תושבי קרית מוצקין מחכים למי שתייה כבר חמישה ימים

זיהום חמור שהתגלה במי השתייה בעיר הוביל לאיסור שתייה. התושבים נאלצים למלא מים במיכלים, ומתלוננים כי חלקם התרוקנו, ולא כולם דווחו על הזיהום

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

תושבי קרית מוצקין נאלצים זה חמישה ימים לחיות ללא מי שתייה בשל זיהום חמור. היום (שלישי) הם צבאו סביב מיכלי המים שהעמידה העירייה בנקודות מרכזיות בעיר, ממלאים מים בכל מיכל אפשרי, מבקבוקים ועד צנצנות ושקיות. זאת לאחר שתאגיד המים בעיר ומשרד הבריאות הודיעו כי קיים חשש לזיהום כבד של מי הברז ושתייתם אסורה. עם זאת, חלק מהתושבים מסרו כי הדיווח לא הגיע אליהם.

קרית מוצקין, היום. תצלומים: חגי פריד

הזיהום התגלה כבר ביום שישי בבדיקות שנערכו על ידי תאגיד המים פלגי מוצקין. דגימות מים הועברו למשרד הבריאות שהנחה להרתיח את המים למשך שתי דקות. בבדיקות שנערכו ביום ראשון ותוצאתיהן התקבלו אתמול, התגלה כי הזיהום החריף ועל כן הודיע היום משרד הבריאות כי אין די בהרתחה והמים אסורים לשתייה ובישול, אך מותרים לכל השימושים האחרים, כולל רחצה.

מבדיקה נוספת שנערכה היום עולה כי הזיהום פסק, אולם במשרד הבריאות דורשים שתי בדיקות תקינות בזו אחר זה ועל כן הודיעו כי יוסיפו לעדכן. ד"ר לילה יעקב ממשרד הבריאות אמרה ל"הארץ" כי "מקור הזיהום נבדק והחשש הוא לחדירת שפכים וביוב למערכת אספקת המים העירונית". ד"ר יעקב הסבירה כי "לכל עיר יש את הרשת הפנימית שלה, ובאזור הסובב את הקריה לא נמצא זיהום. ביקשנו מהתאגיד שיאתר את מוקד הזיהום ובינתיים יערוך שטיפות במערכת המים".

הזיהום במי השתייה מעורר תסיסה בקרב התושבים, שכבר חמישה ימים אינם יכולים לשתות מן הברזים. העירייה אמנם הציבה מיכלי מים, אך סביבם התעוררו בעיות רבות. בחלק מהמיכלים בעיר נגמרו המים ולא חודש בהם המלאי, כך שהתושבים נדרשו ללכת מרחקים ארוכים למיכלים אחרים. רבקה רזילוב הגיעה למיכל רחוק כקילומטר מביתה, יחד עם אמה המבוגרת ועגלת סופר על מנת למלא בקבוקים. "אני מרגישה כמו במלחמה", סיפרה האם נדיה רזילוב. "אני אישה מבוגרת וכבר היום אני סובלת מסחרחורות ושלשולים ומפה אני הולכת לקופת חולים. אני יודעת על זה רק מאתמול ואף אחד לא הודיע לנו. עכשיו אומרים שכנראה זה שפכים אבל אנחנו לא יודעים כלום".

קרית מוצקין, היום. תצלומים: חגי פריד

במשרד הבריאות מודעים לביקורת על משך הזמן הארוך שבו תושבי העיר נאלצים לחיות ללא מי שתייה. יעקב מציינת כי "המטרה שלנו הייתה למנוע התפרצות מגיפה כי תוצאות הבדיקות הצביעו על זיהום חמור, ועל פי הדיווחים מקופות חולים, הצלחנו". לדבריה, שתייה של המים המזוהמים, עלולה להביא למחלות מעיים, הקאות ושלשולים.

תושבת נוספת סיפרה כי הדבר נודע לה רק אתמול, וכי מדובר במחדל של העירייה שלא הפעילה מערכת כריזה בעיר על מנת להודיע לתושבים. בעיריית קרית מוצקין טוענים כי עם הקמת תאגידי המים והוצאתם מהעיריות, האחריות על המים הועברה לתאגיד המים שכפוף לרשות המים וכי ראש העיר פנה לכל הגורמים על מנת לזרז את החזרה לשגרה. מתאגיד פלגי מוצקין לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ