינו מעוררת מתיחות רבה בקצונת המשטרה. הן מפני שקצינים רבים אינם יודעים אם הם עתידים להתקדם או לפרוש, והן מפני שכהונת ניצבים רבים בתפקידיהם הסתיימה ב-1 במאי או עוד קודם לכן, בלא שנקבעו להם יורשים ולפיכך גם ללא תקופת חפיפה מסודרת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ