בכיר במשרד החינוך: "אין התייחסות לדת היהודית בלימודי אזרחות"

יו"ר המזכירות הפדגוגית, צבי צמרת, בביקורתו על לימודי האזרחות: "לא ברור אם הם מלכדים את החברה"

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור קשתי
אור קשתי

"אופי הלימוד של מקצוע האזרחות הוא ניתוחי-ביקורתי, והתלמידים לא מספיק יודעים את העובדות. בהוראות המקצוע חסרה התייחסות להיסטוריה ולדת היהודית", כך אמר אתמול יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, צבי צמרת. הוא הוסיף כי בישראל מוקדשות שעות רבות לאזרחות, אך "איש לא בדק האם לימודי האזרחות מלכדים יותר את החברה או שמא רק מגבירים את הניכור, הריב והפילוג".

מאז מונה לתפקידו לפני כשנה וחצי על ידי שר החינוך גדעון סער מרבה צמרת למתוח ביקורת על הוראת האזרחות, אולם לרוב עושה זאת בדיונים סגורים. מבחינה זו, הביקורת הפומבית שמתח אתמול, במסגרת יום עיון ב"מכון מופת" בתל אביב, היא יוצאת דופן. "צמרת צריך להפסיק להתערב בתכנים באזרחות. הוא לא מומחה בנושא וזה לא מתפקידו", אמרה בתגובה ד"ר ריקי טסלר מבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית.

בקיץ האחרון החליט צמרת לפרסם "עדכונים" לספר הלימוד העיקרי באזרחות, "להיות אזרחים בישראל", ולדברי גורמים שונים נהג לומר כי הספר "עוסק יותר מדי בביקורת על המדינה" ו"יוצר תחושה אצל התלמידים שהכל רע".

לפני כמה חודשים החליט לקצץ באופן משמעותי בתמיכה של משרד החינוך בלימודי אזרחות בהיקף מוגבר של 5 יחידות לימוד, והעביר את המימון למקצועות היהדות, כמו תנ"ך ותושב"ע. לאחר הפרסום ב"הארץ", ביטל מנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, באופן חלקי את ההחלטה.

ביום העיון אתמול טען כי "לימודי האזרחות מקבילים בהיקפם לכל לימודי ההיסטוריה, הספרות והתנ"ך". ואולם, בחטיבות הביניים, נלמדת האזרחות במשך שעתיים שבועיות בכיתה ט' בלבד, בהשוואה לשש שעות שבועיות, לאורך שלוש שנים, במקצועות האחרים. מקצוע האזרחות נלמד גם בתיכונים בכיתות י' ו-י"א. "מקצוע תנ"ך נלמד מכיתה ב', ספרות מכיתה ה' והיסטוריה מכיתה ו'. למעט בכיתה ד', אין כמעט התייחסות לאזרחות בשלב החינוך היסודי", אומרת מפקחת ותיקה ממשרד החינוך.

צמרת חזר על דברים שאמר בעבר, לפיהם מגלים התלמידים בורות גדולה בכל הקשור לתולדות מדינת ישראל ולגיאוגרפיה שלה, וקשר זאת במרומז בעובדה ש"רוב תלמידי ישראל נולדו בתקופת הסכמי אוסלו". לדבריו, בלימודי האזרחות בישראל "חסרה התייחסות להיסטוריה ולדת היהודית, ועיקר הלימוד הוא על האופי הדמוקרטי של המדינה".

עוד אמר כי לימודי האזרחות בעייתיים במערכת החינוך הערבית ש"לפחות חלק ממוריה אינם מכירים בעובדה שישראל מדינה יהודית", ובחינוך החרדי, ש"חלק ממוריו אינם סבורים שצריך לציית לחוקים ולמערכת בתי המשפט".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ